moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwa polskie samoloty lecą po Afgańczyków

W drodze do Afganistanu są dwa polskie samoloty wojskowe – powiedział dziś Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Będą one ewakuować Afgańczyków, którzy pracowali dla polskiego wojska m.in. jako tłumacze. Nieznane są żadne detale dotyczące operacji. – Ze względów bezpieczeństwa nie możemy obecnie przekazać szczegółowych informacji – informuje resort obrony narodowej.

– Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zobowiązał gen. broni Tomasza Piotrowskiego, dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, do ewakuacji osób pozostających wciąż w Afganistanie. W tej kwestii MON i wojsko, decyzją premiera, współpracują z MSZ – informuje Centrum Operacyjne MON. Dziś rano Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powiedział w Polsat News, że do Afganistanu wysłano już dwa samoloty, a trzeci wkrótce wystartuje. – W tej chwili na liście osób do ewakuacji jest około 100 osób, które współpracowały z Polskim Kontyngentem Wojskowym. Sytuacja jest dynamiczna – podkreślił Dworczyk. Szef KPRM zapewnił, że polscy dyplomaci starają się odnaleźć wszystkich, którzy zgłosili w polskim MSZ chęć wyjazdu z Afganistanu.

Akcję ewakuacji koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, logistycznie odpowiadają za nią siły zbrojne oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Michał Dworczyk nie zdradził jednak żadnych szczegółów dotyczących tej operacji. W tej sprawie nie wypowiada się również minister obrony narodowej, zwracając uwagę na wrażliwość tematu i bezpieczeństwo osób biorących udział w tym przedsięwzięciu.

REKLAMA

O tym, że będziemy ewakuować Afgańczyków, poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki. – Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj – napisał wczoraj na Twitterze szef rządu. W tym samym wpisie zaapelował do polityków i osób publicznych, by nie wykorzystywali sytuacji w Afganistanie do nakręcania społecznych emocji. – Naszym priorytetem jest obecnie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy są związani z Polską na terenie Afganistanu, część z tych działań musi z oczywistych powodów pozostać niejawna. Proszę o odpowiedzialność – wyjaśnił Morawiecki.

Pomoc Afgańczykom, którzy współpracowali z polskim wojskiem w czasie, gdy działał Polski Kontyngent Wojskowy, stała się niezbędna po tym, jak talibowie przejęli władzę w kraju. Mariusz Błaszczak, o to jak Zachód może pomóc Afgańczykom, był wczoraj pytany na antenie TVP Info. – W sprawie Afganistanu to Stany Zjednoczone są państwem, które ma inicjatywę. Oczekujemy na stanowisko amerykańskie w tej sprawie – powiedział Błaszczak. – My jesteśmy specjalistami od wschodniej flanki NATO, jesteśmy specjalistami od zagrożeń, które dotyczą Europy Wschodniej, i tu rzeczywiście jesteśmy państwem, które ma duże doświadczenie. Ale oczywiście nie odmawiamy solidarności wobec innych, czego przykładem były wydarzenia sprzed 20 lat, gdy zorganizowaliśmy swój kontyngent w Afganistanie w akcie solidarności wobec zaatakowanych Stanów Zjednoczonych – dodał szef MON.

W związku z wycofywaniem wojsk amerykańskich z Afganistanu od kilku tygodni talibowie sukcesywnie zajmowali kolejne prowincje tego kraju. Bierność władz i brak oporu ze strony afgańskiej armii umożliwiły im wkroczenie do stolicy. W niedzielę symbolicznie przejęli pałac prezydencki w Kabulu, ogłosili zwycięstwo nad rządem afgańskim i powstanie Islamskiego Emiratu Afganistanu. Wczoraj tysiące Afgańczyków próbowało dostać się do jakiegokolwiek samolotu i opuścić kraj w obawie przed rządami talibów. Lotnisko i teren wokół niego kontrolują amerykańscy żołnierze, którzy wczoraj wstrzymali loty ze względu na chaos panujący na pasie startowym. Dziś jest tam już spokojniej, samoloty lądują i startują, ewakuacje odbywają się bez zakłóceń.

KE

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~hm
1629224220
Czyżby PZL.37 Łoś? "Dwa polskie samoloty lecą po Afgańczyków"
B1-8F-CD-A2

Drzwi do JWK otwiera selekcja
 
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Course on Diplomacy
Time for Miecznik
Inwestycje Stoczni Wojennej
Kobiety a pokój
Ogień na alpejskich szczytach
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
O bezpieczeństwie państw NATO
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
AZOR – podwodny specjalista
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wybierz się na wojskowe studia
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Czy będą podwyżki?
Wilk na poligonie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polityka nie znosi próżni
Żołnierze bez testów z WF-u
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Dron dla hydrografów
Kraby dla podhalańczyków
Afganistan. Czas wracać do domu
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Szczury Torbuku
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Ramstein Alloy” nad Litwą
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Star Army
Emerytura wypłacana w … karmie
Raki dla podhalańczyków
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Zbrodnia bez kary
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Legia Akademicka po raz piąty
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Saper robi przejście
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szef MON odwiedził USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO