moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W2MPIR skutecznie kąsa strefy antydostępowe

Debiut opracowanego przez Grupę WB systemu rozpoznawczo- -uderzeniowego W2MPIR (wielowarstwowy wielozadaniowy misyjny powietrzny inteligentny rój) przewidziano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To unikatowe polskie rozwiązanie, spełniające wymagania stawiane przez Siły Zbrojne RP, dotyczące obezwładniania stref antydostępowych.

Opracowanie wielozadaniowego powietrznego inteligentnego roju jest owocem wielu lat synergicznych doświadczeń spółek Grupy WB w dziedzinie bezzałogowych systemów latających, łączności i zaawansowanej elektroniki wojskowej. W2MPIR to rozwiązanie, do którego pełne prawa intelektualne mają polskie podmioty. Nie jest zależny od zagranicznych dostawców.

Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych systemów obserwacyjnych i uderzeniowych oraz wykonywanym przez nie atakom saturacyjnym W2MPIR jest w stanie skutecznie unieszkodliwić strefy antydostępowe (A2/AD) i zneutralizować wielowarstwową obronę przeciwlotniczą. System może działać przy tym w środowisku silnie zakłóconym, pozbawionym dostępu do nawigacji satelitarnej (GPS).

System umożliwia radykalne skrócenie czasu między rozpoznaniem i identyfikacją celu a jego porażeniem i obezwładnieniem. Wykorzystuje przy tym tanie i precyzyjne środki rażenia, mające ponadto zdolności pozorowania celów o dużej wartości i stanowiące tanie nośniki sensorów emisji elektromagnetycznej.

Podstawą systemu W2MPIR jest wykorzystanie do najtrudniejszych misji na polu walki systemów bezzałogowych, zunifikowanych pod względem łączności i przekazywania danych. Chroni to własnych żołnierzy, pozwalając na realizację zadań bez strat ludzkich.

W2MPIR jest zintegrowany z narodowym systemem zarządzania polem walki Topaz. Dzięki temu jest możliwy natychmiastowy wybór środka rażenia. Może to być amunicja krążąca, lotnictwo, artyleria lufowa bądź rakietowa.

W2MPIR wykorzystuje rozwiązania już wprowadzone do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, takie jak rozpoznawcze systemy FlyEye i amunicja krążąca Warmate. Uzupełniają je wielozadaniowe bezzałogowe statki latające FT-5 oraz większa amunicja krążąca Warmate 2. System pozwala budować powietrzne magazyny środków wsparcia ogniowego, dostępne dla pododdziałów różnego szczebla.

Bezzałogowce uderzeniowe wchodzące w skład systemu W2MPIR wykorzystują sztuczną inteligencję. Charakteryzuje je poziom autonomii pozwalający na samodzielne niszczenie wskazanych celów. FT-5 i FlyEye służą także jako latające retransmitery sygnału, zapewniają komunikację dla innych platform.

W2MPIR wykorzystuje siłę przeciwnika do jego zwalczania. Wyposażone w systemy sensorów bezzałogowce mogą namierzać i identyfikować wykryte źródła emisji elektromagnetycznej. Następnie system precyzyjnie nakierowuje na cel z powietrznego magazynu amunicję krążącą Warmate (o zasięgu operacyjnym 80 km). Naprowadzanie może być realizowane zarówno z wykorzystaniem kamer dziennych i nocnych, jak i z zastosowaniem laserowego podświetlenia celów.

System W2MPIR pozwala na wykonanie jednoczesnego ataku (saturacyjnego) wielu platform na te same cele. Amunicja krążąca Warmate umożliwia skuteczne porażenie punktów dowodzenia, radarów lub emiterów systemów zakłócania. Im źródła sygnału są silniejsze, tym łatwiej naprowadzić na nie powietrzne efektory.

W wyłomy wybite w sferze antydostępowej kierowana jest większa amunicja krążąca Warmate 2 (o zasięgu operacyjnym 240 km). Bezzałogowce tego typu są zdolne do zwalczania punktów umocnionych, celów opancerzonych (w tym wozów bojowych) i systemów logistycznych.

Grupa WB

autor zdjęć: Grupa WB

dodaj komentarz

komentarze


Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Dron dla hydrografów
Kobiety a pokój
Będzie ustawa o obronie
Będą podwyżki dla żołnierzy
Inwestycje Stoczni Wojennej
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szef MON odwiedził USA
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Saper robi przejście
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Raki dla podhalańczyków
Sportowiec roku
Ciemne strony Facebooka
W jedynym słusznym kierunku
Legia Akademicka po raz piąty
O bezpieczeństwie państw NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wilk na poligonie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Napięta sytuacja na granicy
Time for Miecznik
Kraby dla podhalańczyków
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Duch Invictus jest, czas na formę
Polityka nie znosi próżni
AZOR – podwodny specjalista
Święto sportowców w mundurach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
BohaterONy 2021 wręczone!
Ogień na alpejskich szczytach
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Żołnierze poszkodowani na granicy
Zbrodnia bez kary
103 lata Sztabu Generalnego
Szczury Torbuku
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Wybierz się na wojskowe studia
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO