moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znamy półfinalistów ekstraklasy wojskowej

12 uczniów z czterech szkół średnich przeszło do półfinałów w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim. W rywalizacji pokonali niemal 300 kolegów. Teraz cztery najlepsze drużyny czekają półfinały, a potem wielki finał i walka o tytuł Mistrza EkstraKLASY Wojskowej 2021. Końcowe rozgrywki odbędą się w lutym w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

Pierwszy w historii Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim, adresowany do uczniów oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, rozpoczął się w grudniu. Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe reprezentacje z 99 szkół z całej Polski. Uczniowie dostali czas na przygotowanie się do turnieju – ułatwieniem była platforma e-learningowa MON. Potem odbyły się zdalne eliminacje, podczas których uczestnicy indywidualnie odpowiadali na 50 pytań z zakresu wojskowości, bezpieczeństwa, a nawet ekologii. Szkoły z najwyższą liczbą punktów awansowały do rozgrywek w systemie pucharowym. – Uczniowie losowali swoich przeciwników, a po rozegranym pojedynku ci, którzy okazali się lepsi, przechodzili do kolejnego etapu. Takie zasady obowiązywały aż do walk ćwierćfinałowych, w których wyłoniliśmy najlepsze cztery ekipy. Poziom był bardzo wyrównany, a różnice w punktach minimalne – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które jest organizatorem turnieju.

Najlepsza czwórka

REKLAMA

Ostatecznie do półfinałów zakwalifikowali się uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno- Usługowych im Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, ZDZ-Zespołu Szkół w Rybniku, II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Stargardzie oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

– Sukces naszych uczniów to przede wszystkim efekt chęci do rozwoju i ciężkiej pracy. Jestem bardzo zadowolony że ich aktywność i zaangażowanie nie osłabły mimo niełatwych warunków do nauki podczas pandemii. Fakt, że znaleźli się w półfinałowej czwórce, świadczy o tym, że bardzo rzetelnie przygotowali się do konkursu – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, nauczyciel wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego.
Estera Bielecka, uczennica II klasy Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, uczestniczka turnieju, przyznaje, że na każdym etapie pytania były trudne, ale w ćwierćfinałach poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. – Musieliśmy wykazać się znajomością nie tylko podstaw wojskowości, lecz także zagadnień specjalistycznych. Nie ukrywam, że bardzo przydała mi się wiedza, którą zdobyłam jako członkini organizacji proobronnej – ocenia Estera Bielecka.

Wysoka poprzeczka

O wysokim poziomie turnieju mówi też dyrektor nowosądeckiej szkoły. Przyznaje, że niektóre pytania, nawet dla niego, oficera rezerwy, wcale nie były łatwe. – Wiele dotyczyło specjalistycznej wiedzy wojskowej, np. z zakresu logistyki, w tym tankowania pojazdów czy przemieszczania wojsk. W wielu przypadkach ja także musiałem się zastanawiać nad odpowiedziami. Naszym uczniom jednak nie zabrakło motywacji, by wypaść jak najlepiej – zaznacza dyrektor nowosądeckiej placówki.

Teraz dwunastu najlepszych uczniów czekają rozgrywki półfinałowe. W odróżnieniu od wcześniejszych etapów, zdalnych, odbędą się one na żywo w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Zmagania uczniów będą transmitowane na profilu Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” na Facebooku. Tego samego dnia odbędzie się również finał ekstraklasy, w którym zmierzą się zwycięzcy obu półfinałów. – Jestem pewna, że emocji nie zabraknie – mówi Estera Bielecka.

Wiktoria Weber z II klasy nowosądeckiej szkoły przyznaje, że czas, który pozostał do półfinału, drużyna wykorzysta na dalsze przygotowania. – Zaszliśmy bardzo daleko, ale nie możemy spocząć na laurach. Tym bardziej że taki turniej to nie tylko doskonała okazja do zabawy i integracji, lecz także do zdobycia nowej wiedzy. Na pewno mi się przyda, bo planuję studia w Wojskowej Akademii Technicznej – mówi uczennica.

Zwycięzca turnieju zostanie mistrzem ekstraklasy wojskowej i otrzyma puchar przechodni. Oprócz tego przewidziane są dyplomy, medale i nagrody dla zdobywców trzech pierwszych miejsc. Portal „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wydarzenia

Oddziały przygotowania wojskowego i certyfikowane wojskowe klasy mundurowe są to dwa programy edukacyjne MON mające na celu m.in. wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. W sumie w 184 szkołach, w OPW i CWKM uczy się 10 921 uczniów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro Programu Zostań Żołnierzem RP

dodaj komentarz

komentarze


Symboliczne lwowskie pojednanie
 
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Polacy na Monte Cassino
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Ochotnicy do wojska
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Uratować życie na polu walki
Minister o zmianach w wojsku
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Lotnicza strona „Defendera”
Ottokar przyspiesza
Bitwa o Kamień Stołpecki
Gotowi na pojedynek!
Kolejne baterie „Wisły”
Przeprawa przez Wisłę
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Raport podkomisji smoleńskiej
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Passex z sojusznikami
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Aktualizacja Pustelnika
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Coraz więcej Rosomaków w armii
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Rakietowa rewolucja
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Amerykańskie F-15 w Polsce
Więcej pieniędzy na zapomogi
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Resortowe kolonie i obozy
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Porozumienie WOT i PKP
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
„Defender” otworzył ogień
Polscy żołnierze na podium
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Przewrót majowy
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Pomysłów nie brakuje
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Medale za walkę z COVID-19
F-15 w Łasku
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Spotkaj się ze specjalsami
Ukraina wyklucza ustępstwa
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
PKW Orlik wrócił do domu
Droga ku liczniejszej armii
Wielki dzień dla polskiego wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO