moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętajmy o śląskich zrywach

Wystawy, rekonstrukcje oraz pikniki historyczne poświęcone trzem powstaniom śląskim to przedsięwzięcia, na które organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie z MON. Resort obrony właśnie ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych zatytułowany „Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich”. Wnioski można przesyłać do 1 marca.

– W tym roku przypada 100. rocznica III powstania śląskiego, zrywu niepodległościowego, który miał przesądzić o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski – mówi płk Tomasz Szewczyk, naczelnik Wydziału Dotacji Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Z tej okazji minister obrony ogłosił otwarty konkurs zatytułowany „Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich”, skierowany do organizacji pozarządowych. – Celem konkursu jest wsparcie przedsięwzięć, które mają przekazywać społeczeństwu, a zwłaszcza młodszemu pokoleniu, wiedzę o wydarzeniach historycznych na Śląsku, w szczególności dotyczących tradycji orężnych oraz wybitnych postaci związanych z walką o polską przynależność państwową Śląska – wyjaśnia płk Szewczyk.

 

Upamiętnić po 100 latach

Organizacje i stowarzyszenia, które wystartują w konkursie, mogą otrzymać dotacje np. na zorganizowanie poświęconych tematyce powstań śląskich wystaw, seminariów, podróży i pikników historycznych, konferencji (m.in. online), rekonstrukcji historycznych. Dotacje obejmują też opiekę nad grobami bohaterów walk o powrót Górnego Śląska do Polski.

Na dofinansowanie wydarzeń resort obrony przeznaczył w sumie 1,5 mln zł. Oferenci muszą jednak pokryć co najmniej 10 proc. kosztów dotacji, o którą się starają. Wszystkie przedsięwzięcia powinny być zrealizowane od 12 kwietnia do 30 sierpnia 2021 roku.

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 1 marca do Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Najpierw zostaną one sprawdzone pod względem formalnym, potem ich oceną zajmie się specjalnie powołana komisja konkursowa. Będzie ona brała pod uwagę m.in. możliwości wykonania zgłoszonego zadania, jego przydatność dla resortu obrony, wysokość finansowego i niefinansowego wkładu oferenta oraz jego doświadczenie i kwalifikacje. W regulaminie konkursu zaznaczono, że proponowane przedsięwzięcia muszą uwzględniać spełnienie wszelkich wymagań, ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 marca w Biuletynie Informacji Publicznej MON. Z organizacjami, które zwyciężą, resort obrony zawrze umowy na wykonanie zadań. Więcej informacji o konkursie i jego regulamin – na stronie MON.

Trzy zrywy

Celem trzech powstań śląskich, które wybuchły w okresie formowania się polskiego państwa po zakończeniu I wojny światowej, było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. I powstanie (16–24 sierpnia 1919 roku) wybuchło m.in. po aresztowaniach śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej i zostało stłumione przez Niemców. Dzięki drugiemu zrywowi (19/20–25 sierpnia 1920 roku) Polacy mogli wejść w skład tymczasowej śląskiej administracji i nowych organów bezpieczeństwa.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało do 5 lipca. Powstańcy chcieli wpłynąć na zmianę niekorzystnego dla Polaków wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku. Rozstrzygał on, zgodnie z postanowieniem traktatu wersalskiego, do którego państwa będzie należał ten obszar. Dzięki zrywowi Polaków alianci podjęli decyzję o przyznaniu Polsce większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzali.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wielki sukces podchorążych z AMW
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Połączeni na Bałtyku
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Gen wojownika
Ostatnia niedziela…
Borsuki i roje dronów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Śmierć w sercu Azji
Spadochronowy triumf
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Prezydent RP o szczycie NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pieta Michniowska
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Przełomowe porozumienie
Ostatni lot „Pałera”
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paliwowy krwiobieg NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Sportowa rewolucja na AWL-u
Wsparcie ma znaczenie
MON i MSZ o szczycie NATO
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Nowa koalicja dronowa
Marzenia częściowo spełnione
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Pierwszy krok do specjalsów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Saperzy w akcji pod wodą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Gnom
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Cyfrowa niedyskrecja
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Integracja F-35 rozpoczęta
Mundur i bokserskie rękawice
NATO zwiększy produkcję broni
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Tour przez garnizony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szerszeń z Sochaczewa
Dawka wiedzy na trudne czasy
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Morska bryza w dwóch odsłonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO