moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Albatrosy dla marynarzy

MON chce kupić dla Marynarki Wojennej RP dwa zestawy dronów klasy taktycznej krótkiego zasięgu pionowego startu. Bezzałogowce o kryptonimie Albatros mają prowadzić rozpoznanie i poszukiwać rozbitków za pomocą sensorów optoelektronicznych i radaru. Firmy, które chcą wziąć udział w przetargu, mogą się zgłaszać do Inspektoratu Uzbrojenia do 29 stycznia 2021 roku.

Wojsku potrzebne są drony, które będą mieć zdolność pionowego startu i lądowania, zostaną wyposażone w zaawansowaną głowicę optoelektroniczną i radar, a promień ich działania nie będzie mniejszy niż 54 mile morskie, czyli około 97 km. Armia wymaga także, aby bezzałogowce były w stanie latać powyżej trzech kilometrów n.p.m., a w powietrzu mogły spędzić przynajmniej pięć godzin.

MON chce kupić dwa zestawy takich urządzeń klasy taktycznej krótkiego zasięgu – pionowego startu. Maszyny o kryptonimie Albatros mają służyć Marynarce Wojennej RP do prowadzenia zadań rozpoznawczych w dzień i w nocy, zarówno na morzu oraz nad linią brzegową, a także do poszukiwania rozbitków za pomocą sensorów optoelektronicznych i radaru.

Firmy zainteresowane przetargiem mogą do 29 stycznia 2021 roku zgłaszać się do Inspektoratu Uzbrojenia MON. O zwycięstwie w postępowaniu, które powinno zostać rozstrzygnięte w pierwszej połowie przyszłego roku, zdecyduje cena (można za nią uzyskać 80 proc. wszystkich punktów) oraz parametry techniczne (20 proc. punktów). Podmiot, który zdobędzie kontrakt, będzie miał 15 miesięcy na jego zrealizowanie.

Dialog techniczny w sprawie bezzałogowców Albatros wojsko przeprowadziło już w 2016 roku. Według określonych wówczas parametrów drony nie mogły ważyć więcej niż 200 kg, musiały być wyposażone w głowicę optoelektroniczną, radar typu SAR/GMTI albo SAR/MMTI, dalmierz laserowy i system podświetlania celów oraz urządzenia do rozpoznania elektronicznego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Azjatycka szansa
Dwa marzenia spełnione naraz
Kartki sercem malowane
Cztery brygady, jeden cel
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flanka pod strażą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Rok 2027 bez Air Show Radom
Legion Medyczny na poligonie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Wicher na morzu
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Łódź centrum serwisowym Apache’y
„Wicher” na wodzie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Siatka antydronowa
MON i MSZ o szczycie NATO
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Nowy ośrodek badań WIML
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Abordaż z polskim wsparciem
Z prądem i pod prąd
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Gorący lipiec PKW Łotwa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Oni strzegą naszego spokoju
Coraz więcej Alpha Scramble
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Młodzi medycy na poligonie
Drony na autopilocie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO