moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em

Żołnierze z Wesołej będą się szkolić pod okiem instruktorów z Jednostki Wojskowej GROM. Wspólne treningi zaplanowano między innymi dla zwiadowców i strzelców wyborowych. Pancerniacy będą się uczyć od specjalsów także medycyny pola walki. – GROM prezentuje światowy poziom. Chcemy skorzystać z ich wiedzy i umiejętności – mówi st. chor. sztab. Piotr Turczyk z 1 Brygady Pancernej.

– Program szkolenia żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z instruktorami i operatorami zespołów bojowych JW GROM właśnie dopracowują starsi podoficerowie z dowództw obu jednostek – informuje ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 BPanc. – Pierwsze wspólne treningi odbędą się już w marcu.

Pod okiem instruktorów z GROM-u mają się szkolić na przykład strzelcy wyborowi z batalionu dowodzenia 1 Brygady oraz z formowanych obecnie pododdziałów w Białej Podlaskiej. – W trakcie szkolenia strzeleckiego będziemy korzystać między innymi z ośrodka szkolenia zurbanizowanego brygady oraz z zaplecza szkoleniowego jednostki specjalnej – wyjaśnia st. chor. sztab. Piotr Turczyk, starszy podoficer dowództwa 1 Brygady. – Taka kooperacja na pewno wpłynie pozytywnie na poziom wyszkolenia naszych żołnierzy. Ale skorzystają także i operatorzy GROM-u. Będą mogli ćwiczyć w naszych obiektach i z naszym sprzętem, zyskają także „przeciwnika” w trakcie szkolenia – dodaje.

REKLAMA

Do wspólnych treningów przygotowują się również żołnierze z plutonów rozpoznawczych oraz zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 1 Brygady. – Zależy mi na wspólnym szkoleniu z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej, a także na szkoleniu z medycyny pola walki. To są dziedziny, w których operatorzy GROM-u są mistrzami, a my dzięki nim chcemy podnieść swoje kwalifikacje – podkreśla kpt. Łukasz Dzięcielski, dowódca kompanii rozpoznawczej. – To wcale nie znaczy, że zwiadowcy z brygady pancernej zaczną szkolić się według programu jednostki specjalnej. Mamy inną specyfikę działania i jesteśmy przygotowywani do innych zadań, ale pewne umiejętności w dziedzinie rozpoznania są podobne – dodaje oficer.

A czego mogą nauczyć się pancerniacy z zakresu medycyny pola walki? – GROM-owcy są nie tylko świetnie przygotowani merytorycznie, lecz przede wszystkim to praktycy mający bogate doświadczenie z misji. Ta wiedza jest dla nas bardzo cenna – podkreślają zwiadowcy. Kpt. Dzięcielski wyjaśnia ponadto, że w strukturze jego kompanii nie ma etatowych medyków, dlatego tak ważne jest, by każdy żołnierz potrafił właściwie udzielić pomocy na polu walki. – W warunkach wojennych, działając na terenie kontrolowanym przez przeciwnika, nie będziemy mogli liczyć na zabezpieczenie medyczne. Musimy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach – dodaje.

Kooperację pancerniaków i specjalsów chwali dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Podkreśla, że filozofia budowania Żelaznej Dywizji opiera się na współdziałaniu i wykorzystywaniu umiejętności innych jednostek. – Współpraca z GROM-em na pewno podbuduje naszych żołnierzy, bo wiadomo, że GROM to legenda i każdy chciałby służyć w tej elitarnej jednostce – mówi gen. Gromadziński. Dowódca 18 DZ przypomina, że dywizyjne jednostki szkolą się nie tylko ze specjalsami, lecz także na przykład z kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, wojskami obrony terytorialnej i przeciwlotnikami. – Współpraca różnych rodzajów wojsk to wymóg współczesnego pola walki. Bardzo ważne jest przy tym zaufanie między żołnierzami, jakie budujemy podczas takich działań – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Trwa operacja „Silne wsparcie”
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Przez sport do wojska!
Afganistan. Czas wracać do domu
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Tajfuny dla polskich okrętów
Żołnierze wrócili do Polski
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Techniki linowe dla wybranych
Srebro dla wytrwałych
Wybierz się na wojskowe studia
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Symulator skoków ze spadochronem
Defendery w komplecie
Wojskowi mistrzowie szosy
Misja, w której stawką było życie
Course on Diplomacy
Ogień nad Bałtykiem
Współpraca i wspólna pamięć
NATO na tropie dezinformacji
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Emerytura wypłacana w … karmie
Ziemia z misji na pamiątkę
W jedynym słusznym kierunku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Skok na głęboką wodę
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Oczy specjalsów
Black Hawki w GROM-ie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Święto wojsk lądowych
Szczyt NATO już w poniedziałek
Srebrna strzała na wschodniej flance
Żołnierze bez testów z WF-u
Baczyński – poeta walki
Śladami walk 2 Korpusu
Pomnik prawdy o Katyniu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
W walce na dwa fronty – bez szans
MSPO 2021 - serwis specjalny
Skała hartuje kawalerię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czołgi do ataku!
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO