moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zbuduj bezzałogowiec i wygraj!

Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało konkurs na opracowanie i skonstruowanie bezzałogowych systemów powietrznych lub morskich. To propozycja dla podchorążych, cywilnych studentów i doktorantów uczelni wojskowych. Na budowę urządzenia uczestnicy konkursu otrzymają pieniądze. A zwycięzca wygra 50 tys. zł. Nabór już trwa!


Zdjęcie z kursu dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. DWOT

Ideą konkursu jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowoczesnych technologii, które zwiększają bezpieczeństwo i potencjał obronny kraju. Każdy student lub doktorant, który zdecyduje się wziąć udział w konkursie, będzie musiał przedstawić koncepcję opracowania i budowy bezzałogowego systemu powietrznego lub bezzałogowego systemu morskiego w jednej z trzech kategorii: operacyjno-rozpoznawczej, bojowej bądź amunicji krążącej.

Skąd wziął się pomysł na konkurs? – Systemy bezzałogowe to zagadnienie, którym pasjonuje się wielu młodych ludzi, a konkurs to doskonała okazja, by wykorzystać ich potencjał. Budowa bezzałogowców to bardzo perspektywiczna i rozwojowa domena naukowa, w której można wprowadzić wiele innowacyjnych rozwiązań. Wierzę, że konkurs zaowocuje powstaniem bardzo ciekawych projektów – mówi ppłk Jarosław Kirschenstein, kierownik Ośrodka Szkolenia Obsługi Bezzałogowych Statków Powietrznych Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

REKLAMA

Zasady konkursu są proste. Uczestnicy mają przygotować projekt w jednym z dwóch wariantów. Pierwszy zakłada, że urządzenie wykonają według własnej dokumentacji, w drugim – zmodernizują istniejący już system poprzez zmianę konstrukcji, użytych materiałów lub podzespołów. Projekty będą ocenianie m.in. pod kątem możliwości śledzenia i rozpoznania celu, monitoringu i pomiarów (np. poziomu zanieczyszczenia) czy potencjału bojowego. W przypadku bezzałogowców bojowych będą oceniane głównie ich możliwości przenoszenia i kierowania amunicji oraz pocisków rakietowych, z kolei bezzałogowe systemy amunicji krążącej powinny mieć zdolność sterowania rojem małych bezzałogowców.

Przed uczestnikami konkursu spore wyzwanie. – Jeśli chodzi o powietrzne bezzałogowce bojowe, obecnie największymi wyzwaniami, nad którymi pochylają się konstruktorzy, są wielkość urządzenia, długotrwałość jego lotu, łączność czy automatyzacja w przetwarzaniu danych, które pozyskujemy z takiej platformy – wymienia ppłk Kirschenstein. Zaznacza, że naukowcy pracują także nad zwiększeniem możliwości takich systemów w zakresie przenoszenia różnego rodzaju sensorów, które uzupełniając się nawzajem, dają dużo szerszy obraz obserwowanej sytuacji i dzięki temu zwiększają świadomość operacyjną użytkownika. – To jest dla wojska ważne i wciąż rozwojowe. Dlatego liczymy na ciekawe pomysły również w tej materii – podkreśla oficer z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Z kolei bezzałogowce morskie coraz częściej wykorzystują systemy wielostanowe, które mają możliwość operowania jednocześnie pod wodą, na powierzchni morza i w powietrzu. – Górna półsfera daje możliwość szybkiego przemieszczania się do rejonu prowadzenia działań, przy jednoczesnym ominięciu akwenów niebezpiecznych, na przykład zaminowanych, i szybkiej zmiany środowiska na podwodne. W Bałtyku utrudnione jest wykrywanie obiektów podwodnych z racji niekorzystnej hydrologii, a taki sprzęt otwiera wiele możliwości w zakresie działań ofensywnych i defensywnych – wskazuje kmdr por. Rafał Miętkiewicz z Katedry Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Oficer dodaje, że dynamiczny rozwój technologii bezzałogowych systemów morskich to nowe możliwości m.in. w obszarze działań wywiadowczych, rozpoznania, nadzoru, poszukiwania i zwalczania min morskich oraz okrętów podwodnych czy wreszcie ratownictwa w warunkach bojowych.


Grafika: MON

Przysłane na konkurs projekty będą oceniane podczas dwóch etapów. Najpierw uczestnik powinien przedstawić koncepcję opisującą bezzałogowy system wraz z kosztorysem jego wykonania. Ten etap zakończy się 31 stycznia, a ogłoszenie projektów, które zostały zakwalifikowane do kolejnego, przewidziane jest na 14 lutego. Drugi etap zakłada wykonanie wyłonionych projektów do 1 czerwca 2021 roku. Uczestnicy otrzymają na ten cel pieniądze, w nieprzekraczalnej kwocie 50 tys. brutto. W każdej z kategorii przewidziane są nagrody. Zwycięzca otrzyma 50 tys. złotych, zdobywca drugiego miejsca 25 tys. zł, a trzeciego – 10 tys. zł. Wykonawcy wyróżnionych projektów wzbogacą się o 5 tys. zł. Wygranych poznamy 8 czerwca.

– Koła naukowe w Lotniczej Akademii Wojskowej od kilku lat uczestniczą w tego typu przedsięwzięciach na całym świecie, zajmując wysokie miejsca. Mam nadzieję, że do rywalizacji włączą się również studenci innych wojskowych uczelni – mówi ppłk Jarosław Kirschenstein. Są już pierwsi zainteresowani, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu. – Ja na pewno wystartuje w konkursie – deklaruje ppor. Łukasz Grzyb, doktorant w Akademii Marynarki Wojennej – Od zawsze miałem różne nowatorskie pomysły, a ta formuła umożliwia mi podzielenie się nimi. Polscy inżynierowie i polska myśl techniczna mają ogromny potencjał, który nie zawsze jest wykorzystywany. Dlatego cieszę się, że taki konkurs jest organizowany – mówi ppor. Grzyb.

Konkurs na opracowanie bezzałogowego systemu powietrznego lub morskiego Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje przy wsparciu Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej. Zainteresowani swoje prace powinni przesyłać do Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON do końca stycznia.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
 
Dołącz do zawodowców
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze testują nauczycieli
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kwalifikacja odbędzie się …
Na rozgrzewkę – zapasy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Ukraiński kurs na Zachód
Symulator Orlika w Dęblinie
Pustynna burza wokół Husajna
Daglezje na większe przeprawy
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Ferie z gwiazdami sportu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
We Never Stop
Jakie zmiany w mundurówce?
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Malutka na poligonie
Trudny rok na misjach
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Laserowa artyleria US Army
Jest Warszawa
Żydzi od Andersa
Nurkowie w głębinach
Agenci wywiadu na bobslejach
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kierunek: Litwa
Dama odeszła do historii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Pandemię pokonamy szczepieniami
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Na straży niebieskiej linii
Co musi umieć kierowca czołgu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Trudny egzamin przed misją
WBH upublicznia swoje archiwa
Telefon dla seniora
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko – plan na życie
Kutno w sieci LogHubs
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kuźnie oficerskich kadr
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Armia Fight Night znów w akcji
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Żołnierze na froncie walk z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO