moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Zwroty akcji, celne ciosy i walka w parterze – dziewiąta edycja gali Armia Fight Night dostarczyła kibicom wielu emocji. Odbyła się tym razem w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego, a w pięciu z dziesięciu walk wzięli udział żołnierze. Zwycięzcą wojskowej walki wieczoru został szer. Damian Kosiorek z 1 Brygady Pancernej, a Patryk Kaczmarczyk obronił tytuł mistrza AFN.

Najważniejszym punktem programu podczas dziewiątej edycji gali Armia Fight Night była walka o mistrzowską szablę AFN. Do rywalizacji o trofeum stanął Patryk Kaczmarczyk, zawodnik z Radomia, który zwyciężył podczas poprzedniej edycji turnieju, i bardziej doświadczony Paragwajczyk Edgar Davalos. Początkowo w walce w stójce dominował Davalos, jednak Kaczmarczyk szybko sprowadził przeciwnika do parteru i przejął nad nim kontrolę. W rezultacie pokonał Davalosa w trzeciej rundzie przez duszenie trójkątne rękoma. – To naprawdę twardy gość. Ciężko było mi skończyć tę walkę. Myślałem, że będzie trochę łatwiej – mówił Polak po odebraniu nagrody.

Nie mniej emocji dostarczyła wojskowa walka wieczoru. Wówczas w formule boksu w małych rękawicach zmierzyli się dwaj żołnierze z 1 Brygady Pancernej – szer. Damian Kosiorek (który w poprzedniej edycji gali pokonał przez TKO strongmana Sławomira Rawińskiego) oraz szer. Bartosz Włodarczyk. Tempo walki od początku narzucał Kosiorek, który znokautował przeciwnika już w pierwszej rundzie i to on właśnie z rąk gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, odebrał nagrodę specjalną Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zamiast walczyć technicznie, skoncentrowałem się na tym, aby jak najszybciej zakończyć walkę – ocenił zwycięzca po odebraniu nagrody.

W oktagonie stawił się także szer. Dawid „Karakan” Kareciński, żołnierz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, a także zapaśnik Śląska Wrocław oraz medalista mistrzostw świata i Europy. Podczas AFN zadebiutował w formule MMA od razu z sukcesem – pokonał pochodzącego z Libanu Rashada Kaddourę przez nokaut techniczny już w pierwszej rundzie. Podobny przebieg miała walka, w której zmierzyli się szer. Patryk Dubiela z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej i Tomasz Kolcun. Kawalerzysta wygrał starcie minutę po jego rozpoczęciu przez TKO.

Takiego szczęścia nie mieli inni uczestnicy AFN w mundurach. Szer. Mateusz Pudło z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który podczas ubiegłorocznej gali AFN pokonał Karola Skrzypka, tym razem przegrał starcie z Łukaszem Stankiem, zawodnikiem znanym z walk w ramach organizacji FEN oraz Spartan Night. Natomiast szer. Szymon Karolczyk z 12 Brygady Obrony Terytorialnej został pokonany przez Adriana Kępę, ratownika górniczego.

W pozostałych czterech walkach wzięli udział cywile. Mansur Azhiev pokonał Dominika Gierowskiego, a Shamad Erzanukaev – Sebastiana Decowskiego. Natomiast w walkach kobiet triumfowała Karolina Sobek, która wygrała z Klaudią Sygułą, a Aleksandra Więckowska musiała uznać zwycięstwo Magdaleny Żuchowskiej.

Zawodnikom kibicował m.in. gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, która jest partnerem Armia Fight Night już od pierwszej edycji turnieju. – Jestem zwolennikiem propagowania sportu. Chciałbym, aby w wojsku normą było trenowanie sztuk walki. Bo walka w bliskim kontakcie to szkoła życia i kuźnia charakterów. Uczy pokory wobec siebie i przeciwnika, a także jak radzić sobie ze swoimi słabościami – mówił „Polsce Zbrojnej” gen. dyw. Gromadziński. – Cieszę się, że w gali Armia Fight Night wzięli udział nie tylko żołnierze z naszej dywizji, lecz także z innych jednostek. To świadczy o tym, że w siłach zbrojnych jest duży potencjał – zaznaczył.

Zmagania żołnierzy obserwował także płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu DG RSZ. – MMA to połącznie wielu sztuk walki. Cieszy się coraz większą popularnością. Żołnierze, którzy stawili się na gali, pokazali, że warto trenować sztuki walki i być wzorem do naśladowania dla kolegów. Bo sprawność fizyczna to jeden z podstawowych elementów wojskowego rzemiosła – mówił pułkownik. Z kolei Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, zaznaczył, że każda forma walki jest bardzo emocjonująca. – Cieszę się, że Wojsko Polskie je rozwija w swoich szeregach. W końcu prawdziwy żołnierz to wojownik – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Piotr Gubernat, Magda Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Komisja Obrony debatowała o Grotach
 
Medalowe „oczko” żołnierzy
Odnowili powstańcze mogiły
F-35 wylądują w Łasku
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Controlled Attack
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Topaz w ASzWoj-u
Amerykanie odmładzają F-16
Na pomoc Libańczykom
Żołnierze sportowcy nadają ton
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Kuźnie oficerskich kadr
Krwawa Olszynka
Armia kupuje wozy dla strażaków
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Od roku z pomocą i w gotowości
Ostatnia wola bohatera
Machina „Irini”
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Obrady ministrów obrony NATO
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Kombatancie – przebadaj się
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ukraiński kurs na Zachód
„Orzeł” na Bałtyku
Łowcza-Rega ma być lepsza
Trudny rok na misjach
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Pamiętajmy o Wyklętych
Czołgista pod wodą
Złoty biatlon żołnierzy
SERE znaczy przetrwać
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
W kazamatach Informacji Wojskowej
Rozpoznanie na medal
Podwodniacy na spluwaczkach
Awanse generalskie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Opiniowanie po nowemu
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Jak to jest z awansami bez limitu?
Wojsko kontra COVID-19
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Jakie zmiany w mundurówce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO