moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitni po raz trzeci w Libanie

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczynają trzecią zmianę PKW UNIFIL. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy do ich zadań w Libanie będzie należało prowadzenie patroli na tzw. niebieskiej linii oraz ochrona bazy Shamrock. Tak jak w ostatnich latach, Polacy zaangażują się również w akcje pomocowe dla lokalnej ludności.

Ze względu na pandemię rotacja trzeciej zmiany PKW UNIFIL odbyła się w dwóch turach i trwała od końca stycznia do połowy lutego. Obecnie w bazie Shamrock, w której stacjonują polscy żołnierze, trwa przejęcie obowiązków w ramach batalionu irlandzko-polskiego (IRISHPOLBATT). – Rotacja przebiegła zgodnie z przyjętym harmonogramem. Plan uwzględniał sytuację związaną z pandemią COVID-19 zarówno w kraju, jak i w rejonie misji – zapewnia mjr Sławomir Herbich, oficer prasowy PKW UNIFIL. Przerzut polskich żołnierzy odbywał się dwuetapowo właśnie ze względu na lokalne wymogi związane z pandemią. – Ponieważ działamy w Republice Libańskiej i pod flagą ONZ, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania lokalnego prawa, obostrzeń oraz przepisów sanitarnych. Należy przy tym zaznaczyć, że wykonywanie zadań mandatowych ONZ nie było i nie jest zagrożone – podkreśla mjr Herbich.

Do najważniejszych obowiązków żołnierzy stacjonujących w ramach misji PKW UNIFIL w Libanie należy ochrona bazy wojskowej, prowadzenie dziennych i nocnych patroli oraz zabezpieczenie konwojów logistycznych. Celem jest utrzymanie bezpieczeństwa na tzw. niebieskiej linii, czyli w strefie buforowej utworzonej przez ONZ na granicy libańsko-izraelskiej. – Do naszych zadań należy także wsparcie lokalnej ludności. To m.in. element budowania pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego – dodaje mjr Sławomir Herbich. Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej nie tylko współpracują z organizacjami humanitarnymi, m.in. przy dystrybucji żywności, leków, artykułów higienicznych czy odzieży, lecz także realizują własne programy pomocowe.

REKLAMA

Do tej pory Polacy wyposażyli jedną ze szkół w sprzęt multimedialny oraz zorganizowali solarne oświetlenie uliczne. Prowadzili także zajęcia z pierwszej pomocy i wychowania fizycznego. – Przy realizacji tych projektów współpracujemy z wojskowymi ze wszystkich krajów, które uczestniczą w misji UNIFIL. Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi można osiągnąć założone cele – zaznacza mjr Herbich. Głównym partnerem Polaków są jednak żołnierze irlandzcy oraz węgierscy. – Spotkaliśmy się z przyjacielskim przyjęciem i obecnie przygotowujemy się do współdziałania. Prawdopodobnie od połowy marca rozpoczniemy samodzielne działania w ramach IRISHPOLBATT – podsumowuje major.

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej realizują mandat misji UNIFIL od listopada 2019 roku. Główną siłę III zmiany PKW stanowią wojskowi z 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. To oni zmienią swoich kolegów z 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej ze Stargardu. Natomiast dowództwo nad trzecią zmianą objął ppłk Daniel Kowalewski, oficer 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Głównym celem misji ONZ jest monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochrona lokalnej ludności. 

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. chor. szt. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1617582180
rozumie że jak zajdzie konieczność to my możemy liczyć na ich pomoc
D4-E9-3B-6E

Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
 
Drony na fali
Nauka kruszenia lodu
Zima, skały i kawalerzyści
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Lecimy z sercem
Kolejna prowokacja na granicy
Na granicy nieco spokojniej
MON: nie wyciekły tajne informacje
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Border Protection Is a Priority
Jak Perun z Piratem
Na wolność przez dwa mury
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
W Brukseli o przyszłości NATO
Rosomaki będą groźniejsze
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Przesiadka do klasy premium
Saperzy rozminowują Kłaj
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Zielony, żółty czy czerwony?
Rodzeństwo na medal
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Misja nie tylko wojskowa
Zostań wojskowym muzykiem
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Wiedza, która ratuje życie
Legionowski szpital niemal gotowy
Pierwszy krok do zawodowców
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nowe garaże dla Leopardów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Hiszpańskie dylematy
Survival w Kosowie
Bombardowanie Monte Cassino
Zbuduj formę na wiosnę!
Nowe radary dla MW
Oczy na wschodnią flankę
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Z pomocą dla Libanu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polak w szkole boardingu
W BBN o sytuacji na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO