moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów

Kajdanki, zestawy do zabezpieczenia miejsca wypadku, maski MP-6, odzież ochronną do pracy w terenie skażonym, aparaty do zdjęć kryminalistycznych – m.in. tego typu sprzęt przekazała Żandarmeria Wojskowa gruzińskiej policji wojskowej. Nowe wyposażenie jest potrzebne Gruzinom, którzy starają się o status pełnoprawnego członka Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO.

Polacy przekazali sprzęt uroczyście, podczas spotkania w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Wzięli w nim udział płk Paata Gugulashvili, przedstawiciel Departamentu Policji Wojskowej Sił Obronnych Gruzji, oraz płk Mateusz Dadał, zastępca szefa sztabu – szef Oddziału Operacyjnego Komendy Głównej ŻW.

Zgodnie z porozumieniem polska strona podarowała plutonowi policji wojskowej Sił Obronnych Gruzji m.in. kajdanki, zestawy do zabezpieczenia miejsca wypadku, zestawy oświetleniowe, aparaty do zdjęć kryminalistycznych, tarcze sygnałowo-odblaskowe, gaz pieprzowy i torby medyczne. Poza tym Gruzini otrzymali kajdanki jednorazowe, zestawy ochronne wykorzystywane podczas starć z tłumem, latarki, zestawy do organizacji blokad drogowych z kolczatkami, lusterka teleskopowe do sprawdzania podwozia samochodów, maski przeciwgazowe MP-6 oraz filtracyjną odzież ochronną do pracy w terenie skażonym.

REKLAMA

Żandarmeria Wojskowa od kilku lat wspiera reformę gruzińskiej policji wojskowej. – W 2018 roku przedstawiciele sił obronnych Gruzji zwrócili się do komitetu NATO z prośbą o przekazanie wyposażenia. Strona polska przejęła więc inicjatywę i zaoferowała pomoc – mówi oficer ppłk Robert Osypowicz z Komendy Głównej ŻW. Modernizacja policji wojskowej odbywa się m.in. dzięki tzw. pakietowi dla Gruzji (Substantial NATO-Georgia Package – SNGP), który został przyjęty podczas szczytu NATO w Walii w 2014 roku. Z tego też powodu przez ostatnie cztery lata w Gruzji był oddelegowany przedstawiciel ŻW. Kolejny polski ekspert nadzorujący reformę gruzińskiej policji wojskowej wyjedzie do Tbilisi na początku przyszłego roku.

– Wszystkie te działania związane są z dążeniami Gruzji do przystąpienia do Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (MNMPBAT NATO), który tworzą siły Czech, Słowacji, Chorwacji i Polski, przy czym Polska jest tzw. państwem ramowym batalionu – mówi ppłk Osypowicz. – Aspiracje Gruzinów zostały zaakceptowane i w grudniu 2020 otrzymali oni status partnera. Podobnie przed laty było z Chorwacją, która, nie będąc jeszcze w NATO, dołączyła do Wielonarodowego Batalionu – dodaje oficer.

Gruzja zrobiła jednak następny krok i ubiega się o status pełnoprawnego członka NATO MNMBAT. – Wspieramy te działania, właśnie dlatego w ramach projektu „Budowy Zdolności Obronnych NATO” zdecydowaliśmy się przekazać plutonowi gruzińskiej policji wojskowej odpowiedni sprzęt. Jesteśmy przekonani, że zwiększy on możliwości służby Gruzinów i przybliży ich do statusu pełnoprawnego członka batalionu – podkreśla ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Komenda Główna ŻW zaznacza także, że strona polska nie tylko przekazuje sprzęt, żandarmi angażują się także w szkolenie sił gruzińskich. Gruzińscy żandarmi szkolą się właśnie w Mińsku Mazowieckim pod okiem polskich, czeskich, słowackich i chorwackich instruktorów.

Gruzja ma uzyskać status członka Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO za trzy lub cztery lata.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


„Ramstein Alloy” nad Litwą
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Course on Diplomacy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Wilk na poligonie
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Szczury Torbuku
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Duch Invictus jest, czas na formę
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Emerytura wypłacana w … karmie
AZOR – podwodny specjalista
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ciemne strony Facebooka
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Saper robi przejście
Raki dla podhalańczyków
Kobiety a pokój
Legia Akademicka po raz piąty
KFOR: wyższy stopień gotowości
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
Zbrodnia bez kary
Będą podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze bez testów z WF-u
103 lata Sztabu Generalnego
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kraby dla podhalańczyków
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Afganistan. Czas wracać do domu
Wybierz się na wojskowe studia
Inwestycje Stoczni Wojennej
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Time for Miecznik
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czy będą podwyżki?
Star Army
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Żołnierze poszkodowani na granicy
Dron dla hydrografów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Ogień na alpejskich szczytach
Napięta sytuacja na granicy
O bezpieczeństwie państw NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO