moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
45 lat optoelektroniki w Polsce

Optoelektronika jest jedną z kluczowych dziedzin wspierających rozwój polskiej gospodarki i obronności. Początki optoelektroniki w Polsce sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale jej intensywny rozwój jako dziedziny nauki związanej z przemysłem wysokich technologii trwa dopiero od dwóch dekad.

Jako dziedzina nauki i zaawansowanej techniki optoelektronika może mieć szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, m.in. w przemyśle, transporcie, energetyce, komunikacji, rolnictwie czy leśnictwie. Jednak przemysł optoelektroniczny w Polsce jest rozwijany przede wszystkim ze względu na możliwości zastosowania technologii optoelektronicznych w urządzeniach i systemach wykorzystywanych w siłach zbrojnych. Optoelektronika odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ważnych elementów systemu obronnego kraju i wyposażenia polskiej armii.

Liderem innowacji w polskiej branży optoelektronicznej jest warszawska spółka PCO SA, która od 45 lat specjalizuje się w produkcji wyrobów należących do wyposażenia indywidualnego żołnierza, a także wozów bojowych oraz innych platform bojowych wykorzystujących sensory optoelektroniczne. Odbiorcami produktów optoelektronicznych, które powstają w centrum badawczo-produkcyjnym PCO SA, są głównie wojsko i inne służby mundurowe.

Od początku istnienia spółka dostarcza polskim siłom zbrojnym sprzęt zwiększający możliwości operacyjne i bezpieczeństwo żołnierza na polu walki, a także zapewniający świadomość sytuacyjną. Pierwotnie były to systemy należące do wyposażenia pojazdów bojowych, programy modernizacyjne związane z czołgami T-55 i T-72, a także systemy kierowania ogniem i obserwacji. PCO SA jako pierwszy polski producent dostarczył polskim żołnierzom nowoczesne noktowizory MU-3, a w kolejnych latach firma dążyła do stałego rozwoju swojego portfela produktów, czego efektem były m.in. zdobywające liczne wyróżnienia najlżejsze na świecie gogle noktowizyjne MU-3ADM.

Równocześnie, oprócz dalszego rozwoju technologii pozwalających uzyskać przewagę w warunkach nocnych, PCO SA rozwijała gamę produktów z zastosowaniem technologii termowizyjnych, co zakończyło się wprowadzeniem do wyposażenia wojska celowników (SCT) i lornetek (NPL-1T) działających w tej technologii. Spółka postawiła tez duży nacisk na rozwój głowic optoelektronicznych i kamer termowizyjnych, będących obecnie w wyposażeniu czołgów Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 oraz T-72. PCO SA zastosowała w czołgach i wozach opancerzonych jedne z najnowocześniejszych obecnie systemów, które udowodniły swą przydatność.

Obecnie warszawska spółka wprowadza na rynek modułowe gogle noktowizyjne MZN-1. Rozwiązanie to pozwala dowolnie konfigurować sprzęt w sposób najbardziej dostosowany do specyficznych wymagań użytkowników. Oprócz nowych gogli noktowizyjnych opracowano niedostępny dotychczas w ofercie spółki monokular termowizyjny MT-1. Urządzenie to powstało w ścisłej współpracy z byłymi operatorami jednostek specjalnych. Połączenie ich doświadczeń i kompetencji pracowników PCO SA zaowocowało powstaniem urządzenia dotychczas niespotykanego nie tylko na rynku polskim, lecz także światowym.

Z perspektywy 45 lat można zauważyć, że PCO SA przebyła drogę od firmy goniącej światowe trendy w dziedzinie optoelektroniki do lidera rozwiązań stosowanych w branży. Technologie opracowywane w warszawskiej spółce są innowacyjnymi pomysłami, wychodzącymi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników sprzętu i branży.

PCO SA jest obecna podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W ramach wydarzenia można zapoznać się z wprowadzanymi rozwiązaniami oraz ofertą spółki.

PCO S.A.

autor zdjęć: PCO S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Desant do Jeziora Żywieckiego
 
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Honorowi krwiodawcy w mundurach
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Przemysł idzie w OPL
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Terytorialsi w obronie stolicy
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Wymiana ciosów w Ukrainie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Raptory lecą do Polski
Cyberkonkurs MON-u
Kolektywna obrona to priorytet
Śladem profesjonalistów
Przełomowy szczyt
CASA na pomoc rannym w wypadku
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Zwiad ze spadochronem
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Uratować rannego!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
NATO zmienia priorytety
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót do korzeni
Włoscy lotnicy w Malborku
„Biorą inni, bierzmy i my”
Raptory już w Polsce
Pożegnanie z Iskrą
AFN uderzył w Kołobrzegu
1 Kadrowa idzie w bój
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Prymuska logistyki
Wizyta w PKW Łotwa
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
PKW Orlik wrócił do domu
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Pokaz możliwości FA-50
Szkolenie na klifie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Wyjście z cienia
O jeden most za daleko?
Nowy dowódca 18 Dywizji
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Operacja „Śluza”
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO