moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińskie siły specjalne bliżej NATO

Komandosi z Ukrainy w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego – to już nieodległy scenariusz. Na początku przyszłego roku kolejna jednostka Sił Operacji Specjalnych Ukrainy uzyska najpewniej certyfikat potwierdzający jej przygotowanie do działań w ramach NATO. Certyfikację poprzedza długi proces szkoleń, w których ukraińskich specjalsów wspierali także komandosi z Lublińca, a w ćwiczeniach brała udział Formoza. Ale nie tylko kwestie wyszkolenia decydują o zdolnościach SSO Ukrainy, dziś żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych nie ustępują wojskowym wyposażeniem kolegom z innych państw.

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy (SSO Ukrainy) to nowy rodzaj sił zbrojnych, który utworzono w 2016 roku w oparciu o doświadczenia z działań militarnych w Donbasie. Pomimo krótkiego stażu SSO Ukrainy szybko się rozwijają i zyskują nowe kompetencje, także do działań w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W drodze po certyfikat

Dowództwo SSO Ukrainy poinformowało latem, że 3 Pułk Specjalny SSO dostał pozytywną ocenę podczas pierwszego etapu tzw. NATO Evaluation. To proces, który ma umożliwić jednostce podejmowanie działań w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Przygotowujący się do niego Ukraińcy byli szkoleni i oceniani przez żołnierzy z wojsk specjalnych państw NATO, także z Polski. W ramach pierwszego etapu certyfikacji pozytywnie oceniono m.in. zdolności jednostki do przerzutu wojsk i wyposażenia, tworzenia bazy operacyjnej, planowania i prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych. Teraz trwają przygotowania do kolejnego etapu certyfikacji. Jeśli on również zakończy się pozytywnie, to na początku 2022 roku 3 Pułk stanie się drugą ukraińską jednostką specjalną, która będzie mogła brać udział w działaniach wojsk NATO. Taki status ma już, od 2019 roku, 140 Centrum Operacji Specjalnych Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.

REKLAMA

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że swój wkład w rozwój zdolności operacyjnych ukraińskich specjalsów mają także Polacy. W szkoleniu 3 Pułku Specjalnego SSO brali bowiem udział żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Treningi dotyczyły m.in. taktyki małych pododdziałów piechoty, działań strzeleckich i medycyny pola walki.

Ważnym elementem budowania interoperacyjności ukraińskich jednostek specjalnych i ich partnerów z NATO są także wspólne ćwiczenia. W ramach organizowanych co roku nad Morzem Czarnym ćwiczeń „Sea Breeze”, w połowie 2021 roku odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy polskiej Formozy oraz ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych. W programie manewrów były m.in. akcje abordażowe, szturm i przeszukanie okrętu. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział 18 zespołów sił specjalnych z różnych państw.

Nowa broń i wyposażenie

Zmiany w ukraińskich Siłach Operacji Specjalnych dotyczą także uzbrojenia i wyposażenia. Od 2014 roku, na początku niemal wyłącznie dzięki zaangażowaniu organizacji wolontariackich, do ukraińskiej armii – także sił specjalnych – zaczęło napływać wyposażenie z krajów zachodnich: począwszy od elementów umundurowania, poprzez wyposażenie takie jak kamizelki taktyczne czy kuloodporne i hełmy, aż po sprzęt służący do prowadzenia działań w warunkach ograniczonej widoczności, sprzęt medyczny i właściwie każdy rodzaj tzw. wyposażenia indywidualnego żołnierza. W ramach pomocy wojskowej z USA ukraińscy komandosi otrzymali co najmniej kilka partii samolotów bezzałogowych typu RQ-11B Raven. Ukraina kupiła także w Stanach Zjednoczonych karabiny wyborowe typu Barrett M82 kalibru 12,7 mm. W efekcie, jednostki ukraińskich sił specjalnych właściwie nie odstają poziomem wyposażenia od swoich zachodnich partnerów, co zresztą ma swoje odzwierciedlenie w zakończonych pozytywnymi wynikami procesach certyfikacji. Wstępnie w 2022 roku planowane jest także zastąpienie używanych dotąd najliczniej karabinków AK w różnych modyfikacjach bronią, która będzie w pełni odpowiadać standardom NATO, tj. kalibru 5,56 x 45 mm.

Powyższe zmiany dotyczą zresztą nie tylko jednostek specjalnych podległych Dowództwu SSO Ukrainy, lecz także jednostek specjalnych funkcjonujących w ramach Gwardii Narodowej Ukrainy (NGU). W ciągu ostatnich kilku miesięcy wymieniono ich uzbrojenie strzeleckie: z karabinków systemu AK na produkowane na Ukrainie licencyjne UAR-15 na amunicję standardu NATO, czyli 5,56 x 45 mm (tj. lokalną wersję amerykańskiego karabinka AR-15). Broń ta jest również w wyposażeniu jednostek ukraińskiej policji (jednostka specjalna „Kord”), a także pododdziałów specjalnych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (jednostka specjalna „Dozor”). Z kolei zespoły snajperskie jednostek NGU otrzymały karabiny UAR-10 na naboje 7,62 x 51 mm NATO. Oba karabiny są produkowane przez zakłady Zbroyar w Kijowie.

Cenny partner

Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zmian zachodzących w ukraińskich siłach specjalnych, można zakładać, że w ciągu najbliższych kilku lat status pełnej interoperacyjności z wojskami państw NATO uzyskają wszystkie jednostki SSO. Pozwoli to na dalszy rozwój współpracy i przyczyni się do wzmocnienia zdolności reagowania na wyzwania w sferze bezpieczeństwa, zwłaszcza w regionie Morza Czarnego, który z różnych względów coraz bardziej zyskuje na znaczeniu z punktu widzenia krajów wschodniej flanki NATO.

dr Dariusz Materniak , redaktor naczelny Portalu Polsko-Ukraińskiego polukr.net

autor zdjęć: mil.gov.ua

dodaj komentarz

komentarze


W BBN o sytuacji na granicy
 
Mielec wraca do odrzutowców
35 medali wojskowych pływaków
Zespół NATO na bojowo
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
„Murem za polskim mundurem”
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
F-16 lecą na Litwę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nastał dzień krwi i chwały…
W Sejmie o kondycji PGZ
Lekcja wojska od górali
Niemiec z Goździkiem
Harduny dla strażaków?
SOMA dla specjalsów
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Afganistan. Czas wracać do domu
Paczki świąteczne od PGZ
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
„Tumak ’21” na finiszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Legioniści wkraczają do Warszawy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W jedynym słusznym kierunku
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Bryza na południowej flance
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Nauka kruszenia lodu
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Święto żołnierzy artylerii
Reforma administracji wojskowej
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Sojusznicze wsparcie na granicy
Oczy na wschodnią flankę
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Aktywność migrantów powoli spada
Śladem „białych kurierów”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Orlik po raz dziesiąty
Niespokojna granica
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO