moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy dla Wojska Polskiego

250 czołgów Abrams w wersji SEPv3 trafi do Wojska Polskiego. Pierwsze egzemplarze mają zasilić siły zbrojne już w przyszłym roku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 23 mld 300 mln. – Pozyskanie czołgów Abrams nie odbędzie się kosztem innych programów zbrojeniowych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej odbyła się konferencja prasowa dotycząca pozyskania dla Wojska Polskiego czołgów M1A2 Abrams SEPv3. – Nasza armia w bardzo krótkim czasie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w przyszłym roku wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie czołgów Abrams – poinformował dziś Jarosław Kaczyński, wiceprezes Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu ds. Obronnych i Bezpieczeństwa Narodowego. To najnowsza wersja czołgów amerykańskiej produkcji. W tego typu wozy od niedawna jest wyposażana także US Army. – To zupełnie nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych – podkreślił.

Docelowo Wojsko Polskie ma otrzymać 250 sztuk tego uzbrojenia. – Tych czołgów będzie tak dużo, że będzie można utworzyć cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż jest potrzebne do powołania brygady – wyjaśnił wicepremier. – To poważna siła, która w razie nieszczęścia, bo stosujemy zasadę, że kto chce pokoju, musi szykować się do wojny, sprawi, że nasza obrona będzie mocniejsza – podkreślił.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podkreślał, że czołgi Abrams są nie tylko najnowocześniejsze, lecz także sprawdzone w boju. – Zostały skonstruowane jako przeciwwaga dla czołgów rosyjskich T-14 Armata – zaznaczył. Dodał także, że pozyskanie tego sprzętu „to odpowiedź na wyzwania związane z bezpieczeństwem międzynarodowym”. – Naszym zadaniem jest odstraszenie potencjalnego agresora, a wszyscy wiemy, gdzie on się znajduje. Pozyskanie czołgów to nasza odpowiedź na te zagrożenia – podkreślił.

Szef MON wymienił także zalety Abramsów. Mówił, że są one przystosowane do wykorzystania amunicji programowalnej, zapewniają dobrą ochronę załodze i są gotowe do współpracy na polu walki, np. z lotnictwem, m.in. z F-16 czy F-35. – Ale przede wszystkim są to czołgi, którymi dysponuje armia Stanów Zjednoczonych – zaznaczył. Przypomniał, że zgodnie z umową dotyczącą wzmocnienia obecności obronnej USA w Polsce, wkrótce w naszym kraju rozlokowane zostaną magazyny, w których swoje Abramsy będzie przechowywało sojusznicze wojsko. – To cały system bezpieczeństwa, który gwarantuje bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. System, który odstrasza ewentualnego agresora – podkreślił.

Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu obrony, czołgi Abrams trafią do jednostek podległych najmłodszej dywizji Wojska Polskiego, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Zasilą między innymi 1 Brygadę Pancerną i 19 Brygadę Zmechanizowaną, a więc nie będzie konieczności ich dyslokacji w razie zagrożenia. Te czołgi będą na pierwszej linii obrony, oczywiście jeśli będzie taka potrzeba – powiedział minister. – Ich zadaniem będzie odstraszanie potencjalnego agresora – podkreślił.


Film: MON

Kontrakt na pozyskanie nowego sprzętu zostanie zawarty dzięki uchwale Rady Ministrów dotyczącej finansowania zdolności obronnych RP, co oznacza, że ich finansowanie nie będzie pochodziło z budżetu MON. A wartość umowy to 23 mld 300 mln złotych. Jednak ta kwota nie zostanie przeznaczona tylko na pozyskanie czołgów. – W zamówieniu na pozyskanie nowego sprzętu znalazły się także wozy dowodzenia, wsparcia technicznego, ewakuacji medycznej, a także cały pakiet logistyczny, szkoleniowy i symulatory – mówił minister Błaszczak. Dodał, że z tych środków zostanie również sfinansowane przystosowanie infrastruktury, a także zakup amunicji. Zapewnił również, że pozyskanie czołgów Abrams nie odbędzie się kosztem innych programów zbrojeniowych.

Zadowolenia z decyzji o pozyskaniu dla polskiej armii czołgów Abrams nie krył generał Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Ten czołg może o wiele szybciej oddziaływać na potencjalnego przeciwnika, niż ten przeciwnik zacznie oddziaływać na tę jednostkę sprzętu – powiedział podczas dzisiejszej konferencji. Mówił także o jego skuteczności i niezawodności. – Wierzę w swoich żołnierzy. Jesteśmy gotowi do stawienia czoła wyzwaniom związanym z implementacją tego sprzętu – zaznaczył.

Czołgi Abrams są produkowane w Stanach Zjednoczonych od lat osiemdziesiątych minionego stulecia. Wersja M1A2 weszła do służby w 1992 roku i od tego czasu jest stale rozwijana. SEPv3, czyli ta, która ma trafić do Wojska Polskiego, to najnowsza z nich. Pierwsze dostawy czołgów po modernizacji do tej wersji trafiły do jednostek US Army w 2020 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, Leszek Chemperek / CO MON, grafika MON

dodaj komentarz

komentarze

~Jarek
1626324360
W naszej sytuacji ciekawa opcja, ale bardzo ważne pytania : - Co z naszym przemysłem ( czy jest to tak zrobione jak z F-16 , Himarsem , F-35 - drogo bez zabezpieczenia naszego interesu) - Czy stać nas na silniki turbinowe ( amerykańskie są kosztowne w eksploatacji i serwisie )czy wymieniamy na zunifikowane z Leopardami, ( koszty paliwa do turbiny i ch serwisu i remontów w całym okresie służby są raczej wyższe niż wymiana na silniki zunifikowane z Leo)- tak wynika z ogólnie dostępnych informacji - Czy stać nas na mnogość platform ( ekonomia ) T-72 / Leo / M1 - Co z Polską Marynarką Wojenną ( ona de facto nie istnieje )i zaklinanie prawdy nic nie pomorze , o niej nic się dodatkowo nic nie mówi - Co z tymi śmigłowcami , anulowany przetarg na Caracale ( pewnie słusznie ) a w zamian nic , a wiek średni śmigłowców bardzo powoli zaczyna przypominać sytuacje z MW Warto porozmawiać i może wpływać na polityków POZDRAWIAM :)
B3-50-14-DF

Srebro sztafety i brąz kajakarek
 
Emerytura wypłacana w … karmie
Defendery w komplecie
Prosty język to najważniejsza maksyma!
W walce na dwa fronty – bez szans
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Współpraca i walka w komunikacji
Pomnik prawdy o Katyniu
Trwa operacja „Silne wsparcie”
NATO na tropie dezinformacji
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Symulator dla kierowców ciężarówek
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Przez sport do wojska!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Skok na głęboką wodę
Nowe racje dla specjalsów
Symulator skoków ze spadochronem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Afganistan. Czas wracać do domu
Techniki linowe dla wybranych
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Rzetelna informacja w cenie!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Wybierz się na wojskowe studia
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Misja, w której stawką było życie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze wrócili do Polski
Kosmiczne technologie na MSPO
Ziemia z misji na pamiątkę
HSW ma ofertę dla armii
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Course on Diplomacy
Do broni!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Czołgi do ataku!
W jedynym słusznym kierunku
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Defendery. Innowacyjność w cenie
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO