moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowództwa w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

Masz wystarczająco dużo doświadczenia, motywacji i umiejętności, by zapewnić Korpusowi rozważne przywództwo – mówił gen. broni Sławomir Wojciechowski do gen. Jürgena Joachima von Sandrart, który został nowym dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Żegnający się z jednostką gen. Wojciechowski ma zostać przedstawicielem Polski przy Komitecie NATO w Brukseli.

Uroczystość przekazania sztandaru jednostki nowemu dowódcy Korpusu, niemieckiemu gen. broni Jürgenowi Joachimowi von Sandrartowi, odbyła się dziś w Koszarach Bałtyckich w Szczecinie. Gen. broni Sławomir Wojciechowski po ponad trzech latach dowodzenia Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim pożegnał się z jednostką w obecności gen. Jörga Vollmera, dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO (JFC) w Brunssum, któremu podlega Korpus, oraz swoich oficerów, żołnierzy, sztabu i przedstawicieli jednostek wojskowych Pomorza Zachodniego, a także władz samorządowych.

Gen. Wojciechowski przypomniał, że w czasie gdy pełnił obowiązki dowódcy Korpusu, przekształcił się on w Regionalne Dowództwo Komponentu Lądowego w strukturze sił NATO i przejął odpowiedzialność za bezpieczeństwo flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podlegają mu dwie wielonarodowe dywizje: Północny Wschód i Północ, a także Brygada Wsparcia Dowodzenia, batalionowe grupy bojowe wysuniętej obecności NATO i brygady, które z nimi współpracują. – W tych realiach jest dla nas kwestią nadrzędną, by utrzymać dowództwo i siły, które, bazując na dotychczasowych doświadczeniach, zachowują jednocześnie elastyczność, żeby reagować na to, co nieoczekiwane – powiedział gen. Wojciechowski. Przyznał, że ostatnie miesiące, podczas których doszło do wybuchu pandemii oraz kryzysu na granicy z Białorusią – wymusiły na jednostce szczególną aktywność.

REKLAMA

Zwracając się do swojego następcy, gen. Wojciechowski zwrócił uwagę na doświadczenie, które zdobył gen. Jürgen Joachim von Sandrart m.in. w strukturach NATO. – Masz wystarczająco dużo doświadczenia, motywacji i umiejętności, by zapewnić Korpusowi rozważne przywództwo. Reszta będzie prosta, jesteś skazany na sukces – podkreślał polski oficer.

Nowy dowódca Korpusu zapewnił, że będzie kontynuował zadania, które postawiono przed jego poprzednikiem. Gen. von Sandrart rozpoczął służbę w siłach zbrojnych Niemiec w 1982 roku i wielokrotnie służył w strukturach NATO, m.in. w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu i w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych w Europie w belgijskim Mons. Brał udział w misjach NATO w Bośni i Hercegowinie oraz w Afganistanie.

Polski oficer poinformował, że w nadchodzącym czasie obejmie stanowisko przedstawiciela Polski przy Komitecie NATO w Brukseli, zastępując odchodzącego z tej funkcji gen. broni Janusza Adamczaka. Na zakończenie uroczystości w Szczecinie gen. Wojciechowski, który wywodzi się z wojsk przeciwlotniczych, odjechał z placu apelowego jednostki zestawem przeciwlotniczym Osa.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 roku, w tym samym czasie, kiedy Polska wstąpiła w NATO. Jednostkę utworzyły wspólnie Polska, Niemcy i Dania. Dziś w skład Korpusu wchodzą wojskowi z 25 państw. W Szczecinie stacjonują m.in. żołnierze z USA, Kanady, Hiszpanii, Holandii czy Chorwacji. W sumie służy tu niemal 400 oficerów i podoficerów NATO. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego pełni w strukturze sił NATO funkcję Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego. Przypisano mu region odpowiedzialności obejmujący tzw. wschodnią flankę NATO. Stanowisko dowódcy Korpusu rotacyjnie obejmują co trzy lata oficerowie polskich i niemieckich sił zbrojnych.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Hybrydowa agresja ze Wschodu
 
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Na straży polskich rubieży
Słowo jak odcisk palca
Mecz z mistrzem!
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Harduny dla strażaków?
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Niemiec z Goździkiem
Cougary dla Wojska Polskiego
W BBN o sytuacji na granicy
Reforma administracji wojskowej
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Wciąż napięta sytuacja na granicy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Course on Diplomacy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Mielec wraca do odrzutowców
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
F-16 lecą na Litwę
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Nastał dzień krwi i chwały…
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Oczy na wschodnią flankę
Legioniści wkraczają do Warszawy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
„Tumak ’21” na finiszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
SOMA dla specjalsów
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Śladem „białych kurierów”
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Wojskowa politechnika świętuje
Nocny szturm na polską granicę
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Polskie wyrzutnie Wisły
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Podchorążowie na posterunku
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Żołnierz ranny na granicy
Bryza na południowej flance
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zespół NATO na bojowo
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Dowódca generalny na granicy
Orlik po raz dziesiąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO