moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komisja Obrony debatowała o Grotach

Nie ma idealnej broni, która już w pierwszej wersji jest najlepsza i nie podlega modyfikacjom. Współpraca producenta z wojskiem przyczynia się jednak do tego, że będzie to broń idealna – mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Posłowie rozmawiali o doświadczeniach z dotychczasowego użytkowania karabinków Grot w Wojsku Polskim.


We wtorek w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone procedurze wdrożenia karabinków Grot do Wojska Polskiego oraz ocenie ich funkcjonalności i niezawodności. O debatę w tej sprawie wnioskowali posłowie opozycji po serii artykułów prasowych, w których wskazywano na rzekome wady konstrukcyjne broni i negatywne doświadczenia z jej używania przez polskich żołnierzy. Uzasadniająca ten wniosek posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska argumentowała, że Grot został w 2017 roku zakupiony bez niezbędnych do tego badań zakładowych, państwowych i wojskowych. W ocenie posłanki osobą odpowiedzialną za to był ówczesny minister obrony narodowej. – Antoni Macierewicz podjął decyzję o podpisaniu tego kontraktu mimo, iż broń była jeszcze w trakcie testowania. Nie mam żadnych wątpliwości, że gdyby nie pośpiech ministra, to nad tą bronią pracowano by może pół roku, może rok dłużej, ale miałaby znacznie mniej wad i łatwiej można byłoby różne rzeczy poprawiać – argumentowała.

Powołując się na publikacje m.in. portalu Onet.pl, posłana wskazywała rzekome wady broni.  – To była m.in. kwestia konstrukcji mocowania regulatora gazowego; problemy z  zamkami, które się rozpadały; kurkami, które się zrywały, czy mocowaniem pasów, które same się wypinały. Problemem jest także przegrzewanie się broni oraz rdza, która bardzo szybko pokrywała broń – wyliczała, cytując artykuł oraz zawartą w nim opinię, jaką w sprawie Grota mieli wydać żołnierze GROM-u, którzy testowali karabinki.

Z tymi ocenami mediów oraz posłów opozycji nie zgadzali się obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele MON, Wojska Polskiego oraz radomskiej Fabryki Broni, producenta Grotów. Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podkreślał, że broń jest całkowicie bezpieczna dla żołnierzy, a wskazywane przez media usterki dotyczyły pierwszych wersji karabinków i zostały już usunięte. – Choć Wojsko Polskie już jakiś czas użytkuje karabinek 5,56 mm MSBS Grot, to nie miał miejsca ani jeden wypadek związany z użytkowaniem tej broni – wyjaśniał.

Wiceminister podkreślał, że wojsko wraz z producentem karabinka – Fabryką Broni „Łucznik” Radom – cały czas pracują nad ulepszeniem karabinka Grot. Takie też było założenie od początku procesu wdrażania tej broni do Wojska Polskiego. Obecnie do jednostek trafia trzecia wersja karabinka, a jak poinformował gen. dyw. Wiesław Kukuła, trwają już prace nad kolejną. – Nie ma idealnej broni strzeleckiej, która wychodząc w pierwszej wersji jest najlepsza, która nie podlega modyfikacjom. Nie ma takiej możliwości. To współpraca producenta z wojskami specjalnymi, z WOT, z wojskami operacyjnymi, przyczynia się do tego, że będzie to broń idealna – przekonywał Skurkiewicz.

Adam Suliga, prezes Fabryki Broni „Łucznik” Radom podkreślał, że warunkiem rozpoczęcia dostaw Grotów do wojska było zaliczenie przez tę konstrukcję badań kwalifikacyjnych i pozytywna opinia Inspektoratu Uzbrojenia. Przypomniał, że w razie reklamacji FB usuwa wady, a co trzy miesiące odbywają się spotkania z wojskiem. – Omawiamy na nich zauważone usterki, wymieniamy uwagi. Wspólnie decydujemy, co będzie wdrożone, żeby broń polepszyć – dodał Suliga.

W imieniu Wojska Polskiego do kwestii usterkowości karabinków Grot odniósł się, gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. WOT są nie tylko pierwszym i największym użytkownikiem tych karabinków, ale również jego gestorem dla całej polskiej armii. Generał podkreślał, że usterkowość Grota była mniejsza niż zakładali wojskowi specjaliści w momencie jego zakupu. Co więcej, z roku na rok, stosunkowa liczba zgłaszanych przez żołnierzy problemów malała. – W roku 2018 mieliśmy w eksploatacji 10385 kompletów karabinka. Całkowita usterkowość wyniosła 5,53 %. Najczęściej zgłaszane usterki dotyczyły okładek napinacza. Dotyczyło to 0,64% karabinków – mówił dowódca WOT.

– W 2019 roku mieliśmy 29454 komplety karabinków. Usterkowość wyniosła 3,66 %. Najczęstsze usterki to okładziny napinacza, 1,12% i magazynki trzydziestonabojowe, 0,20 %. W 2020 roku mieliśmy 38 398 kompletów Grota i ich całkowita usterkowość wyniosła 2,05%. Najczęstsze usterki to okładki napinaczy, 0,24% i magazynki trzydziestonabojowe, 0,38% – wyliczał generał Kukuła.

Dowódca WOT podkreślał, że w jego ocenie decyzja o wdrożeniu Grotów do służby w WOT była słuszna, gdyż pozwoliła zebrać doświadczenia z użytkowania od unikalnego, jak na warunki polskiej armii, zespołu ludzi. – Do zweryfikowania ewentualnych niedoskonałości broni wykorzystaliśmy chyba najlepszy czas na jej wdrożenie. Kiedy tworzono nową formację trafiły do niej trzy grupy ludzi – byli żołnierze wojsk specjalnych; żołnierze zawodowi, którzy przez lata budowali swoje nawyki na broni z rodziny AK i żołnierze ochotnicy, z których przytłaczająca większość nie miała żadnych nawyków w posługiwaniu się bronią – ocenił.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~beletrysta
1614166260
Zakup grotów w porządku. Oby jak najwięcej było coraz lepszych i udoskonalanych . Tylko dlaczego pierwsi odbiorcy to WOT . Z całym szacunkiem dla formacji . Nową broń najlepiej przetestują zawodowi żołnierze z wojsk operacyjnych na poligonach itd. A nie żołnierze z WOT.
AF-18-49-0A

Zwalczyć strach, rozwiać mity
Mundurowi z benefitami
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Wojsko na Horyzoncie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Wojsko ma swojego satelitę!
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Zwrot na Bałtyk
„Horyzont” przeciw dywersji
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Noc Dnia Podchorążego
Polski „Wiking” dla Danii
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Gdy ucichnie artyleria
Nowe zasady dla kobiet w armii
W krainie Świętego Mikołaja
Marynarze podjęli wyzwanie
Plan na WAM
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
AW149 made in Poland
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Obywatele chcą być #wGotowości
Kapral Bartnik mistrzem świata
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Nowe Kraby w Sulechowie
Militarne Schengen
Formoza – 50 lat morskich komandosów
The Darker, the Better
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pociski rakietowe dla Husarzy
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Komplet medali wojskowych na ringu
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polscy marynarze na misjach
Najdłuższa noc
Niebo pod osłoną
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Więcej Herculesów dla Abramsów
Pancerniacy jadą na misję
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Udany start Peruna
Dzień wart stu lat
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Razem na ratunek
Wojskowy bus do szczęścia
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Po co wojsku satelity?
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO