Żywność, zabawki, odzież, artykuły szkolne i higieniczne – m.in. takie dary trafiły z Polski do Libanu w ciągu ostatniego półrocza. W dystrybucję pomocy humanitarnej zaangażowani są polscy żołnierze. – Nie jest to proste w czasach pandemii, ale staramy się na bieżąco przekazywać dary. Pomoc humanitarna jest tu bardzo potrzebna – mówi ppor. Barbara Leszczyńska z PKW UNIFIL.
Podczas misji PKW UNIFIL w Libanie żołnierze nie tylko zajmują się patrolowaniem strefy buforowej na pograniczu libańsko-izraelskim. Do ich zadań należy także rozpoznawanie potrzeb lokalnej ludności i dystrybuowanie pomocy humanitarnej. Tym zadaniem zajmują się głównie wojskowi z sekcji CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa). – Liban od lat boryka się z kryzysem gospodarczym, a wybuch w bejruckim porcie i pandemia COVID-19 jeszcze pogłębiły zubożenie społeczeństwa. Żołnierze WP nie są na to obojętni i cały czas starają się pomagać – mówi ppor. Barbara Leszczyńska, oficer prasowy II zmiany PKW UNIFIL. – Mimo pandemii szerzącej się także u nas, w kraju, środki pomocowe uzyskane w Polsce były przysyłane do Republiki Libańskiej regularnie, średnio raz w miesiącu – dodaje.
Decyzję o tym, do kogo trafi pomoc humanitarna, podejmuje dowódca kontyngentu, opierając się na rekomendacjach sekcji CIMIC. – Specjaliści od współpracy cywilno-wojskowej są „oczami i uszami” dowódcy w środowisku cywilnym w czasie misji. Zespół ten tworzą żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. To oni reprezentują PKW UNIFIL na spotkaniach z lokalną społecznością – wyjaśnia rzeczniczka PKW. Żołnierze z CIMIC regularnie spotykają się z władzami miast, przedstawicielami lokalnych służb mundurowych, dyrektorami szkół i ośrodków zdrowia. – Wsparcie lokalnej społeczności jest dla nas ważne, dlatego angażujemy się w życie mieszkańców tego regionu. Nie chcemy, żeby obecność polskiego kontyngentu opierała się tylko na patrolach. Projekty pomocowe oraz dystrybucja środków humanitarnych budują pozytywny wizerunek żołnierza polskiego – zaznacza mjr Maciej Jóźwiak, dowódca II zmiany PKW UNIFIL. II zmianę tworzą głównie żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej.
W ciągu ostatniego półrocza żołnierze przekazali ponad 10 ton różnego rodzaju darów. Organizacje pozarządowe i fundacje charytatywne wysłały do Libanu m.in. produkty żywnościowe, np. kaszę, cukier oraz 2 tony mleka w proszku dla dzieci, środki ochronne przeciwko COVID-19, w tym maseczki, przyłbice i płyny do dezynfekcji. Wojskowi pomagali także w transporcie artykułów szkolnych przeznaczonych na wyprawki dla dzieci. Do najmłodszych trafiły materiały papiernicze, zabawki, odzież oraz laptopy i projektor multimedialny.
– Staramy się dystrybuować dary na bieżąco. Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego udało się przekazać już część pomocy humanitarnej, która była do nas dostarczona pod koniec ubiegłego roku. Trafiła ona do sierocińca w Tibnin, chrześcijańskiej szkoły w Alma As Sha’b. Część darów przekazaliśmy, korzystając ze wsparcia Stowarzyszenia Gmin w Bint Dżubajl. Pomoc została skierowana do szkół w 14 gminach, które znajdują się w rejonie odpowiedzialności PKW – mówi ppor. Leszczyńska. Rzeczniczka dodaje, że ze względu na obowiązujący w całym kraju lockdown, dystrybucja pomocy nie jest prosta. – Dlatego właśnie w ostatnich tygodniach otworzyliśmy w bazie tzw. drop zone. W wyznaczonym miejscu zostawiamy dary, które potem podejmują przedstawiciele współpracującego z nami Stowarzyszenia Gmin w Bint Dżubajl. Nie wymaga to bezpośredniego kontaktu, a mamy pewność, że dary na czas dotrą do potrzebujących – podkreśla ppor. Leszczyńska.
Żołnierze z II zmiany PKW UNIFIL przygotowali również projekty pomocowe dla dzieci w wieku szkolnym. Dotyczą one stworzenia i wyposażenia pracowni komputerowych w szkołach publicznych w południowo-wschodniej części kraju. Koszty zostaną pokryte przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska pomoc”. Cztery sale informatyczne mają być gotowe w połowie tego roku. – Jesteśmy przekonani, że dzięki temu uczniowie zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności, które w przyszłości pomogą im znaleźć pracę. Poprawa poziomu edukacji dzieci i młodzieży oraz wyposażenie ich w narzędzia niezbędne do zdobywania wiedzy to inwestycja w przyszły rozwój gospodarczy i intelektualny Republiki Libańskiej – dodaje ppor. Leszczyńska.
Dystrybucja pomocy humanitarnej do Libanu jest organizowana za zgodą dowódcy operacyjnego RSZ w ramach tzw. wolnej przestrzeni ładunkowej. Jeżeli darów jest bardzo dużo, wówczas organizacje pozarządowe zgłaszają prośby do MON o wysłanie do Libanu dodatkowych samolotów.
autor zdjęć: PKW UNIFIL
komentarze