moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy

Szer. Piotr Janiak i kpr. Dawid Łuczak z 1 Dywizjonu Lotniczego poprowadzili do zwycięstwa reprezentację Polski w siatkówce plażowej osób niepełnosprawnych. Pod kierunkiem żołnierzy z Leźnicy Wielkiej polska drużyna wygrała europejski turniej, pokonując z miażdżącą przewagą zespoły ze Słowenii, Chorwacji, Węgier, Włoch i Słowacji.

Fot. Lidl Slovenia Open, Para volleyball, Ljubljana, 29.07.2021, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Sportowych emocji dostarczają nie tylko igrzyska olimpijskie w Tokio! Kilka dni temu podczas międzynarodowego turnieju Slovenia Open Polacy wywalczyli złoty medal. Na najwyższym miejscu na podium w Lublanie stanęli reprezentanci Polski osób niepełnosprawnych w siatkówce plażowej mężczyzn: Artur Wąsowicz, Bartłomiej Synowiec, Rafał Wojtowicz i Michał Wypych. W ciągu trzech dni zawodnicy rozegrali siedem meczów. Siatkarze nie tylko nie przegrali żadnego spotkania, lecz także nie stracili żadnego seta, a wszystkie pojedynki wygrali 2:0.

Fot. Lidl Slovenia Open, Para volleyball, Ljubljana, 29.07.2021, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Zawodników do zwycięstwa poprowadzili żołnierze. Trenerem reprezentacji jest szer. Piotr Janiak, a jego asystentem kpr. Dawid Łuczak. Obaj służą w 1 Dywizjonie Lotniczym w Leźnicy Wielkiej, który wchodzi w skład 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. W marcu 2021 roku szeregowy Janiak wygrał konkurs i objął stanowisko trenera reprezentacji. – Przede wszystkim jesteśmy żołnierzami, a dopiero po służbie realizujemy swoje pasje sportowe – podkreśla. Mundur nosi od trzech lat i podobnie jak kapral Łuczak zajmuje się naziemną obsługą lotów. Ale szeregowy Janiak jest także utytułowanym siatkarzem plażowym. W rankingu ogólnopolskim zajmuje z partnerem sportowym Jędrzejem Brożyniakiem trzecie miejsce, a w światowym jest na 71 pozycji (na ponad 500 zarejestrowanych zespołów). Zawodnicy dwukrotnie (w 2019 i 2021 roku) wywalczyli Superpuchar Polski w piłce plażowej, zdobyli też Puchar Świata w 2018 roku w Malezji i 2020 roku w Katarze. Janiak jest także trenerem drugoligowego zespołu siatkarzy MMKS Lotnik Łęczyca.

– Reprezentację Polski osób niepełnosprawnych w siatkówce plażowej tworzą niesamowicie utalentowani i pracowici ludzie. Cieszę się, że mogę z nimi pracować – podkreśla szeregowy Janiak. – W Słowenii zdobyliśmy złoto, ale to dopiero początek. Mam nadzieję, że gdy siatkówka plażowa stanie się dyscypliną paraolimpijską, będziemy mogli zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie. Liczymy, że stanie się to w 2028 roku w Los Angeles – podkreśla trener.

Jego asystent, kpr. Dawid Łuczak, zaznacza, że zawodnicy mimo niepełnosprawności (m.in. amputacji kończyn dolnych lub górnych) mają doskonałą koordynację ruchową, siłę i kondycję. – Z powodzeniem mogą rywalizować nawet z pełnosprawnymi siatkarzami amatorami. Są utalentowanymi sportowcami, rzetelnie wywiązującymi się ze swoich obowiązków – podkreśla kapral Łuczak. On sam w siatkówkę gra amatorsko, a z Wojskiem Polskim związany jest od dziesięciu lat.

Sportowe zacięcie podwładnych chwali dowódca 1 Dywizjonu ppłk pil. Mirosław Guzdek. – Jestem dumny ze swoich żołnierzy, pochwalam ich pasję i podzielam miłość do siatkówki – przyznaje dowódca. – Mam nadzieję, że szeregowy Janiak przy wsparciu kaprala Łuczaka poprowadzi reprezentację do igrzysk paraolimpijskich – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Lidl Slovenia Open, Para volleyball, Ljubljana, 29.07.2021, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff, arch. pryw. Dawid Łuczak i Piotr Janiak

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Invictus, czyli niezwyciężony
Kolejne nominacje w wojsku
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Finał B żołnierza w short tracku
Skromny początek wielkiej wojny
Taniec na „Orle”
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Rubio: należymy do siebie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Ostatnia minuta Kutschery
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Kierunek Rumunia
Medal Honoru dla Ollisa
W NATO o inwestycjach w obronność
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Gorąco wśród lodu
Premier wojenny
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Partnerstwo dla artylerii
Bojowy duch i serce na dłoni
Engineer Kościuszko Saves America
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
HIMARS-y w Rumunii
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Fenomen podziemnej armii
Misja zdrowie trwa
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Oko na Bałtyk
Multimedaliści górą
Chciałem być na pierwszej linii
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Together on the Front Line and Beyond
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Chwała bohaterom AK
Arktyka pod lupą NATO
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Outside the Box
To nie mogło się udać, ale…
„Wicher” rośnie w oczach
Buzdygan Internautów – głosowanie
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Zielone światło dla konwoju
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
POLSARIS, czyli oczy wojska
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Przez uchylone okno
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO