moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykański gigant

Dla Raytheon Technologies, należącego do grona największych koncernów zbrojeniowych na świecie, Polska jest jednym z kluczowych rynków.

Struktura organizacyjna Raytheon Technologies (RTX) odzwierciedla najważniejsze obszary działalności firm, które dokonały fuzji. Koncern składa się z dwóch podmiotów wywodzących się z United Technologies Corporation (UTC) – Collins Aerospace i Pratt & Whitney, oraz dwóch wydzielonych z koncernu Raytheon – Raytheon Intelligence & Space oraz Raytheon Missiles & Defense.

Współpraca przez lata

Choć dla wielu osób może to być sporym zaskoczeniem, nasz kraj jest jednym z najistotniejszych obszarów działalności Raytheon Technologies. Jak to możliwe? Firmy wchodzące dziś w jej struktury są obecne na naszym rynku od 45 lat i tworzyły zręby rodzimej Doliny Lotniczej. W 1992 roku należący do UTC producent silników lotniczych Pratt & Whitney, na bazie kupionej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz”, założył spółkę Pratt & Whitney Kalisz. Dziesięć lat później sprywatyzowano zakłady WSK „PZL-Rzeszów”, a za kolejną dekadę producenta orurowania silników lotniczych w Niepołomicach, tworząc Pratt & Whitney Tubes Niepołomice.

A to nie wszystko. Częścią inwestycji UTC w Polsce jest również m.in. firma BF Goodrich (obecnie należy do Collins Aerospace), która w Krośnie od kilkunastu lat produkuje komponenty podwozi dla cywilnych maszyn Boeinga, Airbusa oraz Gulfstreama, a także dla samolotów wojskowych, takich jak: F-16, F-18 oraz F-35.

Chociaż na przestrzeni ostatnich 45 lat z dwóch firm, które utworzyły Raytheon Technologies, to UTC była zdecydowanie bardziej aktywna w naszym kraju, nie oznacza to, że Raytheon nie był tutaj obecny. Wystarczy wymienić chociażby uzbrojenie polskich sił powietrznych – nasze F-16 mają w wyposażeniu wykorzystywane przez armie całego świata pociski klasy powietrze–powietrze AIM-120 AMRAAM i AIM-9 Sidewinder.

Obecność Raytheona w Polsce uległa jednak znaczącemu zwiększeniu po tym, gdy w 2018 roku nasze siły zbrojne zamówiły dwie baterie produkowanego przez ten koncern systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. W związku z tym kontraktem Raytheon zawarł z polskimi podmiotami dziewięć umów na produkcję i dostawy istotnych elementów zestawów patriotów. Z kolei w sierpniu 2021 roku wraz z Northrop Grumman podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową wykonawcze umowy offsetowe (realizując tym samym postanowienia polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej z 2018 roku dotyczącej zakupu patriotów). Obejmują one 11 zobowiązań offsetowych dotyczących przede wszystkim przekazania zdolności związanych bezpośrednio z projektem „Wisła”, m.in. pomoc techniczną i szkoleniową niezbędną do poszerzenia zdolności projektowych, inżynieryjnych i produkcyjnych.

Projekty z przyszłością

Raytheon Technologies nie tylko jest obecny w Polsce jako oferent czy pracodawca, ale też angażuje się w projekty społeczne i edukacyjne. W 2015 roku do Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechniki Warszawskiej trafiły granty o łącznej wartości 100 tys. dolarów na rozwój studiów w dyscyplinach inżynierskich. W latach 2018– 2019 zorganizowano we współpracy z Ambasadą USA i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności trzy edycje dwumiesięcznych staży w Stanach Zjednoczonych dla studentów polskich szkół technicznych.

W 2016 roku Raytheon Technologies podpisał umowę z Centrum Nauki Kopernik na stworzenie „Wytwórni” – FabLabu edukacyjnego, w którym dzieci i młodzież mogą uczyć się projektować różnego rodzaju przedmioty. Od 2016 roku Raytheon wspiera też stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość”, które zrzesza rodziny żołnierzy poległych na misjach.

Raytheon Technologies w naszym kraju w najbliższych latach może rozszerzyć działalność o kolejne duże inwestycje. Okazją do tego może być nie tylko druga faza programu „Wisła”, przewidująca zakup kolejnych sześciu baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, lecz także program „Narew”, który przewiduje pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu (do 25 km). Przedstawiciele Raytheon Technologies deklarują, że w obu przypadkach wybór produktów koncernu lub jego biznesowych partnerów (jak chociażby Kongsberga w programie „Narew”) wojsku przyniesie korzyści w postaci sprawdzonych produktów, a polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu zapewni transfer technologii oraz know-how.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Ciemne strony Facebooka
 
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szef MON odwiedził USA
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron dla hydrografów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żołnierze poszkodowani na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
Saper robi przejście
Napięta sytuacja na granicy
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
O bezpieczeństwie państw NATO
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Zbrodnia bez kary
AZOR – podwodny specjalista
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Kraby dla podhalańczyków
Kobiety a pokój
Wilk na poligonie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ogień na alpejskich szczytach
Będą podwyżki dla żołnierzy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Time for Miecznik
Szczury Torbuku
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wybierz się na wojskowe studia
Święto sportowców w mundurach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sportowiec roku
Legia Akademicka po raz piąty
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Raki dla podhalańczyków
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
103 lata Sztabu Generalnego
BohaterONy 2021 wręczone!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Będzie ustawa o obronie
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
W jedynym słusznym kierunku
Inwestycje Stoczni Wojennej
Duch Invictus jest, czas na formę
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO