Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Do Stanów Zjednoczonych poleciała grupa specjalistów od broni pancernej z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Za oceanem Polacy zdobędą wiedzę niezbędną do szkolenia przyszłych załóg Abramsów.
O wyjeździe Polaków za ocean poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP. Pierwsi polscy żołnierze są już w drodze do Idaho w USA, by zdobywać niezbędne know-how do szkolenia przyszłych załóg tych maszyn – napisał w mediach społecznościowych szef resortu obrony.
Na zaproszenie Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych do miejscowości Boise w stanie Idaho w USA poleciała sześcioosobowa grupa specjalistów. To kadra Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Są to eksperci broni pancernej, którzy na co dzień zajmują się zarówno szkoleniem specjalistycznym załóg czołgów, szkoleniem z obsługi wozów bojowych oraz taktyką i wykonywaniem zadań ogniowych – informuje płk Krzysztof Kuba, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Oficer wyjaśnia jednocześnie, że za oceanem Polacy nie przejdą typowego szkolenia dla załóg czołgów, a w 204th Regional Training Institute w Boise zapoznają się jedynie z amerykańskim systemem szkolenia. – Pozwoli nam to bardzo szybko przejąć kompetencje oraz zrozumieć kontekst szkoleniowy stosowany przez armię Stanów Zjednoczonych – dopowiada komendant poznańskiego Centrum.
Komenda Centrum Szkolenia WL podkreśla, że wyjazd żołnierzy do USA jest przykładem na doskonałą współpracę armii obu krajów. – To właśnie Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych umożliwiła w ramach stałej współpracy partnerskiej przygotowanie pierwszych specjalistów odpowiedzialnych za adaptację do tego sprzętu na bazie istniejących i realizowanych przez Amerykanów kursów dla tego typu specjalistów – mówi płk Kuba. – Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie przygotować zarówno Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i pozostałe jednostki Wojska Polskiego do przyjęcia sprzętu w najbliższej przyszłości – dodaje. Zwraca też uwagę na to, że wyjazd ekspertów za ocean jest ważny także dlatego, że obecnie w Polsce opracowywane są wymagania dotyczące pozyskiwanego sprzętu i budowy infrastruktury. – Potrzebujemy specjalistów, którzy rozumieją polskie uwarunkowania, a jednocześnie będą w stanie opracować i przedstawić wymagania techniczne oraz doktrynalne w stosunku do użycia tego typu sprzętu – stwierdza płk Krzysztof Kuba, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
W połowie lipca 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o chęci zakupu dla Wojska Polskiego czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3. Zgodnie z deklaracjami pierwsze egzemplarze tych maszyn mają trafić do naszych żołnierzy już w przyszłym roku. Docelowo Wojsko Polskie ma otrzymać 250 sztuk tego uzbrojenia. Czołgi Abrams trafią do jednostek 18 Dywizji Zmechanizowanej, czyli zasilą między innymi 1 Brygadę Pancerną i 19 Brygadę Zmechanizowaną.
Kontrakt na pozyskanie nowego sprzętu zostanie zawarty dzięki uchwale Rady Ministrów dotyczącej finansowania zdolności obronnych RP, co oznacza, że ich finansowanie nie będzie pochodziło z budżetu MON. A wartość umowy to 23 mld 300 mln złotych. Za tę kwotę poza czołgami Polska chce kupić także wozy dowodzenia, wsparcia technicznego, ewakuacji medycznej, a także cały pakiet logistyczny, szkoleniowy i symulatory.
autor zdjęć: Michał Niwicz, MON
komentarze