moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
12 dni w koszarach

Tegoroczni absolwenci klas wojskowych już w wakacje będą mogli przejść skróconą służbę przygotowawczą. Po zmianach w systemie rekrutacji i szkoleniu podstawowym – będzie ona trwała nie jak dotąd 30, a jedynie 12 dni. MON poinformowało, że szkolenie odbędzie się w dwóch terminach, od czerwca, do lipca. Pierwsi ochotnicy już przechodzą badania lekarskie.

Program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” funkcjonuje od 2017 roku. Jednym z jego celów jest przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. W trakcie edukacji w szkole średniej, poza podstawą programową, uczniowie przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki przechodzą też trwające 185 godzin szkolenie wojskowe.

W tym roku naukę w klasach wojskowych zakończą uczniowie III edycji programu. To w sumie 3,5 tysiąca osób. – Każda z nich stoi teraz przed wyborem swojej dalszej, edukacyjnej ścieżki. I przed każdym z nich swoje szeregi otwiera wojsko. Absolwenci mogą zdecydować się na studia w wojskowej akademii czy wstąpienie do WOT. W obu przypadkach mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Bo ochotnicy mogą też zgłosić się do odbycia skróconej służby przygotowawczej. Od tego roku, po zmianach w systemie naboru do armii oraz programie szkolenia podstawowego, będzie ona trwała 12 dni (w tamtym roku trwała ok. miesiąca).

MON ogłosiło, że szkolenie będzie prowadzone w dwóch turnusach. Pierwszy rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 9 lipca, drugi odbędzie się w terminie 19-30 lipiec. Już wkrótce resort ma ogłosić listę jednostek, które będą prowadziły szkolenie młodzieży.

Ilu absolwentów weźmie w nim udział, jeszcze nie wiadomo. W niektórych szkołach trwają zapisy, w innych uczniowie przechodzą już niezbędne formalności. Tak jest np. w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Tu chęć odbycia służby zadeklarowały 64 osoby, czyli 100% tegorocznych absolwentów klas wojskowych. – Choć 18-letnia młodzież miała też możliwość pójścia na preferencyjnych warunkach do WOT, nikt z naszych uczniów na razie się na to nie zdecydował. Wszyscy celują w służbę przygotowawczą, bo zdecydowana większość z nich wiąże swoje plany ze służbą zawodową – przyznaje Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

By jednak absolwenci mogli wziąć udział w szkoleniu, muszą posiadać orzeczoną kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Zdobycie jej uniemożliwiły zmiany w terminach tegorocznej kwalifikacji wojskowej. – Póki co, młodzi ludzie nie mieli jak stanąć przed komisjami lekarskimi. Dlatego nasi uczniowie zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień i badania lekarskie oraz psychologiczne przechodzą właśnie teraz – mówi dyrektor nowosądeckiej szkoły.

Na swoją kolej czeka np. Bartosz Dara, uczeń szkoły w Nowym Sączu. Chce odbyć służbę przygotowawczą, a potem zdać egzaminy do wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Uważa, że dzięki edukacji w klasie wojskowej adaptacja do służby będzie łatwiejsza. – Nauka w takiej klasie to świetny pomysł dla tych, którzy myślą o służbie w formacjach mundurowych. Ja skorzystałem z takiej możliwości i absolutnie nie żałuję – mówi uczeń. I przyznaje, że szkoła doskonale przygotowała go do służby wojskowej, a dzięki obozom szkoleniowym i zajęciom praktycznym, wie czego się spodziewać. – Wiele dało mi też to, że szkoła wymagała od nas dobrej kondycji fizycznej. Mieliśmy dużo zajęć z wf i cyklicznie zaliczaliśmy testy sprawnościowe według kryteriów obowiązujących żołnierzy. Dzięki temu dziś wiem, co i jak będę musiał zrobić, by zdobyć odpowiednio dużo punktów podczas rekrutacji – mówi Bartosz Dara. Uczeń przyznaje, że podczas rekrutacji z pewnością zaprocentują też zdobyte w trakcie nauki w szkole średniej certyfikaty. Jemu udało się ukończyć m.in. kurs: spadochronowy, płetwonurkowy, kwalifikowanej pierwszej pomocy czy SERE B.

Jednym z ochotników, który weźmie udział w szkoleniu jest też Andrzej Krzyżaniak z I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Żołnierzem chciał być od zawsze, a nauka w klasie wojskowej tylko utwierdziła go w takim wyborze. – Będąc uczniem klasy wojskowej, zdobyłem przydatne umiejętności i wiedzę podczas praktycznych zajęć w jednostkach. Nie mam problemu z kondycją fizyczną, jestem zdyscyplinowany, a służbę przygotowawczą traktuję jako kolejne doświadczenie, choć nie ostatnie związane z wojskiem. Planuję bowiem zdawać do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu – mówi tegoroczny maturzysta.

Szkolenie absolwentów będzie prowadzone w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych. Kadetów czeka 86 godzin zajęć, w tym aż 77 praktycznych. Będą się doskonalić w m.in. taktyce, strzelaniu czy łączności. Szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Program CWKM działa od 2017 roku. W roku szkolnym 2020/21 ruszyła jego IV edycja, obecnie trwa nabór do V edycji, której uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. Program nadzorowany jest przez Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
 
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Muzeum polskiego superbohatera
BohaterON-y rozdane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska zmiana w zespole NATO
Ukraina otrzyma Patrioty?
Czekamy na FA-50
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Rekordowy budżet obronny
Dodatek za ochronę granicy
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Upadek mitu mocarstwa
Kolejne Rosomaki WEM
Zostań szeregowym zawodowym!
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
F-15 przyleciały do Łasku
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Pioruny dla Norwegii
Włoskie Air Policing w Polsce
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
„Albatros” pisze swoją historię
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Nowy wymiar sił powietrznych
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Wojska rakietowe i artylerii świętują
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Ogień z Abramsów
How Much Does Independence Weigh?
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Borsuk już na poligonie
W Sejmie o Patriotach
Nowe okręty dla MW RP
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Nasz szczęśliwy okręt
Polsko-koreańska debata
Narada byłych szefów BBN-u
Śladem profesjonalistów
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Artyleria na Marsie
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Polski duch w Londynie
Ryzykowna gra ajatollahów
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
NATO pozostaje w gotowości
Pioruny w linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO