moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze dostaną nowe legitymacje

Będą mniejsze, bardziej odporne na zniszczenia i zabezpieczone przed fałszerstwem. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wprowadzić w przyszłym roku nowy wzór legitymacji dla żołnierzy zawodowych. Wyglądem będą przypominać dowód osobisty. Dotychczasowe dokumenty pozostają ważne do końca 2026 roku.

Legitymacja żołnierza zawodowego jest dokumentem osobistym, który służy do identyfikacji i potwierdza, że pełni on wojskową służbę zawodową. Oprawiona w sztywną okładkę książeczka ma wymiary 102 × 70 mm i składa się z 14 stron jasnozielonego papieru ze znakami wodnymi. Inny wzór legitymacji mają generałowie, inny oficerowie, podoficerowie i szeregowi zawodowi.

 

REKLAMA

Poliwęglan, nie papier

Niebawem jednak papierowe legitymacje odejdą do lamusa. MON chce wprowadzić bowiem nowoczesną formę dokumentu, na wzór dowodu osobistego. Projekt zmian w rozporządzeniu jest już gotowy. Zgodnie z propozycjami nowa legitymacja będzie miała jeden, taki sam wzór dla wszystkich żołnierzy zawodowych (bez rozróżniania korpusów). Przybierze formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej formatu ID1 o wymiarach 53,98 × 85,60 mm. Wykonanie jej z poliwęglanu ma zapewnić trwałość oraz odporność na uszkodzenia i zniszczenie.

Ale to niejedyne zmiany. Z uwagi na odejście od formy książeczkowej na rzecz karty na nowej legitymacji będą wpisane jedynie niezbędne informacje dotyczące żołnierza. Na awersie, obok zdjęcia, znajdą się: stopień wojskowy, kod oznaczenia stopnia wojskowego (według kodów NATO), nazwisko, imiona, data urodzenia oraz rok ważności legitymacji. Rewers z kolei będzie zawierał: numer PESEL, literowe oznaczenie płci, nazwę jednostki wojskowej, w której służy żołnierz, datę wydania legitymacji oraz datę ważności. – W nowej legitymacji nie będzie za to wpisów, które są w obecnym dokumencie, a dotyczą np. rodzaju służby zawodowej, nazwy zajmowanego stanowiska czy danych osób, które należy powiadomić w razie konieczności. Nie będzie też pól na przedłużanie ważności dokumentu, adnotacji o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej i podpisu posiadacza dokumentu – tłumaczy płk Przemysław Kwiecień z Departamentu Kadr MON-u.

Trudna do sfałszowania

Podczas prac nad nowym wzorem ministerstwo wykorzystywało m.in. przepisy ustawy o dokumentach publicznych z 2018 roku. – Zgodnie z tą ustawą legitymacja żołnierza zawodowego jest dokumentem pierwszej kategorii, czyli najistotniejszej z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Produkcja tego dokumentu musi więc uwzględniać szczególne środki bezpieczeństwa. Chodzi tu m.in. o zabezpieczenia przed fałszerstwem – przyznaje płk Kwiecień.

W nowym dokumencie pojawią się więc m.in. dwukolorowe tło giloszowe w technice druku irysowego, mikrodruki, elementy wykonane farbą aktywną w promieniu ultrafioletowym oraz farbą optycznie zmieniającą się w obszarze zdjęcia, a także inne elementy wyczuwalne dotykiem.

Wniosek o wydanie legitymacji żołnierz będzie mógł złożyć elektronicznie, w wojskowym systemie informatycznym. Projekt rozporządzenia przewiduje, że legitymacja nowego wzoru będzie ważna przez dziesięć lat. Dziś wojskowi co roku muszą przedłużać ważność swojego dokumentu.

Dokument żołnierz będzie musiał wymienić, jeśli np. zmienią się wpisane w nim dane lub zostanie uszkodzony.

Pierwsze nowe legitymacje mają być wydane w przyszłym roku. Jednak te obecnie obowiązujące będą ważne jeszcze przez dłuższy czas: w wypadku żołnierzy służby stałej – do 31 grudnia 2026 roku, a służby kontraktowej – do dnia wygaśnięcia kontraktu. Jeśli do tego czasu wojskowi zmienią np. stopień lub jednostkę, otrzymają już dokument według nowego wzoru.

Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że zmiany związane z wprowadzeniem nowych legitymacji dla żołnierzy zawodowych będą kosztować około 600 tys. rocznie. Koszt pojedynczej karty ma wynieść około 16,5 zł, a zakup sprzętu niezbędnego do personalizacji 1,75 mln zł.

Projekt graficzny nowej legitymacji został opracowany przy współpracy z Centrum Operacyjnym MON. Blankiety do legitymacji będą wydawane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a personalizacją nowych legitymacji zajmie się Biuro Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia bez kary
 
Polityka nie znosi próżni
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
Raki dla podhalańczyków
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Afganistan. Czas wracać do domu
103 lata Sztabu Generalnego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ogień na alpejskich szczytach
Time for Miecznik
Star Army
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Ciemne strony Facebooka
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
KFOR: wyższy stopień gotowości
AZOR – podwodny specjalista
Napięta sytuacja na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczury Torbuku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szef MON odwiedził USA
Kobiety a pokój
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Żołnierze poszkodowani na granicy
Kraby dla podhalańczyków
Czy będą podwyżki?
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Legia Akademicka po raz piąty
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Emerytura wypłacana w … karmie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Duch Invictus jest, czas na formę
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będą podwyżki dla żołnierzy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Dron dla hydrografów
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Saper robi przejście
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO