moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WBH upublicznia swoje archiwa

Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 roku czy założenia na wypadek wojny jądrowej z 1973 roku – takie dokumenty zaprezentowano podczas spotkania ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Wojskowym Biurze Historycznym. W ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione WBH przedstawia dotychczas niepublikowane dokumenty archiwalne z lat 1944–1990.

– Udostępniamy dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas konferencji w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie. Na spotkaniu zaprezentowano dokumentację archiwalną z lat 1944–1990. Minister obrony dodał, że WBH w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty.

– Materiały archiwalne, które do tej pory skazane były na zapomnienie i przemilczenie, a które przyczynią się do ujawnienia prawdy o najbardziej dramatycznych momentach w historii naszego kraju, muszą ujrzeć światło dzienne – podkreślił Mariusz Błaszczak. Zaznaczył także, że misją WBH jest konsekwentne ich upublicznianie i pokazywanie prawdy o PRL-u. – Dokumenty te stanowią o przeszłości naszego kraju i muszą być publicznie znane – dodał minister.

REKLAMA

Z kolei dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor WBH, zaznaczył, że tak naprawdę kierowana przez niego instytucja niczego nie odtajnia. – Z mocy prawa te dokumenty są jawne od 1999 roku, jednak mimo to nie były upubliczniane ani udostępniane badaczom czy historykom, ponieważ wiele środowisk, spadkobierców elit politycznych PRL-u, nie chciało, aby ujrzały światło dzienne – tłumaczył dr Cenckiewicz.

Zapewnił także, że Biuro nadal będzie pokazywać archiwa z okresu zniewolenia Polski, m.in. po to, aby ukazać rolę LWP w procesie ciemiężenia Polaków, np. podczas wydarzeń grudnia ’70 oraz stanu wojennego. – Wiele wiemy o działaniach milicji czy służb bezpieczeństwa, ale w ukazywaniu prawdy o roli Ludowego Wojska Polskiego jesteśmy dopiero na początku drogi – mówił dyrektor WBH. Sławomir Cenckiewicz dziękował też szefowi MON-u za wsparcie dla Wojskowego Biura Historycznego, dzięki któremu udało się m.in. wyremontować archiwum w Wesołej.

Podczas spotkania w WBH minister Błaszczak obejrzał zdeponowane tam archiwalia, m.in. opracowany w Moskwie w języku rosyjskim Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 roku, pokazujący udział LWP w ataku na kraje Zachodu.

Wśród zaprezentowanych dziś wojskowych dokumentów były także założenia obronne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1973 roku, zakładające wojnę termojądrową w Europie, czy wykaz obiektów na terytorium PRL-u, które miały być potencjalnym celem uderzeń w razie wojny jądrowej. Na konferencji można było zobaczyć również zarządzenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, szefa Sztabu Generalnego, z marca 1968 roku, w którym nakazał, aby studenci biorący udział w buncie przeciwko władzy byli niezwłocznie powoływani do LWP, gdzie mogli się spodziewać dalszych represji w toku tzw. „pracy propagandowo-wychowawczej”. Przedstawiono też wystąpienie gen. Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 roku, gdy zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych, oraz sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 roku w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem George’em Bushem.

Część zaprezentowanych na konferencji dokumentów można obejrzeć na stronie internetowej WBH.

AD

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
 
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Armia kupuje wozy dla strażaków
Kuźnie oficerskich kadr
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Orzeł” na Bałtyku
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Jak to jest z awansami bez limitu?
Czołgista pod wodą
Na pomoc Libańczykom
Medalowe „oczko” żołnierzy
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
W kazamatach Informacji Wojskowej
Łowcza-Rega ma być lepsza
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Krwawa Olszynka
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Trudny rok na misjach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
F-35 wylądują w Łasku
SERE znaczy przetrwać
Topaz w ASzWoj-u
Jakie zmiany w mundurówce?
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Kombatancie – przebadaj się
Ostatnia wola bohatera
Awanse generalskie
Wojsko kontra COVID-19
Odnowili powstańcze mogiły
Od roku z pomocą i w gotowości
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Złoty biatlon żołnierzy
Opiniowanie po nowemu
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Pamiętajmy o Wyklętych
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Machina „Irini”
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Rozpoznanie na medal
Komisje sejmowe o umowie z USA
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Obrady ministrów obrony NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Podwodniacy na spluwaczkach
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Żołnierze sportowcy nadają ton
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Controlled Attack
Amerykanie odmładzają F-16
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO