moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętajmy o śląskich zrywach

Wystawy, rekonstrukcje oraz pikniki historyczne poświęcone trzem powstaniom śląskim to przedsięwzięcia, na które organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie z MON. Resort obrony właśnie ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych zatytułowany „Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich”. Wnioski można przesyłać do 1 marca.

– W tym roku przypada 100. rocznica III powstania śląskiego, zrywu niepodległościowego, który miał przesądzić o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski – mówi płk Tomasz Szewczyk, naczelnik Wydziału Dotacji Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Z tej okazji minister obrony ogłosił otwarty konkurs zatytułowany „Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich”, skierowany do organizacji pozarządowych. – Celem konkursu jest wsparcie przedsięwzięć, które mają przekazywać społeczeństwu, a zwłaszcza młodszemu pokoleniu, wiedzę o wydarzeniach historycznych na Śląsku, w szczególności dotyczących tradycji orężnych oraz wybitnych postaci związanych z walką o polską przynależność państwową Śląska – wyjaśnia płk Szewczyk.

 

REKLAMA

Upamiętnić po 100 latach

Organizacje i stowarzyszenia, które wystartują w konkursie, mogą otrzymać dotacje np. na zorganizowanie poświęconych tematyce powstań śląskich wystaw, seminariów, podróży i pikników historycznych, konferencji (m.in. online), rekonstrukcji historycznych. Dotacje obejmują też opiekę nad grobami bohaterów walk o powrót Górnego Śląska do Polski.

Na dofinansowanie wydarzeń resort obrony przeznaczył w sumie 1,5 mln zł. Oferenci muszą jednak pokryć co najmniej 10 proc. kosztów dotacji, o którą się starają. Wszystkie przedsięwzięcia powinny być zrealizowane od 12 kwietnia do 30 sierpnia 2021 roku.

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 1 marca do Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Najpierw zostaną one sprawdzone pod względem formalnym, potem ich oceną zajmie się specjalnie powołana komisja konkursowa. Będzie ona brała pod uwagę m.in. możliwości wykonania zgłoszonego zadania, jego przydatność dla resortu obrony, wysokość finansowego i niefinansowego wkładu oferenta oraz jego doświadczenie i kwalifikacje. W regulaminie konkursu zaznaczono, że proponowane przedsięwzięcia muszą uwzględniać spełnienie wszelkich wymagań, ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 marca w Biuletynie Informacji Publicznej MON. Z organizacjami, które zwyciężą, resort obrony zawrze umowy na wykonanie zadań. Więcej informacji o konkursie i jego regulamin – na stronie MON.

Trzy zrywy

Celem trzech powstań śląskich, które wybuchły w okresie formowania się polskiego państwa po zakończeniu I wojny światowej, było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. I powstanie (16–24 sierpnia 1919 roku) wybuchło m.in. po aresztowaniach śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej i zostało stłumione przez Niemców. Dzięki drugiemu zrywowi (19/20–25 sierpnia 1920 roku) Polacy mogli wejść w skład tymczasowej śląskiej administracji i nowych organów bezpieczeństwa.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało do 5 lipca. Powstańcy chcieli wpłynąć na zmianę niekorzystnego dla Polaków wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku. Rozstrzygał on, zgodnie z postanowieniem traktatu wersalskiego, do którego państwa będzie należał ten obszar. Dzięki zrywowi Polaków alianci podjęli decyzję o przyznaniu Polsce większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzali.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznanie na medal
 
„Orzeł” na Bałtyku
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Podwodniacy na spluwaczkach
Wojsko kontra COVID-19
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Odnowili powstańcze mogiły
Awanse generalskie
Machina „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Medalowe „oczko” żołnierzy
Jakie zmiany w mundurówce?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Od roku z pomocą i w gotowości
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Topaz w ASzWoj-u
SERE znaczy przetrwać
Czołgista pod wodą
Złoty biatlon żołnierzy
Jak to jest z awansami bez limitu?
Kombatancie – przebadaj się
Żołnierze sportowcy nadają ton
Trudny rok na misjach
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Pamiętajmy o Wyklętych
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Na pomoc Libańczykom
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Krwawa Olszynka
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Controlled Attack
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Łowcza-Rega ma być lepsza
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
F-35 wylądują w Łasku
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Laserowa artyleria US Army
Opiniowanie po nowemu
Obrady ministrów obrony NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Armia kupuje wozy dla strażaków
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Ostatnia wola bohatera
W kazamatach Informacji Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO