moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji

Ewakuacja kapitanatu portu, wycofanie statków z Nabrzeża Francuskiego, zmiana godzin pracy Muzeum Emigracji – takie obostrzenia towarzyszyły dzisiejszej akcji usunięcia niewybuchu z basenu portowego w Gdyni. Nurkowie minerzy wydobyli pocisk z wody. Jutro zostanie on zniszczony na poligonie w Strzepczu.

Niewybuch został odkryty przez nurków z ekipy rozbudowującej fragment portu w Gdyni. Spoczywał kilka metrów od lądu, na głębokości 10 m. O znalezisku zostali powiadomieni nurkowie minerzy z 13 Dywizjonu Trałowców, którzy przeprowadzili rekonesans i ocenili, że obiekt należy usunąć. Termin akcji został wyznaczony na poniedziałkowy poranek. – Wcześniej musieliśmy ewakuować kapitanat portu, zamknąć Nabrzeże Francuskie oraz usunąć cumujące tam statki – wyjaśnia Aleksander Wicka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Dodatkowo gdyński magistrat przesunął rozpoczęcie pracy w sąsiednim Muzeum Emigracji i poprosił policję o zamknięcie pobliskiego ronda.

Prace rozpoczęły się przed ósmą rano. Na miejscu pojawiło się sześciu minerów, którzy do dyspozycji mieli łódź. Do portu przyjechali też specjaliści z 43 Batalionu Saperów z Rozewia. – Pod wodę zszedł nurek. Założył na niewybuch dwa stropy i przymocował je do liny, której koniec znajdował się na nabrzeżu. Następnie wrócił do łodzi, sam obiekt zaś wyciągnęliśmy na ląd – mówi mł. chor. Robert Łuczkowski z grupy nurków minerów 13 Dywizjonu Trałowców, który dowodził akcją. Jeszcze przed podjęciem niewybuchu w porcie zostały wyznaczone strefy bezpieczeństwa zamknięte dla osób postronnych. – Mieliśmy do czynienia z niemieckim pociskiem artyleryjskim kalibru 150 mm, którego masa to około 40 kg. Siła rażenia tego typu amunicji wynosi 100 m, ale odłamki mogą zostać rozrzucone na nieco większą odległość. Dlatego promień strefy określiliśmy na 500 m – wyjaśnia mł. chor. Łuczkowski. Już na nabrzeżu pocisk został przekazany saperom z Rozewia, którzy umieścili go w pojeździe Topola. Akcja trwała mniej więcej półtorej godziny. Po jej zakończeniu w porcie został przywrócony normalny ruch.

REKLAMA

– Jutro przetransportujemy pocisk na poligon w Strzepczu i tam zdetonujemy – zapowiada st. chor. sztab. mar. Marcin Stańczyk, dowódca patrolu saperskiego nr 36. – Zwykle odbywa się to tak, że niewybuch umieszczamy w wykopanym uprzednio zagłębieniu i obkładamy kostkami trotylu. Masa ładunku zależy od wielkości obiektu, który mamy zamiar zdetonować. Następnie przysypujemy go ziemią. Wybuch jest inicjowany za pomocą impulsu radiowego – zaznacza st. chor. sztab. mar. Marcin Stańczyk.

Każdego roku saperzy z 3 Flotylli odbierają około 300 zgłoszeń. Kilkadziesiąt niewybuchów rocznie usuwają z kolei nurkowie minerzy z 13 Dywizjonu Trałowców. Operują oni we wschodniej części polskich wód Bałtyku, w portach, a także w głębi lądu – na rzekach i jeziorach. Za zachodnią część Polski odpowiada grupa nurków minerów z 12 Dywizjonu Trałowców.

W Gdyni i w jej okolicach na starą amunicję można natrafić stosunkowo często. Miasto jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku stało się główną bazą polskiej marynarki. W czasie okupacji Niemcy intensywnie korzystali zarówno z miejscowego portu wojennego, jak i cywilnego. W Gdyni urządzili ośrodek doświadczalny, gdzie były testowane między innymi torpedy. W latach 1942–1943 miasto trzykrotnie doświadczyło alianckich nalotów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: GNM 13.dTR

dodaj komentarz

komentarze


Z pomocą dla Libanu
 
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Żyją w naszej pamięci
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Rodzeństwo na medal
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Oczy na wschodnią flankę
Pierwszy krok do zawodowców
Zbuduj formę na wiosnę!
Jak Perun z Piratem
Ważki poszukiwane
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nauka kruszenia lodu
Lecimy z sercem
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Przesiadka do klasy premium
Na granicy nieco spokojniej
Misja nie tylko wojskowa
MON: nie wyciekły tajne informacje
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Polak w szkole boardingu
Drony na fali
Trzy dekady Polski w CISM
Jack Strong
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie
W Brukseli o przyszłości NATO
Bombardowanie Monte Cassino
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Na wolność przez dwa mury
Zima, skały i kawalerzyści
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
„Ptaszki” nowej ery
Zostań wojskowym muzykiem
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Dywizjon 303 w Napoleonie
Hiszpańskie dylematy
W jedynym słusznym kierunku
Saperzy rozminowują Kłaj
Nowa Rada przy prezydencie
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Nowe radary dla MW
Rosomaki będą groźniejsze
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
W BBN o sytuacji na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Rakiety dla śmigłowców
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO