moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka

Napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Na Podlasiu stacjonuje obecnie pięć i pół tysiąca wojskowych. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Dlatego wojsko szuka dla nich zakwaterowania. Oferta współpracy jest skierowana do właścicieli hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, którzy zgodziliby się wynająć armii swoje obiekty.

Dziś w Narewce na Podlasiu odbyła się sesja Rady Gminy. Wzięli w niej udział żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy od dwóch miesięcy wspierają Straż Graniczną w działaniach na polsko-białoruskiej granicy. Wojskowi poinformowali gminnych radnych o swoich zadaniach.

Obecnie w pasie przygranicznym na terenie województwa podlaskiego służy ponad pięć i pół tysiąca żołnierzy. Wkrótce, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie ich jeszcze więcej. – Naszym zadaniem jest wspieranie Straży Granicznej. Działamy na tzw. pierwszej linii, czyli prowadzimy patrole przy samej linii granicy. Zabezpieczaniem dalszej części terenów objętych stanem wyjątkowym zajmują się funkcjonariusze innych służb – powiedział mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej. Dodał także, że na linii granicy wojsko buduje zaporę inżynieryjną. Składa się ona z kilku elementów, tzn. z pionowej i poziomej zapory z koncertiny, a także z dwóch warstw siatki, która ma chronić zwierzęta. – Oczywiście całość znajduje się po polskiej stronie granicy. Rozbudowa tej konstrukcji trwa cały czas. Staramy się zabezpieczyć granicę na całej jej długości – wyjaśnił.

REKLAMA

Oficer zdementował plotki, jakoby wojsko miało budować na terenach przygranicznych obozy, do których mieliby trafiać migranci. – To wojskowe obozowiska, w których przebywają tylko żołnierze. Po wykonaniu swoich obowiązków mogą tam odpocząć – zaznaczył. Podkreślił także, że dla wojska bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi władzami i mieszkańcami. – Staramy się, aby nasza obecność nie wpływała na ich funkcjonowanie. Wiemy, że nasze pojazdy mogą na przykład zniszczyć drogi gruntowe, ale zapewniam, że wojsko ma siły i środki, aby w razie konieczności je naprawić – zapewnił.

Mjr Nabzdyjak powiedział także, że wkrótce wojsko zwróci się do właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych ze specjalną propozycją. Armia będzie chciała wynająć te obiekty, aby zakwaterować w nich żołnierzy pełniących służbę na ścianie wschodniej. Ppor. Hubert Piotrowski, radca prawny 11 Pułku Artylerii, wyjaśnił, że wojsko będzie zajmowało obiekty na podstawie umów cywilnoprawnych. – Oczywiście pokryjemy koszty pobytu żołnierzy, ale zależy nam na tym, aby cena była adekwatna do obowiązujących na rynku. Nie może być zbyt niska ani za wysoka, aby żadna ze stron nie wykorzystywała powstałej sytuacji – powiedział. Dodał, że zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP obiekty dla żołnierzy mogą także udostępniać jednostki samorządu terytorialnego. – Zdajemy sobie sprawę, że podczas pobytu wojska mogą powstać szkody, ale ustawa przewiduje w takiej sytuacji specjalną procedurę – dodał. Wyjaśnił, że ewentualne szkody majątkowe wojsko będzie rekompensować na wniosek poszkodowanego, jednak roszczenia ulegną przedawnieniu po upływie trzech lat.

Uczestnicy obrad pytali przedstawicieli wojska, czy w związku z przypadającym 1 listopada dniem Wszystkich Świętych jest planowane wprowadzenie w regionie dodatkowych obostrzeń. Ppor. Piotrowski wyjaśnił, że wprawdzie zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym może być wprowadzony zakaz organizacji zgromadzeń, ale nie dotyczy on tych o charakterze religijnym organizowanych przez związki wyznaniowe.

MM

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
 
W BBN o sytuacji na granicy
Test odporności
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W jedynym słusznym kierunku
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Niemiec z Goździkiem
Bryza na południowej flance
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Niepowtarzalność 1918
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Zespół NATO na bojowo
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Dodatek specjalny za ochronę granicy
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Cougary dla Wojska Polskiego
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Amerykanie polegli nad Polską
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W Sejmie o sytuacji na granicy
SOMA dla specjalsów
Będzie ustawa o obronie
Nocne ataki na granicę udaremnione
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Orlik po raz dziesiąty
Tor pod osłoną
Żołnierz ranny na granicy
„Tumak ’21” na finiszu
F-16 lecą na Litwę
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Mielec wraca do odrzutowców
Oczy na wschodnią flankę
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Gdy mąż i tata na misji
Polskie wyrzutnie Wisły
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Sojusznicze wsparcie
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Reforma administracji wojskowej
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Na straży polskich rubieży
Kolejne sankcje wobec Mińska?
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO