moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki” wrócił ze stoczni

Nowy ster strumieniowy, system sterowania i monitoringu siłowni, wymiana elementów poszycia kadłuba – to zaledwie część prac, które stoczniowcy z Gdyni wykonali na okręcie dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Po 22 miesiącach nieobecności jednostka wróciła do portu w Świnoujściu.

ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych i najbardziej „zapracowanych” okrętów polskiej marynarki wojennej. W ostatnich latach regularnie brał udział w zagranicznych misjach. W marcu 2019 roku został przekazany Stoczni Wojennej w Gdyni na planowaną wcześniej naprawę główną – pierwszą odkąd znalazł się w służbie. Raz na pewien czas musi ją przejść każda z jednostek.

Zgodnie z pierwotnym planem prace miały potrwać 16 miesięcy. Ostatecznie przedłużyły się o pół roku. – Było to spowodowane znacznym rozszerzeniem ich zakresu, ale także obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 – wyjaśnia Antoni Pieńkos, rzecznik gdyńskiej stoczni. Ekipy remontowe przeprowadziły gruntowny remont silników i mechanizmów pokładowych. Na okręcie wymienione zostało całe okablowanie o łącznej długości stu kilometrów, przede wszystkim jednak ster strumieniowy. Nowo zamontowane urządzenie jest znacznie efektywniejsze. Stoczniowcy naprawili bądź wymienili także zużyte elementy poszycia kadłuba. – Otrzymaliśmy również nowy system monitorowania i sterowania okrętową siłownią, który usprawnia pracę napędu – tłumaczy kmdr ppor. Michał Bumbul, dowódca „Czernickiego”. Jednostka wzbogaciła się o dodatkową stację odwróconej osmozy, która pomaga w uzdatnianiu morskiej wody. Do tego doszedł remont kabin i wymiana systemu klimatyzacji. Takie udogodnienia mają duże znaczenie choćby podczas zagranicznych misji, kiedy okręt długo przebywa na morzu i często zapuszcza się w rejony, gdzie temperatury są wyższe niż te na północy Europy.

REKLAMA

– Załoga brała czynny udział w remoncie. Przez długi czas mieszkaliśmy na okręcie i nadzorowaliśmy prace. Obsługiwaliśmy też jednostkę podczas prób morskich – wspomina kmdr ppor. Bumbul. Kilka dni temu „Czernicki” został przekazany 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i wyruszył w rejs z Gdyni do Świnoujścia. W macierzystym porcie zameldował się w czwartek. Niebawem okręt wyruszy na poligon demagnetyzacyjny. Tam specjalistyczne urządzenia pozwolą zredukować wartości emitowanych przez niego pól fizycznych. Zabieg zwiększy bezpieczeństwo okrętu – dziś wiele rodzajów min jest wzbudzanych właśnie przez odpowiednio silne pola. – Potem czekają nas przygotowania do zadań programowych O1 i O2. Pierwsze potwierdza gotowość okrętu do opuszczenia macierzystego portu, drugie gotowość do samodzielnego operowania na morzu – przypomina kmdr ppor. Bumbul. Terminy testów nie są jednak znane. Niebawem okręt powinien jednak wrócić do regularnego szkolenia.

ORP „Czernicki” do służby wszedł w 2001 roku. Jest to okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi, wyposażony w rozbudowane systemy łączności. Ma też możliwość zaopatrywania innych jednostek w żywność, paliwo, amunicję, a także przeprowadzania drobnych remontów w swoich warsztatach i gaszenia pożarów. Na jego rufie znajduje się lądowisko da śmigłowców.

„Czernicki” brał udział w operacjach „Enduring Freedom” (inwazja na Afganistan) oraz „Iraqi Freedom” (II wojna w Zatoce Perskiej). Trzykrotnie był jednostką flagową pierwszego ze Stałych Zespołów Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Działał wówczas na Bałtyku, Morzu Północnym i północnej części Atlantyku. Raz stał na czele SNMCMG2, operując na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jednostka należy do 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, który stanowi część 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany kadrowe w WP
 
Umowa na Perkozy podpisana
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Przełomowy szczyt
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Światowi liderzy już w Madrycie
Święto Dowództwa Operacyjnego
Kierunek Liban
Szczyt NATO w Madrycie
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Dla kogo tanie wczasy?
PKW Orlik wrócił do domu
Sojusz z inicjatywą
Spektakl Kremla
Biden: gra na przeczekanie
Bramy dla generała
Pola walczy z SMA
For Our Freedom and Yours
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Dwanaście razy złoto
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Ślązak lepiej uzbrojony?
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Szczęśliwa „Błyskawica”
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Piąta kadencja generała Konopki
Prezydent i „niezwyciężeni”
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Zielone światło dla miliardów
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Śladem profesjonalistów
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Amerykańskie F-15 w Polsce
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Dobrowolna służba dla absolwentów
Wizyta w PKW Łotwa
W desancie zostają najlepsi
Hańcza po raz pierwszy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kierunek Düsseldorf
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Szczyt nowych wyzwań
Święto Dowództwa Generalnego
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Unowocześnianie MW RP
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Virtuti Militari ma 230 lat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO