moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em

Żołnierze z Wesołej będą się szkolić pod okiem instruktorów z Jednostki Wojskowej GROM. Wspólne treningi zaplanowano między innymi dla zwiadowców i strzelców wyborowych. Pancerniacy będą się uczyć od specjalsów także medycyny pola walki. – GROM prezentuje światowy poziom. Chcemy skorzystać z ich wiedzy i umiejętności – mówi st. chor. sztab. Piotr Turczyk z 1 Brygady Pancernej.

– Program szkolenia żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z instruktorami i operatorami zespołów bojowych JW GROM właśnie dopracowują starsi podoficerowie z dowództw obu jednostek – informuje ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 BPanc. – Pierwsze wspólne treningi odbędą się już w marcu.

Pod okiem instruktorów z GROM-u mają się szkolić na przykład strzelcy wyborowi z batalionu dowodzenia 1 Brygady oraz z formowanych obecnie pododdziałów w Białej Podlaskiej. – W trakcie szkolenia strzeleckiego będziemy korzystać między innymi z ośrodka szkolenia zurbanizowanego brygady oraz z zaplecza szkoleniowego jednostki specjalnej – wyjaśnia st. chor. sztab. Piotr Turczyk, starszy podoficer dowództwa 1 Brygady. – Taka kooperacja na pewno wpłynie pozytywnie na poziom wyszkolenia naszych żołnierzy. Ale skorzystają także i operatorzy GROM-u. Będą mogli ćwiczyć w naszych obiektach i z naszym sprzętem, zyskają także „przeciwnika” w trakcie szkolenia – dodaje.

REKLAMA

Do wspólnych treningów przygotowują się również żołnierze z plutonów rozpoznawczych oraz zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 1 Brygady. – Zależy mi na wspólnym szkoleniu z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej, a także na szkoleniu z medycyny pola walki. To są dziedziny, w których operatorzy GROM-u są mistrzami, a my dzięki nim chcemy podnieść swoje kwalifikacje – podkreśla kpt. Łukasz Dzięcielski, dowódca kompanii rozpoznawczej. – To wcale nie znaczy, że zwiadowcy z brygady pancernej zaczną szkolić się według programu jednostki specjalnej. Mamy inną specyfikę działania i jesteśmy przygotowywani do innych zadań, ale pewne umiejętności w dziedzinie rozpoznania są podobne – dodaje oficer.

A czego mogą nauczyć się pancerniacy z zakresu medycyny pola walki? – GROM-owcy są nie tylko świetnie przygotowani merytorycznie, lecz przede wszystkim to praktycy mający bogate doświadczenie z misji. Ta wiedza jest dla nas bardzo cenna – podkreślają zwiadowcy. Kpt. Dzięcielski wyjaśnia ponadto, że w strukturze jego kompanii nie ma etatowych medyków, dlatego tak ważne jest, by każdy żołnierz potrafił właściwie udzielić pomocy na polu walki. – W warunkach wojennych, działając na terenie kontrolowanym przez przeciwnika, nie będziemy mogli liczyć na zabezpieczenie medyczne. Musimy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach – dodaje.

Kooperację pancerniaków i specjalsów chwali dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Podkreśla, że filozofia budowania Żelaznej Dywizji opiera się na współdziałaniu i wykorzystywaniu umiejętności innych jednostek. – Współpraca z GROM-em na pewno podbuduje naszych żołnierzy, bo wiadomo, że GROM to legenda i każdy chciałby służyć w tej elitarnej jednostce – mówi gen. Gromadziński. Dowódca 18 DZ przypomina, że dywizyjne jednostki szkolą się nie tylko ze specjalsami, lecz także na przykład z kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, wojskami obrony terytorialnej i przeciwlotnikami. – Współpraca różnych rodzajów wojsk to wymóg współczesnego pola walki. Bardzo ważne jest przy tym zaufanie między żołnierzami, jakie budujemy podczas takich działań – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
It Can Only Get Worse
Legia Akademicka po raz czwarty
Antena Nura wypatruje F-16
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Złoty biatlon żołnierzy
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kto zaoferuje najlepsze szpitale polowe?
Machina „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
Nowa rola starych twierdz
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Pierwszy skok do kraju
Topaz w ASzWoj-u
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Rozpoznanie na medal
Maskowanie to nie wszystko
Kuźnie oficerskich kadr
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Jakie zmiany w mundurówce?
Pamiętajmy o śląskich zrywach
Prezydent wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”
Co ze sprawdzianem z WF?
Gotowi na ratunek
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Alarm, tonący pod lodem!
Serwis Grotów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Amerykanie odmładzają F-16
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Jak to jest z awansami bez limitu?
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Po śladach „Orła”
Podwodniacy na spluwaczkach
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Obrady ministrów obrony NATO
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em
Pancerny jak „Wojownik”
Walki pod Mostami
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Znaczek pocztowy terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze sportowcy nadają ton
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Na pomoc Libańczykom
F-35 wylądują w Łasku
Sybir dla wrogów
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Medalowe „oczko” żołnierzy
Walka z COVID-19 trwa
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO