moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja Afganistan zakończona

To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Chcę podkreślić bardzo mocno, że ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Dziś z Afganistanu do Polski wrócili pierwsi żołnierze ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Samolot z uczestnikami XIII zmiany Polskiego Kontyngentu RSM w Afganistanie wylądował we Wrocławiu po godzinie 15.00. Na pokładzie maszyny było niemal 100 żołnierzy, głównie z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, która tworzyła trzon kontyngentu.

Na płycie lotniska żołnierzy przywitał gen. bryg Jan Wojno, zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w towarzystwie gen. bryg. Rafała Kowalika, dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze wrócili samolotem transportowym Boeing C-17 Globemaster należącym do armii amerykańskiej. Gdy stanęli na zbiórce, dowódca lotu płk Waldemar Majkowski złożył generałowi Wojno meldunek o zakończeniu misji i przemieszczenia do kraju.

REKLAMA

Film: Bogusław Politowski

– Witam was na ojczystej ziemi. Wszystkie zadania mandatowe wykonaliście na piątkę i możecie być z siebie dumni – powiedział uczestnikom misji gen. bryg. Wojno. Przylatującym żołnierzom wskazał nowe zadania. Przede wszystkim, by sprawnie odtworzyli zdolność bojową i gotowość do wykonywania żołnierskich obowiązków. Generał mówił też, aby po półrocznej nieobecności w domach wszyscy umocnili swoje więzi rodzinne i relacje z najbliższymi.

Po zbiórce żołnierze udali się do kompleksu koszarowego 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, gdzie spędzą kilka najbliższych dni. W tym czasie – zgodnie z zasadami obowiązującymi od roku – przejdą komisyjne badania medyczne. Po ich zakończeniu rozjadą się do swoich domów.Pozostali żołnierze XIII zmiany PKW RSM Afganistan oraz jej dowódca płk Paweł Pytko wrócą do kraju w kilku turach w ciągu najbliższych dni.

O tym, że misja w Afganistanie, stanowiła „największe wyzwanie dla Wojska Polskiego po II wojnie światowej” mówił w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak. – To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Chcę podkreślić bardzo mocno, że ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego – ocenił szef MON. Podkreślił, że „żołnierze Wojska Polskiego udowodnili swoją gotowość do służby Ojczyźnie”.

Film: MON

– Jeśli chodzi o korzyści wynikające z misji dla Wojska Polskiego, to niewątpliwe należy wskazać na zdobyte doświadczenie, na poszerzone umiejętności, również na możliwość sprawdzenia sprzętu, jakim dysponuje Wojsko Polskie w realnych warunkach wojennych – powiedział szef MON. – Trzeba też podkreślić, że dzięki misji w Afganistanie żołnierze Wojska Polskiego poszerzyli swoją wiedzę, stali się bardziej profesjonalni, ale również nabyli cechy niezwykle istotnej dla bezpieczeństwa – gotowości bojowej – zaznaczył.

Misja w Afganistanie była najdłuższą i najtrudniejszą operacją zagraniczną Wojska Polskiego. Przez 19 lat i trzy miesiące wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Rozpoczęła się w 16 marca 2002 roku. Tego dnia, o godzinie 18.00, z tego samego wrocławskiego lotniska dwoma potężnymi samolotami Rusłan wyleciała na pierwszą zmianę w ramach sojuszniczej operacji "Enduring Freedom" grupa 100 logistyków, saperów i ochraniających ich komandosów z jednostki GROM. W amerykańskiej bazie Bagram żołnierze – w ramach Polskich Sił Zadaniowych (Polish Task Force) – utworzyli obóz Biały Orzeł (Camp White Eagle). Wczoraj w obozie uroczyście opuszczono polską flagę.

W trakcie misji afgańskiej życie straciło 43 żołnierzy a 200 odniosło rany.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Piąta kadencja generała Konopki
 
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Śladem profesjonalistów
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Hańcza po raz pierwszy
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Biden: gra na przeczekanie
For Our Freedom and Yours
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Virtuti Militari ma 230 lat
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Ślązak lepiej uzbrojony?
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
PKW Orlik wrócił do domu
Zmiany kadrowe w WP
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Pola walczy z SMA
Szczęśliwa „Błyskawica”
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Bramy dla generała
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Zielone światło dla miliardów
Dwanaście razy złoto
Dobrowolna służba dla absolwentów
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Spektakl Kremla
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Święto Dowództwa Operacyjnego
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Umowa na Perkozy podpisana
Unowocześnianie MW RP
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Kierunek Liban
Przełomowy szczyt w Madrycie
Prezydent i „niezwyciężeni”
Kierunek Düsseldorf
Święto Dowództwa Generalnego
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Światowi liderzy już w Madrycie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusz z inicjatywą
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
W desancie zostają najlepsi
Przełomowy szczyt
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Dla kogo tanie wczasy?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Szczyt nowych wyzwań
Wizyta w PKW Łotwa
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Szczyt NATO w Madrycie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO