moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
12 dni w koszarach

Tegoroczni absolwenci klas wojskowych już w wakacje będą mogli przejść skróconą służbę przygotowawczą. Po zmianach w systemie rekrutacji i szkoleniu podstawowym – będzie ona trwała nie jak dotąd 30, a jedynie 12 dni. MON poinformowało, że szkolenie odbędzie się w dwóch terminach, od czerwca, do lipca. Pierwsi ochotnicy już przechodzą badania lekarskie.

Program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” funkcjonuje od 2017 roku. Jednym z jego celów jest przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. W trakcie edukacji w szkole średniej, poza podstawą programową, uczniowie przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki przechodzą też trwające 185 godzin szkolenie wojskowe.

W tym roku naukę w klasach wojskowych zakończą uczniowie III edycji programu. To w sumie 3,5 tysiąca osób. – Każda z nich stoi teraz przed wyborem swojej dalszej, edukacyjnej ścieżki. I przed każdym z nich swoje szeregi otwiera wojsko. Absolwenci mogą zdecydować się na studia w wojskowej akademii czy wstąpienie do WOT. W obu przypadkach mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Ale to nie wszystko. Bo ochotnicy mogą też zgłosić się do odbycia skróconej służby przygotowawczej. Od tego roku, po zmianach w systemie naboru do armii oraz programie szkolenia podstawowego, będzie ona trwała 12 dni (w tamtym roku trwała ok. miesiąca).

MON ogłosiło, że szkolenie będzie prowadzone w dwóch turnusach. Pierwszy rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 9 lipca, drugi odbędzie się w terminie 19-30 lipiec. Już wkrótce resort ma ogłosić listę jednostek, które będą prowadziły szkolenie młodzieży.

Ilu absolwentów weźmie w nim udział, jeszcze nie wiadomo. W niektórych szkołach trwają zapisy, w innych uczniowie przechodzą już niezbędne formalności. Tak jest np. w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Tu chęć odbycia służby zadeklarowały 64 osoby, czyli 100% tegorocznych absolwentów klas wojskowych. – Choć 18-letnia młodzież miała też możliwość pójścia na preferencyjnych warunkach do WOT, nikt z naszych uczniów na razie się na to nie zdecydował. Wszyscy celują w służbę przygotowawczą, bo zdecydowana większość z nich wiąże swoje plany ze służbą zawodową – przyznaje Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

By jednak absolwenci mogli wziąć udział w szkoleniu, muszą posiadać orzeczoną kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Zdobycie jej uniemożliwiły zmiany w terminach tegorocznej kwalifikacji wojskowej. – Póki co, młodzi ludzie nie mieli jak stanąć przed komisjami lekarskimi. Dlatego nasi uczniowie zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień i badania lekarskie oraz psychologiczne przechodzą właśnie teraz – mówi dyrektor nowosądeckiej szkoły.

Na swoją kolej czeka np. Bartosz Dara, uczeń szkoły w Nowym Sączu. Chce odbyć służbę przygotowawczą, a potem zdać egzaminy do wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Uważa, że dzięki edukacji w klasie wojskowej adaptacja do służby będzie łatwiejsza. – Nauka w takiej klasie to świetny pomysł dla tych, którzy myślą o służbie w formacjach mundurowych. Ja skorzystałem z takiej możliwości i absolutnie nie żałuję – mówi uczeń. I przyznaje, że szkoła doskonale przygotowała go do służby wojskowej, a dzięki obozom szkoleniowym i zajęciom praktycznym, wie czego się spodziewać. – Wiele dało mi też to, że szkoła wymagała od nas dobrej kondycji fizycznej. Mieliśmy dużo zajęć z wf i cyklicznie zaliczaliśmy testy sprawnościowe według kryteriów obowiązujących żołnierzy. Dzięki temu dziś wiem, co i jak będę musiał zrobić, by zdobyć odpowiednio dużo punktów podczas rekrutacji – mówi Bartosz Dara. Uczeń przyznaje, że podczas rekrutacji z pewnością zaprocentują też zdobyte w trakcie nauki w szkole średniej certyfikaty. Jemu udało się ukończyć m.in. kurs: spadochronowy, płetwonurkowy, kwalifikowanej pierwszej pomocy czy SERE B.

Jednym z ochotników, który weźmie udział w szkoleniu jest też Andrzej Krzyżaniak z I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Żołnierzem chciał być od zawsze, a nauka w klasie wojskowej tylko utwierdziła go w takim wyborze. – Będąc uczniem klasy wojskowej, zdobyłem przydatne umiejętności i wiedzę podczas praktycznych zajęć w jednostkach. Nie mam problemu z kondycją fizyczną, jestem zdyscyplinowany, a służbę przygotowawczą traktuję jako kolejne doświadczenie, choć nie ostatnie związane z wojskiem. Planuję bowiem zdawać do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu – mówi tegoroczny maturzysta.

Szkolenie absolwentów będzie prowadzone w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych. Kadetów czeka 86 godzin zajęć, w tym aż 77 praktycznych. Będą się doskonalić w m.in. taktyce, strzelaniu czy łączności. Szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Program CWKM działa od 2017 roku. W roku szkolnym 2020/21 ruszyła jego IV edycja, obecnie trwa nabór do V edycji, której uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. Program nadzorowany jest przez Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Spędź ferie z WOT
 
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nominacje dla ośmiu oficerów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Na wolność przez dwa mury
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Polska członkiem Eurokorpusu
Oczy na wschodnią flankę
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie
Jak Perun z Piratem
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Walka, która poruszyła Europę
Zielony, żółty czy czerwony?
Saperzy rozminowują Kłaj
Konkurs pamięci o Katyniu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Survival w Kosowie
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe garaże dla Leopardów
Misja nie tylko wojskowa
Na granicy (na razie) spokojniej
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Pierwszy krok do zawodowców
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowa Rada przy prezydencie
Legionowski szpital niemal gotowy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Przesiadka do klasy premium
Rodzeństwo na medal
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Nauka kruszenia lodu
Zima, skały i kawalerzyści
PKW Rumunia po raz dziesiąty
WOT na granicy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
W Brukseli o przyszłości NATO
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Bez AK, ale nadal w walce
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Niespokojna noc przy wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO