moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Testy sprawnościowe zawodowców po nowemu

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów i przyszłoroczny sprawdzian sprawności fizycznej będzie mógł się odbyć, żołnierze będą go zdawać na nowych zasadach. Nowością będzie punktowy system oceniania, a także możliwość poprawienia oceny. Przepisy wprowadzają też więcej terminów testów. Ma to wyeliminować sytuacje, gdy żołnierze, przedstawiając zwolnienia lekarskie, unikają egzaminu.

Zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego, corocznego sprawdzianu z WF kadry zawodowej przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zapowiadali już na początku 2020 roku. Prace zmierzały do wprowadzenia systemu punktowego, takiego, jaki obowiązuje w niektórych państwach NATO, a także zmian w terminach zdawania testów sprawnościowych. Chodziło o wdrożenie rozwiązań, które z jednej strony pozwolą w bardziej obiektywny sposób ocenić kondycję żołnierzy, a z drugiej – ograniczyć sytuacje, gdy wojskowi w ogóle nie podchodzą do egzaminów.

Pod koniec 2020 roku nowelizację rozporządzenia w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych podpisał minister Mariusz Błaszczak. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku.

REKLAMA

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie systemu punktowego. Dotychczas za każdą spośród czterech konkurencji egzaminu wojskowi otrzymywali oceny. Oddzielnie więc oceniany był marszobieg na dystansie 3 kilometrów lub pływanie w czasie 12 minut, podciąganie na drążku lub pompki, skłony tułowia w ciągu dwóch minut oraz bieg po tzw. kopercie zamienny z biegiem wahadłowy 10x10 metrów. Wyliczona średnia tych czterech not była końcową oceną z testu.

Teraz za każde ćwiczenie wojskowi będą otrzymywać punkty, które dopiero odpowiednio przeliczone złożą się na ocenę ogólną ze sprawdzianu. – Konkurencje pozostały takie same dla wszystkich żołnierzy, różne są natomiast liczby powtórzeń danego ćwiczenia lub czas potrzebny na wykonanie zadania. Zależy to np. od wieku, jednostki, w której służy żołnierz, czy płci – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Jak dodaje oficer, nowe przepisy wprowadziły też wartościowanie konkurencji ze względu na cechy motoryczne. Jako najważniejsze i niezbędne w służbie wojskowej zostały wskazane: wydolność, potem siła, a w dalszej kolejności szybkość i zwinność. Dla każdej konkurencji wprowadzono też minimum, które żołnierz musi uzyskać, by zaliczyć dane ćwiczenie.

W nowych przepisach pojawił się również zapis dotyczący konkurencji pływackiej, którą żołnierz może zdawać zamiennie za bieg na 3 km. Test z pływania będzie możliwy, jeśli dowódca danej jednostki zapewni dostęp do basenu na czas egzaminów.

Nowe przepisy dają też możliwość organizowania sprawdzianów częściej niż dotychczas. Jeszcze w 2019 roku wojskowi musieli zaliczyć egzamin w maju lub czerwcu, a gdy z przyczyn służbowych lub zdrowotnych nie mieli takiej możliwości, ich kondycja była weryfikowana w październiku. Teraz egzaminy będą mogły być organizowane w kwietniu, maju i czerwcu, Jeśli żołnierz nie podejdzie do testu wiosną lub latem, będzie go musiał zaliczyć we wrześniu.

Wojskowi będą też mogli poprawić otrzymaną ocenę. – Może się zdarzyć, że sprawnemu żołnierzowi, z dobrą kondycją, będzie w dniu egzaminu dokuczać jakaś drobna niedyspozycja i z tego powodu nie będzie w stanie osiągnąć pożądanego przez siebie wyniku. Dlatego dajemy szansę tym, którzy będą chcieli oceny poprawić – mówi ppłk Bembnowicz.

Co o zmianach myślą sami żołnierze? – Nowe przepisy jako priorytet traktują wydolność. To dobrze, bo też uważam, że kondycja biegowa jest najważniejsza. Na ostatnim egzaminie dostałem trzy piątki i trójkę, ale ta ostatnia ocena była z biegu wahadłowego. Nie wiem, czy ja byłem zbyt wolny, czy podłoga zbyt śliska, a może buty źle dobrane do podłoża na hali. Ostatecznie z testu dostałem czwórkę, co wcale nie odzwierciedlała ona mojej kondycji. Sądzę, że nowe zasady okażą się bardziej sprawiedliwe – mówi żołnierz z jednostki powietrznodesantowej.

W 2020 roku żołnierze w ogóle nie podchodzili do sprawdzianu z WF. Minister Mariusz Błaszczak ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia podjął bowiem decyzję o odwołaniu testów. Na razie nie wiadomo, czy odbędzie się tegoroczny egzamin.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~FAKTY I UKRYTA PRAWDA
1610116740
ALE I TAK PEWNIE BEDA NADAL OSZUKIWAC ZE WZGLEDU NA PŁEĆ... =CIEKAWE CZY TEZ BY OSZUKIWALI GDYBY TO BYŁA ZASADNICZA SŁUŻBA WOJSKOWA.. =KOBIETA BY DOSTAWAŁA LEPSZE OCENY ZA GORSZE WYNIKI ABY ZOSTAC W KOSZARACH A MESZCZYZNA BY DOSTAWAŁ GORSZE ZA LEPSZE I PUSCILI BY DO DOMU..???
4F-6B-4B-8D
~Piotrr
1610018100
Ciekawe co 2022 roku pan Bembnowicz wymyśli.
DA-F4-0B-F0

Szef MON odwiedził USA
 
Ogień na alpejskich szczytach
Legia Akademicka po raz piąty
Kraby dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Inwestycje Stoczni Wojennej
Wilk na poligonie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Czy będą podwyżki?
Rezerwista ochotnik też musi się starać
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Raki dla podhalańczyków
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Dron dla hydrografów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
AZOR – podwodny specjalista
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Time for Miecznik
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polityka nie znosi próżni
Będą podwyżki dla żołnierzy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szczury Torbuku
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Żołnierze poszkodowani na granicy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Napięta sytuacja na granicy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
103 lata Sztabu Generalnego
Star Army
Ciemne strony Facebooka
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Emerytura wypłacana w … karmie
O bezpieczeństwie państw NATO
Kobiety a pokój
Wybierz się na wojskowe studia
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Saper robi przejście
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia bez kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO