moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził USA

Polsko-amerykańskie relacje obronne są konsekwentnie rozwijane. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią do Polski już w przyszłym roku – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Lloydem J. Austinem, sekretarzem obrony USA. Szef MON rozpoczął w środę trzydniową wizytę za oceanem.


Wizyta szefa MON w USA jest pierwszą od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena. Za ocean szef polskiego MON poleciał na zaproszenie Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA. To właśnie z nim odbył spotkanie pierwszego dnia swojej wizyty. Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. pogłębiania interoperacyjności wojsk i budowa zdolności obronnych. – Chciałbym podkreślić bardzo dobrą atmosferę tego spotkania i bardzo konkretną rozmowę – mówił szef MON na zorganizowanej tuż po spotkaniu konferencji prasowej.

Jednym z tematów poruszanych przez obu ministrów była też kwestia zakupów zbrojeniowych i wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mowa tu chociażby o zakupie przez Polskę czołgów Abrams wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. – Z punktu widzenia sekretarza obrony USA wyposażenie Wojska Polskiego w te najnowocześniejsze czołgi jest jak najbardziej zasadne. Sprzęt ten zwiększy bowiem interoperacyjość między siłami polskimi i amerykańskimi – mówił szef MON. Dodał też, że wszystko wskazuje na to, że pierwsze egzemplarze Abramów trafią do polskich jednostek już w przyszłym roku .

Minister Błaszczak przyznał, że z sekretarzem Austinem rozmawiał także o przeglądzie Global Posture Review. To dokument, który powstał po analizie rozlokowania oddziałów US Army za granicą, zawierający rekomendacje zmian w tym zakresie, tak by rozmieszczenie wojsk Stanów Zjednoczonych jak najlepiej odpowiadało interesom tego kraju. – Informacja na ten temat będzie oczywiście podana do wiadomości opinii publicznej przez władze amerykańskie. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że z analiz przeprowadzonych w Pentagonie wypływają bardzo ciekawe wnioski – mówi minister Błaszczak.

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym sytuacji na wschód od Polski i wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy, która jest jednocześnie wschodnią granicą NATO. – Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który ma miejsce na polskiej granicy. Ataku, który jest prowadzony przez władze sąsiedniego państwa. Świadczą o tym dowody przedstawiane opinii publicznej. Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem – mówił szef MON. Przyznał też, że rozmowa dotyczyła także konsekwentnego budowania zdolności obronnych RP i przeznaczania dużych sum na obronność. – To warunek rozwoju Polski i jej bezpieczeństwa- mówił szef MON.


Po rozmowach w Pentagonie, minister udał się na Kapitol. Z kongresmenami rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej. Spotkał się z m.in. senator Tammy Duckwort, weteranką wojny w Iraku i byłą pilotką śmigłowców. Obecnie zasiada ona w senackiej komisji ds. sił zbrojnych, gdzie przewodniczy podkomisji ds. sił lądowych i powietrznych.

W drugim dniu wizyty minister Błaszczak ma odwiedzić Fort Sill w stanie Oklahoma. To tam, w Air Defense Artillery School, szkolą się obecnie polscy żołnierze z m.in. 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Szkolenie w ramach programu „Wisła” ma przygotować ich do obsługi baterii Patriot.

W piątek z kolei szef MON ma odwiedzić Doylestown w Pensylwanii, miejsce nazywane „polską Częstochową” ze względu na znajdujące się tam Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Odwiedzi też znajdujący się tam największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani I i II wojny światowej. Minister Błaszczak złoży kwiaty na grobach gen. Witolda Urbanowicza oraz Antoniego Chrościelewskiego. Minister ma też odsłonić ufundowaną przez MON tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
 
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wzmocnione siły na granicy
Czy będą podwyżki?
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Star Army
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Kraby dla podhalańczyków
Advantages of Efficient Organization
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze bez testów z WF-u
Ciemne strony Facebooka
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Course on Diplomacy
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Duch Invictus jest, czas na formę
O bezpieczeństwie państw NATO
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
AZOR – podwodny specjalista
Wybierz się na wojskowe studia
Ogień na alpejskich szczytach
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Time for Miecznik
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polityka nie znosi próżni
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Dron dla hydrografów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Legia Akademicka po raz piąty
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
W jedynym słusznym kierunku
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Saper robi przejście
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Kobiety a pokój
Eto, pies na misje
Wilk na poligonie
Afganistan. Czas wracać do domu
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Inwestycje Stoczni Wojennej
KFOR: wyższy stopień gotowości
Rezerwista ochotnik też musi się starać
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Raki dla podhalańczyków
Dron z LAW-u
Szef MON odwiedził USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO