moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Garnizon Biała Podlaska już funkcjonuje

Stało się! Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej! – mówił w piątek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystej inauguracji działalności nowego garnizonu. Na razie będą w nim stacjonowali żołnierze z batalionu zmechanizowanego, ale wkrótce zasilą go wojskowi z innych jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Wojsko znów stacjonuje w Białej Podlaskiej. Pierwszych żołnierzy w nowym garnizonie powitał w piątek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Stało się! Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej! – mówił szef MON podczas wizyty na Lubelszczyźnie. To właśnie tu będzie stacjonował 1 Batalion Zmechanizowany 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. – To nie przypadek, że na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, we wschodniej Polsce, powstają garnizony wojskowe. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – zaznaczył.

Minister obrony poinformował także, że na terenie garnizonu Biała Podlaska na razie powstała infrastruktura tymczasowa, czyli tzw. miasteczko kontenerowe, ale wkrótce się to zmieni. Budowa koszar ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Docelowo będzie w nich służyć dwa i pół tysiąca wojskowych z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także tysiąc żołnierzy z wojsk obrony terytorialnej. – To będzie duży garnizon, ale taka jest potrzeba – wyjaśniał Mariusz Błaszczak i zapewnił, że powstanie garnizonu przyczyni się do rozwoju całego regionu. Zachęcał także mieszkańców okolicznych terenów, aby zasilali szeregi armii. – To wielkie wyróżnienie i zaszczyt móc służyć Polsce – ocenił. Szef resortu obrony przypomniał, że wojsko oferuje „stabilne zatrudnienie, a uposażenie żołnierzy jest godne”. – Zachęcam, abyśmy wspólnie tworzyli system bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił.

REKLAMA

Minister podziękował dowódcom odpowiedzialnym za formowanie garnizonu, a także saperom, dzięki którym w Białej Podlaskiej powstało miasteczko kontenerowe. – To bardzo dobrze wykonana praca. Jestem pewien, że garnizon będzie się rozrastał. Życzę wszystkim żołnierzom, którzy będą tu służyć, aby mieli satysfakcję z dobrze wykonanego obowiązku w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny – przekonywał Mariusz Błaszczak. Wręczył też wojskowym flagę Polski, która odtąd będzie powiewała na terenie nowego garnizonu.

Podpułkownik Marcin Zimny, dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego, przypomniał, że formowanie jednostki rozpoczęło się w ubiegłym roku. Zaznaczył, że co prawda żołnierze na razie będą stacjonowali w obozowisku tymczasowym, jednak nie wiąże się to z żadnymi niedogodnościami. – To rodzaj infrastruktury bardzo dobrze nam znany, chociażby z czasów misji w Iraku czy Afganistanie. Spełnia ona wszystkie podstawowe funkcje – zapewnił. Garnizon zajmuje obszar 660 hektarów, co – jak zauważył dowódca – stwarza ogromne możliwości szkoleniowe dla pododdziałów z różnych rodzajów wojsk. – Od dziś po raz pierwszy od wielu lat powiewa tu biało-czerwona flaga. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby mogło się to wydarzyć – zaznaczył oficer.

Na terenie, na którym powstaje nowy garnizon, do 2000 roku stacjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Po zlikwidowaniu jednostki część terenu została podporządkowana Agencji Mienia Wojskowego i Urzędowi Miasta Biała Podlaska. W 2019 roku całość wróciła do armii. Część znajdującej się na terenie dawnego lotniska infrastruktury wymagała gruntownego remontu, konieczne jest także zbudowane dodatkowych budynków, wojsko zdecydowało się więc na zbudowanie w Białej Podlaskiej miasteczka kontenerowego. Za realizację tego projektu odpowiadali żołnierze z 2 Pułku Saperów, 2 Pułku Inżynieryjnego i 1 Brygady Logistycznej. Dzięki nim stanęły kontenery biurowe, sanitarne, magazynowe i elektrownia polowa, które umożliwiają pełnienie służby 900 wojskowym.

Budowa garnizonu we wschodniej części kraju ma związek z formowaniem nowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także koniecznością utworzenia na jej potrzeby kolejnych jednostek wojskowych. 1 Batalion Zmechanizowany, który od piątku stacjonuje w Białej Podlaskiej, powstał, aby uzupełnić lukę jaka powstała w 1 Brygadzie Pancernej, kiedy dwa z podległych jej batalionów (z Chełma i Zamościa) zostały podporzadkowane 19 BZ. Docelowo na terenie garnizonu Biała Podlaska będą stacjonowały cztery bataliony i kompania z 18 DZ, dywizyjny ośrodek szkolenia, a także pododdziały wojsk obrony terytorialnej. W sumie trzy i pół tysiąca żołnierzy. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 rok.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Lotnicza strona „Defendera”
 
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy na zapomogi
PKW Orlik wrócił do domu
Uratować życie na polu walki
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Polacy na Monte Cassino
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Rakietowa rewolucja
Gotowi na pojedynek!
Ochotnicy do wojska
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Pomysłów nie brakuje
Medale za walkę z COVID-19
Aktualizacja Pustelnika
Ottokar przyspiesza
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Porozumienie WOT i PKP
Symboliczne lwowskie pojednanie
Polscy żołnierze na podium
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Raport podkomisji smoleńskiej
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Resortowe kolonie i obozy
Droga ku liczniejszej armii
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Spotkaj się ze specjalsami
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Ukraina wyklucza ustępstwa
Bitwa o Kamień Stołpecki
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Kolejne baterie „Wisły”
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
„Defender” otworzył ogień
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przewrót majowy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Minister o zmianach w wojsku
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Przeprawa przez Wisłę
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Passex z sojusznikami
F-15 w Łasku
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO