moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo na granicy to priorytet

„Silne wsparcie” – pod takim hasłem żołnierze wojsk obrony terytorialnej od kilku dni prowadzą operację wzdłuż granicy z Białorusią. Jej celem jest wsparcie mieszkańców i lokalnych samorządów. Niestety, imigranci wciąż próbują nielegalnie przekraczać polską granicę. – Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i jej obywateli – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek 2 września w pasie przygranicznym wzdłuż granicy z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy został wprowadzony stan wyjątkowy. Dzień później operację „Silne wsparcie” rozpoczęli w tamtym rejonie żołnierze wojsk obrony terytorialnej. W działania są zaangażowani wojskowi z dwóch brygad OT: 1 Podlaskiej i 2 Lubelskiej. To reakcja na kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski, wywołany na zlecenie białoruskiego rządu.

 

REKLAMA

Wsparcie terytorialsów

– Działamy wieloaspektowo. Monitorujemy sytuację, spotkamy się z samorządowcami i przedstawicielami władz lokalnych, by móc ocenić potrzeby i zakres ewentualnego wsparcia. Odwiedzamy też mieszkańców i informujemy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, gdzie zadzwonić i z kim się kontaktować – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W najbliższych dniach wsparcie formacji nie ograniczy się wyłącznie do tego typu działań. Już w tym tygodniu pracę rozpoczną też cyberspecjaliści z WOT. – W związku z obecnym oddziaływaniem hybrydowym i trwającym ćwiczeniem „Zapad 2021” systemy teleinformatyczne polskiej administracji, szczególnie te na najniższym, lokalnym poziomie samorządowym, mogą stać się celem spotęgowanego oddziaływania. Dlatego chcemy zaoferować gminom i powiatom w strefie objętej stanem wyjątkowym specjalistyczne szkolenia – mówi płk Pietrzak. Będą one dotyczyły cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szkolenia poprowadzą specjaliści z Wydziału Operacji Informacyjnych Dowództwa WOT oraz Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT. Ci ostatni to grupa specjalistów IT – żołnierzy, którzy pełnią ochotniczą służbę wojskową, a na co dzień pracują w sektorze cyberbezpieczeństwa.

Premier o bezpieczeństwie

O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Przyznał, że nie ma godziny, w której służby białoruskie nie dostarczałyby na granicę migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu, Libanu, Egiptu, Somalii. – Widzimy, że obozowisko w okolicy Usnarza Górnego to swego rodzaju przykrywka dla zorganizowanej akcji służb białoruskich, takich miejsc Białorusini planowali skonstruować więcej. Zidentyfikowaliśmy wiele prób nielegalnego przekraczania granicy, wiemy, że służby białoruskie zaopatrują tych migrantów w żywność, pomagają im na granicy w ich próbach przedarcia się nielegalnie na terytorium Polski – mówił premier.

Zaapelował do władz białoruskich o zaprzestanie takich prób i o przyjęcie polskiej pomocy humanitarnej. Tłumaczył też inicjatywę wprowadzenia stanu wyjątkowego w obliczu kryzysu migracyjnego, „który od samego początku jest prowokacją reżimu Łukaszenki i próbą wywołania politycznego chaosu i ataku na wschodnią granicę UE”. – Tak napiętej sytuacji na granicy z Białorusią nie mieliśmy od ponad 30 lat. Nie spodziewamy się, niestety, spadku napięcia na wschodniej granicy. Za kilka dni zaczynają się, największe co do liczebności od 40 lat, ćwiczenia wojskowe „Zapad 2021”, które mogą się wiązać z licznymi prowokacjami. Lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego – mówi szef rządu. Zwrócił się do wszystkich sił politycznych, żeby postępować odpowiedzialnie w obliczu tak trudnej sytuacji. – Nie musimy się zgadzać co do wszystkich pomysłów na rozwój Polski i na zmiany społeczne, ale wszyscy powinniśmy chronić polskich granic – mówił Morawiecki.

Premier podziękował też wszystkim mundurowym, którzy wzorcowo wypełniają swoje obowiązki. – Widzimy znakomitą współpracę pomiędzy funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego, którzy w liczbie blisko 2 tys. pomagają patrolować granicę białorusko-polską. Jesteśmy im winni wdzięczność i podziękowanie za ofiarną i owocną służbę. Zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom i polskiej granicy jest podstawowym obowiązkiem rządu RP. I z tego obowiązku się wywiązujemy – mówił premier.

Za doskonałą służbę funkcjonariuszom SG, żołnierzom i policjantom podziękował też Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, który kilka dni temu spotkał się z nimi na linii granicznej. – Morale jest bardzo wysokie, ogromne jest też zrozumienie wagi spraw, które mundurowi realizują na granicy. Ich postawa skutecznie zapewnia bezpieczeństwo i integralność naszej granicy. Jestem pod wrażeniem znakomitej współpracy wszystkich służb i skuteczności ich działania – przyznał minister.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez szefa MSWiA od wprowadzenia stanu wyjątkowego pogranicznicy aż 457 razy mieli do czynienia z próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko ostatniej nocy takich przypadków były 152.

Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Taką inicjatywę przedstawiciele rządu tłumaczyli trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, gdzie reżim Łukaszenki – wykorzystując imigrantów – prowadzi wojnę hybrydową, oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Orlik po raz dziesiąty
 
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
W jedynym słusznym kierunku
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
SOMA dla specjalsów
Nastał dzień krwi i chwały…
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Bryza na południowej flance
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Polskie wyrzutnie Wisły
Mielec wraca do odrzutowców
Wciąż napięta sytuacja na granicy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Nocne ataki na granicę udaremnione
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Niepowtarzalność 1918
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Niemiec z Goździkiem
Śladem „białych kurierów”
Żołnierz ranny na granicy
F-16 lecą na Litwę
Afganistan. Czas wracać do domu
Cougary dla Wojska Polskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Na straży polskich rubieży
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Podchorążowie na posterunku
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Course on Diplomacy
Gdy mąż i tata na misji
Zespół NATO na bojowo
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
„Tumak ’21” na finiszu
Mecz z mistrzem!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Wojskowa politechnika świętuje
W BBN o sytuacji na granicy
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Oczy na wschodnią flankę
Reforma administracji wojskowej
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Słowo jak odcisk palca
Sojusznicze wsparcie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO