moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak zostać podoficerem?

W przyszłym roku w kursach podoficerskich będzie mogło wziąć udział 377 cywili – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, które każdego roku określa limit miejsc. Szkolenia na kaprali poprowadzą cztery szkoły podoficerskie: w Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu i Ustce. O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego.

Aby zostać podoficerem, konieczne jest ukończenie kursu podoficerskiego i uzyskanie stopnia kaprala. Z reguły w takim szkoleniu biorą udział szeregowi zawodowi z co najmniej średnim wykształceniem oraz kilkuletnim stażem służby. Co roku MON przygotowuje też pulę miejsc na kursach adresowanych wyłącznie do osób cywilnych. W tym roku liczba cywilów, którzy mogli wziąć udział w szkoleniu podoficerskim była rekordowa i wyniosła 428.

 

REKLAMA

Jakie limity?

Teraz MON określił limit przyjęć osób cywilnych na kursy podoficerskie, które odbędą się w 2022 roku. Miejsc będzie nieco mniej niż obecnie, bo 377. Szkolenia poprowadzą cztery szkoły podoficerskie: „Sonda” w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Ta ostatnia placówka przygotuje 182 miejsca (w tym roku było ich 250). – Ochotnicy będą się mogli szkolić w specjalnościach takich, jakie oferowaliśmy w tym roku. 100 osób przejdzie szkolenie w grupie inżynieryjno-lotniczej, 40 w zakresie przeciwlotniczych zestawów rakietowych, po kilka osób zostanie przyjętych do grupy radiotechnicznej i ruchu lotniczego – wymienia st. chor. sztab. Paweł Jakubik, komendant dęblińskiej szkoły podoficerskiej. Placówka przygotuje też kursy w specjalnościach: meteorologicznej (tu zostanie przyjętych 10 osób) oraz bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów (20 osób).

O jedną osobę więcej niż w tym roku przyjmie poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych. 113 kandydatów na kaprali przejdzie szkolenie w sześciu specjalnościach. Najwięcej, bo 30 ochotników zostanie przyjętych do grupy rozpoznania i zakłóceń elektronicznych. Pozostali będą się szkolić w zakresie kryptologii (9), cyberbezpieczeństwa (20), pielęgniarstwa (5), ratownictwa medycznego (25) oraz w grupie zespołów i orkiestr estradowych (24).

Szkoła Podoficerska MW w Ustce przyjmie 5 osób na szkolenie w specjalności technicznej, zaś mieszcząca się w Zegrzu „Sonda” przygotowała w sumie 77 miejsc w dwóch grupach: eksploatacji systemów łączności (60 osób) oraz eksploatacji systemów informatycznych (17).

Pamiętaj o terminach

Osoby ubiegające się o przyjęcie na szkolenie wojskowe muszą – za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień – złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON. Terminy są uzależnione od placówki prowadzącej szkolenie, ale też od rodzaju kursu.

Najmniej czasu, do 3 marca 2022 roku, mają ci, którzy po kursie w Dęblinie chcą zostać specjalistami w zakresie: ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki czy działalności inżynieryjno-lotniczej. W przypadku pozostałych specjalności, ostatecznym terminem składania wniosku jest 10 sierpnia. Szkoły w Zegrzu i Ustce określiły koniec terminu składania dokumentów na – odpowiednio – 27 i 31 maja, w Poznaniu zaś na 3 czerwca 2022 roku. O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego. Poza analizą świadectwa ukończenia szkoły średniej, kandydatów czeka też sprawdzian z WF-u, test z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku niektórych specjalności preferowane będą konkretne kierunki wykształcenia lub posiadane kwalifikacje. Ich listę MON ma ogłosić niebawem.

Szkolenie specjalistów

Bez względu na szkołę czy rodzaj kursu, początek szkolenia dla wszystkich przyjętych będzie wyglądał tak samo. Najpierw kandydatów czeka 10-dniowe, zdalne szkolenie e-learningowe, a następnie trwające 20 dni szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Po nim rozpocznie się dwumiesięczny Bazowy Kurs Podoficerski. Później, w zależności od rodzaju kursu, kandydaci będą też musieli przejść szkolenie specjalistyczne. Dla grupy przeciwlotniczej szkolącej się w Dęblinie (razem ze szkoleniem językowym) potrwa ono 6 miesięcy i będzie się odbywało w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Również przez pół roku będą się szkolili przyszli specjaliści ruchu lotniczego w Lotniczej Akademii Wojskowej.

Najdłużej potrwa szkolenie kandydatów grupy inżynieryjno-lotniczej. W ramach specjalistyki przejdą oni 3-miesięczne szkolenie podstawowe SIL (służba inżynieryjno-lotnicza), potem czeka ich 7-miesięczne szkolenie językowe oraz kierunkowe na dany typ statku powietrznego. – To długie i wymagające szkolenie, ale każdy kto je ukończy, trafia do wojska jako podoficer-specjalista, mający wszelkie uprawnienia do pracy na sprzęcie lotniczym – tłumaczy komendant Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych.

Ci, którzy ukończą kurs i zdadzą egzaminy, rozpoczną służbę jako kaprale w jednostkach w całym kraju. Najwięcej, bo 299 osób, trafi do jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Kolejne 22 osoby będą służyć w Dowództwie Garnizonu Warszawa, 8 w wojskach obrony terytorialnej, 46 w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a dwie w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym WP.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Andrzej Kędzierski, st. sierż. Robert Kowalewski

dodaj komentarz

komentarze


Rezerwista ochotnik też musi się starać
 
Na granicy stratosfery
Afganistan. Czas wracać do domu
Ostatnie dni kampanii 1939
Żołnierze bez testów z WF-u
Time for Miecznik
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
JWK to test siły i motywacji
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Ciemne strony Facebooka
W jedynym słusznym kierunku
Test mobilności 12 Dywizji
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Legia Akademicka po raz piąty
Course on Diplomacy
Dron z LAW-u
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Współpraca i wspólna pamięć
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON-u w Forcie Sill
Duch Invictus jest, czas na formę
Advantages of Efficient Organization
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polsko-tureckie obrady
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wilk na poligonie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni
Szef MON odwiedził USA
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
KFOR: wyższy stopień gotowości
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Przeprawa przez Narew
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO