moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowództwa w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

Masz wystarczająco dużo doświadczenia, motywacji i umiejętności, by zapewnić Korpusowi rozważne przywództwo – mówił gen. broni Sławomir Wojciechowski do gen. Jürgena Joachima von Sandrart, który został nowym dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Żegnający się z jednostką gen. Wojciechowski ma zostać przedstawicielem Polski przy Komitecie NATO w Brukseli.

Uroczystość przekazania sztandaru jednostki nowemu dowódcy Korpusu, niemieckiemu gen. broni Jürgenowi Joachimowi von Sandrartowi, odbyła się dziś w Koszarach Bałtyckich w Szczecinie. Gen. broni Sławomir Wojciechowski po ponad trzech latach dowodzenia Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim pożegnał się z jednostką w obecności gen. Jörga Vollmera, dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO (JFC) w Brunssum, któremu podlega Korpus, oraz swoich oficerów, żołnierzy, sztabu i przedstawicieli jednostek wojskowych Pomorza Zachodniego, a także władz samorządowych.

Gen. Wojciechowski przypomniał, że w czasie gdy pełnił obowiązki dowódcy Korpusu, przekształcił się on w Regionalne Dowództwo Komponentu Lądowego w strukturze sił NATO i przejął odpowiedzialność za bezpieczeństwo flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podlegają mu dwie wielonarodowe dywizje: Północny Wschód i Północ, a także Brygada Wsparcia Dowodzenia, batalionowe grupy bojowe wysuniętej obecności NATO i brygady, które z nimi współpracują. – W tych realiach jest dla nas kwestią nadrzędną, by utrzymać dowództwo i siły, które, bazując na dotychczasowych doświadczeniach, zachowują jednocześnie elastyczność, żeby reagować na to, co nieoczekiwane – powiedział gen. Wojciechowski. Przyznał, że ostatnie miesiące, podczas których doszło do wybuchu pandemii oraz kryzysu na granicy z Białorusią – wymusiły na jednostce szczególną aktywność.

REKLAMA

Zwracając się do swojego następcy, gen. Wojciechowski zwrócił uwagę na doświadczenie, które zdobył gen. Jürgen Joachim von Sandrart m.in. w strukturach NATO. – Masz wystarczająco dużo doświadczenia, motywacji i umiejętności, by zapewnić Korpusowi rozważne przywództwo. Reszta będzie prosta, jesteś skazany na sukces – podkreślał polski oficer.

Nowy dowódca Korpusu zapewnił, że będzie kontynuował zadania, które postawiono przed jego poprzednikiem. Gen. von Sandrart rozpoczął służbę w siłach zbrojnych Niemiec w 1982 roku i wielokrotnie służył w strukturach NATO, m.in. w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu i w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych w Europie w belgijskim Mons. Brał udział w misjach NATO w Bośni i Hercegowinie oraz w Afganistanie.

Polski oficer poinformował, że w nadchodzącym czasie obejmie stanowisko przedstawiciela Polski przy Komitecie NATO w Brukseli, zastępując odchodzącego z tej funkcji gen. broni Janusza Adamczaka. Na zakończenie uroczystości w Szczecinie gen. Wojciechowski, który wywodzi się z wojsk przeciwlotniczych, odjechał z placu apelowego jednostki zestawem przeciwlotniczym Osa.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 roku, w tym samym czasie, kiedy Polska wstąpiła w NATO. Jednostkę utworzyły wspólnie Polska, Niemcy i Dania. Dziś w skład Korpusu wchodzą wojskowi z 25 państw. W Szczecinie stacjonują m.in. żołnierze z USA, Kanady, Hiszpanii, Holandii czy Chorwacji. W sumie służy tu niemal 400 oficerów i podoficerów NATO. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego pełni w strukturze sił NATO funkcję Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego. Przypisano mu region odpowiedzialności obejmujący tzw. wschodnią flankę NATO. Stanowisko dowódcy Korpusu rotacyjnie obejmują co trzy lata oficerowie polskich i niemieckich sił zbrojnych.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Jak się testuje F-35
 
Od Chersonia po Krym
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
„Rekin” dobił do brzegu
Czerwona agresja
Jastrzębie nad Słowacją
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Włoskie Typhoony w akcji
NATO stawia na drony
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Wojska OT mają pięć lat!
Półmaratończycy na medal
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Nowy znak specjalny komandosów
Ile Polska straciła podczas II wojny
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Zostań podoficerem WP!
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Alianci z AK
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Początek oficerskiej drogi
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Brunatny najazd
Putin sięga po rezerwy
Rekordowa przysięga na WAT
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Polska zmiana w zespole NATO
Zostań stypendystą MON-u
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Collective Defense is Priority
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ukraińska kontrofensywa
Siła WOT
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Włoscy lotnicy w Malborku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gaudeamus igitur!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier w Żelaznej Dywizji
Patriotyzm to nie frazes
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Dublet pięciobojowych sztafet
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Desant pod Arnhem
Śladem profesjonalistów
Przygotowani na kryzys
Interwencyjne granatniki
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO