moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Była bursa, jest garnizonowy internat

Jeszcze kilka lat temu z budynku korzystali uczniowie ciechanowskich szkół średnich. Po likwidacji bursy i gruntownej modernizacji obiektu powstał garnizonowy internat. Zamieszka w nim 49 żołnierzy, głównie z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W budynku urządzono także pomieszczenia administracyjno-biurowe i salę konferencyjną.

Budynek przy ul. 17 Stycznia w Ciechanowie do 2016 roku służył jako bursa szkolna dla uczniów szkół średnich. Z uwagi m.in. na niż demograficzny władze powiatu ciechanowskiego postanowiły zlikwidować placówkę.

W sierpniu 2018 roku nieruchomość, wraz z przyległymi działkami o łącznej powierzchni ponad pół hektara, kupiła od Starostwa Powiatu Ciechanów, Agencja Mienia Wojskowego. – Po kilku latach nieobecności w Ciechanowie, wojsko wróciło na te tereny. W 2017 roku powstała tu np. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Konieczne więc stało się zapewnienie zakwaterowania służącym w niej wojskowym – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW. W Ciechanowie mieści się m.in. sztab brygady oraz jeden z batalionów.

REKLAMA

Agencja postanowiła zaadaptować budynek na internat garnizonowy. Pod koniec 2019 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa obiektu. – Zależało nam, by żołnierze mogli zamieszkać w komfortowych warunkach w garnizonie, w którym pełnią swoją codzienną służbę – mówi Małgorzata Weber.

Kilka dni temu internat, o całkowitej powierzchni użytkowej ok 2,5 tys. m2, został przekazany żołnierzom. Na parterze mieszczą się pomieszczenia administracyjno-biurowe, a na trzech piętrach – pokoje z łazienkami, wyposażone w telewizor, lodówkę i biurko. W internacie żołnierze mają do dyspozycji ogólnodostępne kuchnie wyposażone w sprzęt AGD oraz jadalnie. W części podpiwniczonej powstała pralnia z suszarnią. W obiekcie znajduje się też sala konferencyjno-telewizyjna wyposażona w projektor multimedialny i nagłośnienie. W częściach wspólnych, m.in. korytarzach i holu zostały ustawione kanapy. Inwestor zadbał też o teren przylegający do budynku. Znajdują się tu elementy małej architektury zielonej, wiaty, miejsca parkingowe oraz oświetlenie wzdłuż chodników.

W sumie w nowym internacie będzie mogło zamieszkać 49 żołnierzy. Już wkrótce wprowadzą się do niego pierwsi wojskowi. Ppłk Artur Inczewski, zastępca dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady OT ocenia, że to bardzo dobra wiadomość dla żołnierzy brygady. – Duża część kadry to osoby zamiejscowe, które każdego dnia sporo czasu poświęcają na dojazd do miejsca pełnienia służby. Żołnierze po zakończonej służbie będą mogli szybko dostać się do internatu, żeby zregenerować siły, odpocząć bez konieczności pokonywania wielu kilometrów czy szukania noclegu – mówi oficer.

Inwestycja w Ciechanowie kosztowała niemal 11,6 mln zł. Najwięcej, bo ponad 8,5 mln, przeznaczono na prace adaptacyjne. Inwestycję zrealizowano z dotacji celowej z budżetu MON-u przeznaczonej na cele zakwaterowania Sił Zbrojnych RP oraz środków Agencji pozyskanych z sprzedaży zbędnych wojsku nieruchomości, działek i gruntów.

Jeszcze w tym roku AMW planuje przekazać podobne inwestycje m.in. w Warszawie, Krakowie i Lublińcu. Obecnie Agencja dysponuje i zarządza niemal 10 tysiącami miejsc w internatach i kwaterach internatowych na terenie całej Polski.

AMW zaplanowała ok. 80 milionów zł na tegoroczne inwestycje przeznaczone pod zakwaterowanie żołnierzy, w tym budowę i zakup mieszkań.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
 
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
JWK to test siły i motywacji
Afganistan. Czas wracać do domu
Time for Miecznik
W jedynym słusznym kierunku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Szef MON odwiedził USA
Przeprawa przez Narew
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze bez testów z WF-u
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wilk na poligonie
Polityka nie znosi próżni
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Advantages of Efficient Organization
Szef MON-u w Forcie Sill
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Eto, pies na misje
Współpraca i wspólna pamięć
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Course on Diplomacy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Duch Invictus jest, czas na formę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Ostatnie dni kampanii 1939
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Dron z LAW-u
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Kraby dla podhalańczyków
Test mobilności 12 Dywizji
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ogień na alpejskich szczytach
Ciemne strony Facebooka
Wybierz się na wojskowe studia
Polsko-tureckie obrady
Emerytura wypłacana w … karmie
Na granicy stratosfery
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO