moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze dla klas wojskowych

Zespół Szkół nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie otrzyma dotację z MON na prowadzenie oddziału przygotowania wojskowego. Ponad 83 tys. zł placówka przeznaczy m.in. na umundurowanie uczniów oraz zakup specjalistycznego wyposażenia, np. karabinków ćwiczebnych i sprzętu łączności. W tym roku MON podpisze jeszcze 103 takie umowy na kwotę niemal 7,5 mln zł.

Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) są prowadzone pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej od września ubiegłego roku. Obecnie w 130 takich klasach w całej Polsce uczy się ok. 3,5 tys. młodych ludzi. Oprócz podstawy programowej uczniowie są objęci także edukacją wojskową. Każda ze szkół prowadzących OPW współpracuje z jednostkami wojskowymi i może korzystać z obiektów armii podczas szkolenia. To jednak niejedyne przywileje. Poza wsparciem merytorycznym szkoły mogą liczyć także na dotację na cele związane z prowadzeniem wojskowej klasy.

Jako pierwszy taką dotację otrzyma Zespół Szkół nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie. Umowę na przekazanie środków podpisali m.in. Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego, oraz – w imieniu ministra obrony – gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Placówka dostanie w sumie 83,6 tys. zł. – Choć od lat prowadzimy klasy wojskowe, to OPW jest pierwszą, której działanie opiera się na współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dzięki temu nasi uczniowie szkolą się według ujednoliconego programu szkolenia. Równie ważna jak wsparcie merytoryczne jest dla nas pomoc finansowa. Bez niej jako samorządowa jednostka organizacyjna nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup profesjonalnego wyposażenia niezbędnego do szkolenia uczniów – mówi ppłk rez. Karol Szczepaniak, wicedyrektor ciechanowskiej szkoły.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Najpierw, w ramach tzw. pakietu indywidualnego, szkoła zakupi umundurowanie dla uczniów. Będzie to nowy, jasnozielony ubiór dla młodzieży z klas wojskowych, wykonany z nieprzemakalnej i niepalnej tkaniny bawełniano-poliestrowej. Uczniowie dostaną też m.in.: polary, zimową czapkę, koszulkę i beret.

Drugi pakiet, tzw. szkoleniowy, obejmuje 22 pozycje. Na liście zakupów są np.: hełmy balistyczne, kamizelki taktyczne, atrapy karabinków i pistoletów ASG. Nie może też zabraknąć sprzętu łączności (radiotelefony), medycznego (przykładowo nosze i plecak medyczny z wyposażeniem) czy narzędzi do walki wręcz.

Lada chwila podobne umowy podpiszą inne placówki, między innymi Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej czy II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 w Grajewie. W sumie w tym roku MON podpisze 103 takie porozumienia. Na wsparcie oddziałów przygotowania wojskowego resort przeznaczy prawie 7,5 mln zł.

Poza zakupem ubiorów dla uczniów i wyposażenia pieniądze otrzymane z MON mogą być przeznaczone także na inwestycje, takie jak na przykład tory przeszkód czy strzelnice, jak również na prowadzenie oddziału przygotowania wojskowego. Chodzi tu głównie o koszty dojazdu na zajęcia w jednostce wojskowej (ponad 60 km) lub na obóz szkoleniowy czy też pokrycie kosztów pracy instruktorów z organizacji proobronnej, zaangażowanych w szkolenie uczniów OPW.

W oddziałach przygotowania wojskowego uczniowie uczą się według ogólnego programu, natomiast zajęcia wojskowe są dla nich lekcjami dodatkowymi. W sumie to co najmniej 230 godzin. Program obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie z wybranych przepisów prawa, szkolenie logistyczne oraz bojowe. Zajęcia praktyczne prowadzone są zarówno w szkole, jak i jednostkach wojskowych. Absolwenci takich klas, którzy myślą o wstąpieniu do wojska, będą mieć skróconą służbę przygotowawczą. Otrzymają też dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, Edyta Szewczyk, Biuro do Spraw Programu Zostań Żołnierem

dodaj komentarz

komentarze


Wandea – heroizm i ludobójstwo
 
W BBN o sytuacji na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nowe garaże dla Leopardów
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Saperzy rozminowują Kłaj
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Na granicy (na razie) spokojniej
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Przesiadka do klasy premium
Spędź ferie z WOT
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Nominacje dla ośmiu oficerów
Polska członkiem Eurokorpusu
Nauka kruszenia lodu
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Zielony, żółty czy czerwony?
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Legionowski szpital niemal gotowy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Zima, skały i kawalerzyści
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pierwszy krok do zawodowców
Oczy na wschodnią flankę
Nowa Rada przy prezydencie
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Misja nie tylko wojskowa
Jakie zmiany dla podchorążych?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
WOT na granicy
Rodzeństwo na medal
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Jedyne takie laboratorium w Polsce
W Brukseli o przyszłości NATO
Walka, która poruszyła Europę
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Wiedza, która ratuje życie
Jak Perun z Piratem
Konkurs pamięci o Katyniu
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Survival w Kosowie
Na wolność przez dwa mury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO