moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji

Ogień płonący w rozpostartych skrzydłach orła – taki symbol będzie upamiętniał polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas zagranicznych misji wojskowych. Centrum Weterana przedstawiło projekt graficzny. – Swoją pracą chciałem wesprzeć na duchu rodziny poległych – mówi Tadeusz Maszewski, grafik, który zaprojektował logo.

Pomysł opracowania znaku graficznego, który będzie upamiętniał żołnierzy poległych podczas zagranicznych operacji wojskowych, zrodził się w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tadeusz Maszewski, grafik z 25-letnim doświadczeniem, także w prasie, ogłoszenie w tej sprawie przeczytał mediach społecznościowych. W młodości chciał studiować w Akademii Marynarki Wojennej, ale ze względów zdrowotnych nie został przyjęty. Mimo to – jak zapewnia – w sercu pozostała mu miłość do wojska. Na udział w przedsięwzięciu zdecydował się więc szybko, zwłaszcza, że idea bardzo mu się spodobała.

– Naszym celem było zaprojektowanie znaku graficznego, który nawiązywałby do Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa – tłumaczy Urszula Kozikowska z zespołu edukacji i tradycji Centrum Weterana. Logo ma być wykorzystywane na plakatach, ulotkach, w Internecie i w materiałach informacyjno-promocyjnych, które będą dotyczyć poległych żołnierzy.

REKLAMA

– Moim pierwszym skojarzeniem był orzeł oraz płomień – opowiada o pracy nad logo Tadeusz Maszewski. Podkreśla, że pierwszy z tych symboli nie tylko nawiązuje do godła Rzeczypospolitej, ale także przypomina o zwycięstwie dobra nad złem oraz ducha nad materią. Natomiast płomień ma wiele znaczeń, m.in. symbolizuje wieczność oraz męczeństwo i ofiarę. Efektem pracy artysty jest znak graficzny w prostych czarno-białych barwach i nowoczesnej formie, przedstawia płomień świecy wybuchający wśród skrzydeł pikującego orła. – Symbol orła z płomieniem bardzo nam się spodobał. To czytelny znak, zgodny z zasadami naszego konkursu – dodaje Urszula Kozikowska.


Swoją pracą chciałem wesprzeć na duchu rodziny poległych – mówi Tadeusz Maszewski (z prawej), grafik, który zaprojektował logo.

Logo podoba się przede wszystkim weteranom misji. – To dla nas ważny symbol – podkreśla Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. Na Ścianie Pamięci utworzonej przez centrum wiszą tabliczki ze 121 nazwiskami. Tylu żołnierzy poległo podczas zagranicznych operacji wojskowych od 1953 roku, gdy Polska zaczęła w nich uczestniczyć. – Mam nadzieję, że rodziny poległych będą się utożsamiać z tym znakiem. Jego siła leży w prostocie – dodaje Pogonowski.

Monika Nosek, której mąż, kpr. Grzegorz Nosek zginął w 2004 roku na misji w Iraku, uważa, że logo symbolizujące dzień pamięci o poległych, to dobry pomysł. – Mnie dziś najbardziej z tym dniem kojarzy się pomnik poległych, który stoi przed Centrum Weterana – przyznaje.

Różne warianty znaku graficznego, który będzie upamiętniał żołnierzy poległych podczas misji zagranicznych, znajdują się na stronie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Partnerem konkursu na opracowanie znaku graficznego była 1 Warszawska Brygada Pancerna. Jednostka w ramach nagrody zaprosiła Tadeusza Maszewskiego m.in. na spotkanie z dowódcą, zwiedzanie sali tradycji oraz izby pamięci, a także pokaz treningu strzeleckiego z wykorzystaniem urządzenia do nauki celowania. Grafik odwiedził brygadę w Wesołej wraz z trzema nastoletnimi synami. – Mogliśmy z bliska zobaczyć Leopardy. Obejrzeliśmy karabinki Beryl, karabiny maszynowe UKM, pistolety VIS, granatniki RPG. Był też pokaz ratownictwa medycznego na polu walki – opowiada Maszewski. – To dla nas niezapomniane wrażenia!

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON, Centrum Weterana
 

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
 
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Sojusznicze wsparcie na granicy
W jedynym słusznym kierunku
F-16 lecą na Litwę
„Murem za polskim mundurem”
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W BBN o sytuacji na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Aktywność migrantów powoli spada
„Tumak ’21” na finiszu
Święto żołnierzy artylerii
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Legioniści wkraczają do Warszawy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nastał dzień krwi i chwały…
Harduny dla strażaków?
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Bryza na południowej flance
Śladem „białych kurierów”
Lekcja wojska od górali
Mielec wraca do odrzutowców
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
W Sejmie o kondycji PGZ
Niemiec z Goździkiem
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
SOMA dla specjalsów
35 medali wojskowych pływaków
Reforma administracji wojskowej
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Zespół NATO na bojowo
Niespokojna granica
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Orlik po raz dziesiąty
O Polskę walczyli u boku Napoleona
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Paczki świąteczne od PGZ
Oczy na wschodnią flankę
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Nauka kruszenia lodu
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO