moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakupy dla wojska w nowym trybie?

Ma być prościej, efektywniej i bez zbędnej biurokracji. Posłowie PiS złożyli w sejmie projekt nowelizacji dwóch ustaw dotyczących zamówień publicznych. Proponowane przepisy mają ułatwić rządowi kupowanie sprzętu dla wojska z powołaniem się na „podstawowy interes bezpieczeństwa państwa”. To znacznie szybsza ścieżka pozyskiwania broni niż długotrwała procedura przetargowa.

Jedną z największych bolączek przy pozyskiwaniu sprzętu i uzbrojenia dla armii jest przewlekłość procedur przetargowych. Nierzadko proces dokonywania zakupów dla wojska ciągnie się nie miesiącami, lecz latami. To sytuacja niedopuszczalna, zwłaszcza w przypadku sprzętu, który ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i powinien trafić do jednostek w trybie pilnym.

Dlatego 17 listopada grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w sejmie projekt zmian przepisów zawartych w ustawach kluczowych z punktu widzenia pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia: „Prawo zamówień publicznych” oraz „O niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”. Ich zdaniem, część zawartych w tych dokumentach przepisów trzeba „uprościć, urealnić i dostosować do wymogów wynikających z prawa unijnego”.

REKLAMA

Autorzy nowelizacji wskazują, że źródłem problemu są przepisy wprowadzone do polskiego prawa osiem lat temu. „20 lutego 2013 roku została zapoczątkowana legislacyjna tendencja do nadmiernego formalizowania procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego mającego wpływ na podstawowy interes bezpieczeństwa państwa. Pomimo istnienia w prawie unijnym bezpośredniego wyłączenia ww. zamówień z przepisów normujących postępowania publiczne, do polskiego porządku prawnego wprowadzono mechanizmy niepotrzebnie biurokratyzujące proces podejmowania decyzji o zasadności wyłączenia” – napisali posłowie PiS.

Chodzi o przepisy implementujące do „Prawa zamówień publicznych” dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej „w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa”. Przepisy te precyzują, w jakich sytuacjach rząd, powołując się na „podstawowy interes bezpieczeństwa państwa”, nie musi stosować prawa o zamówieniach publicznych. Może na przykład zastrzec, że o dane zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie podmioty państwowe lub wręcz wskazać firmy mogące składać oferty handlowe.

Posłowie wnioskodawcy chcą uprościć obecne prawo, usuwając z niego zbędne krajowe przepisy, aby w konsekwencji najważniejszym aktem prawnym regulującym tryb zakupu uzbrojenia i sprzętu (nie tylko dla wojska, lecz także dla innych służb mundurowych), które mają podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju, był art. 346 „Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.

Artykuł ten stanowi, że „każde Państwo Członkowskie może podejmować środki, jakie uważa za konieczne, w celu ochrony podstawowych interesów jego bezpieczeństwa, a które odnoszą się do produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi; środki takie nie mogą negatywnie wpływać na warunki konkurencji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do produktów, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych”.

Zdaniem autorów nowelizacji, pozwoli ona znacząco przyspieszyć wojskowe zakupy dokonywane w trybie PBIP. Rząd bowiem nie będzie musiał przygotowywać specjalnych rozporządzeń do każdego przetargu realizowanego w tej procedurze.

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt ustawy trafi pod obrady sejmu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Polskie wyrzutnie Wisły
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
O Polskę walczyli u boku Napoleona
„Tumak ’21” na finiszu
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
W jedynym słusznym kierunku
Amerykanie polegli nad Polską
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Test odporności
Zespół NATO na bojowo
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W Sejmie o sytuacji na granicy
Cougary dla Wojska Polskiego
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Nocne ataki na granicę udaremnione
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Będzie ustawa o obronie
Orlik po raz dziesiąty
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Course on Diplomacy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
W BBN o sytuacji na granicy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Dodatek specjalny za ochronę granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierz ranny na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Niepowtarzalność 1918
Afganistan. Czas wracać do domu
Mielec wraca do odrzutowców
Oczy na wschodnią flankę
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Niemiec z Goździkiem
Bryza na południowej flance
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
F-16 lecą na Litwę
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Reforma administracji wojskowej
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Sojusznicze wsparcie
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Gdy mąż i tata na misji
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Na straży polskich rubieży
Tor pod osłoną
SOMA dla specjalsów
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO