moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W2MPIR skutecznie kąsa strefy antydostępowe

Debiut opracowanego przez Grupę WB systemu rozpoznawczo- -uderzeniowego W2MPIR (wielowarstwowy wielozadaniowy misyjny powietrzny inteligentny rój) przewidziano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To unikatowe polskie rozwiązanie, spełniające wymagania stawiane przez Siły Zbrojne RP, dotyczące obezwładniania stref antydostępowych.

Opracowanie wielozadaniowego powietrznego inteligentnego roju jest owocem wielu lat synergicznych doświadczeń spółek Grupy WB w dziedzinie bezzałogowych systemów latających, łączności i zaawansowanej elektroniki wojskowej. W2MPIR to rozwiązanie, do którego pełne prawa intelektualne mają polskie podmioty. Nie jest zależny od zagranicznych dostawców.

Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych systemów obserwacyjnych i uderzeniowych oraz wykonywanym przez nie atakom saturacyjnym W2MPIR jest w stanie skutecznie unieszkodliwić strefy antydostępowe (A2/AD) i zneutralizować wielowarstwową obronę przeciwlotniczą. System może działać przy tym w środowisku silnie zakłóconym, pozbawionym dostępu do nawigacji satelitarnej (GPS).

System umożliwia radykalne skrócenie czasu między rozpoznaniem i identyfikacją celu a jego porażeniem i obezwładnieniem. Wykorzystuje przy tym tanie i precyzyjne środki rażenia, mające ponadto zdolności pozorowania celów o dużej wartości i stanowiące tanie nośniki sensorów emisji elektromagnetycznej.

Podstawą systemu W2MPIR jest wykorzystanie do najtrudniejszych misji na polu walki systemów bezzałogowych, zunifikowanych pod względem łączności i przekazywania danych. Chroni to własnych żołnierzy, pozwalając na realizację zadań bez strat ludzkich.

W2MPIR jest zintegrowany z narodowym systemem zarządzania polem walki Topaz. Dzięki temu jest możliwy natychmiastowy wybór środka rażenia. Może to być amunicja krążąca, lotnictwo, artyleria lufowa bądź rakietowa.

W2MPIR wykorzystuje rozwiązania już wprowadzone do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, takie jak rozpoznawcze systemy FlyEye i amunicja krążąca Warmate. Uzupełniają je wielozadaniowe bezzałogowe statki latające FT-5 oraz większa amunicja krążąca Warmate 2. System pozwala budować powietrzne magazyny środków wsparcia ogniowego, dostępne dla pododdziałów różnego szczebla.

Bezzałogowce uderzeniowe wchodzące w skład systemu W2MPIR wykorzystują sztuczną inteligencję. Charakteryzuje je poziom autonomii pozwalający na samodzielne niszczenie wskazanych celów. FT-5 i FlyEye służą także jako latające retransmitery sygnału, zapewniają komunikację dla innych platform.

W2MPIR wykorzystuje siłę przeciwnika do jego zwalczania. Wyposażone w systemy sensorów bezzałogowce mogą namierzać i identyfikować wykryte źródła emisji elektromagnetycznej. Następnie system precyzyjnie nakierowuje na cel z powietrznego magazynu amunicję krążącą Warmate (o zasięgu operacyjnym 80 km). Naprowadzanie może być realizowane zarówno z wykorzystaniem kamer dziennych i nocnych, jak i z zastosowaniem laserowego podświetlenia celów.

System W2MPIR pozwala na wykonanie jednoczesnego ataku (saturacyjnego) wielu platform na te same cele. Amunicja krążąca Warmate umożliwia skuteczne porażenie punktów dowodzenia, radarów lub emiterów systemów zakłócania. Im źródła sygnału są silniejsze, tym łatwiej naprowadzić na nie powietrzne efektory.

W wyłomy wybite w sferze antydostępowej kierowana jest większa amunicja krążąca Warmate 2 (o zasięgu operacyjnym 240 km). Bezzałogowce tego typu są zdolne do zwalczania punktów umocnionych, celów opancerzonych (w tym wozów bojowych) i systemów logistycznych.

Grupa WB

autor zdjęć: Grupa WB

dodaj komentarz

komentarze


„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
 
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolektywna obrona to priorytet
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Wymiana ciosów w Ukrainie
Honorowi krwiodawcy w mundurach
PKW Orlik wrócił do domu
Raptory lecą do Polski
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
AFN uderzył w Kołobrzegu
Prymuska logistyki
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Przełomowy szczyt
Zwiad ze spadochronem
Wizyta w PKW Łotwa
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Wyjście z cienia
Pożegnanie z Iskrą
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Raptory już w Polsce
Szkolenie na klifie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Nowy dowódca 18 Dywizji
Powrót do korzeni
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Włoscy lotnicy w Malborku
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
„Biorą inni, bierzmy i my”
1 Kadrowa idzie w bój
NATO zmienia priorytety
Terytorialsi w obronie stolicy
CASA na pomoc rannym w wypadku
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Pokaz możliwości FA-50
O jeden most za daleko?
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Uratować rannego!
Śladem profesjonalistów
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Cyberkonkurs MON-u
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Operacja „Śluza”
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Desant do Jeziora Żywieckiego
Przemysł idzie w OPL
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO