Wojska obrony terytorialnej wśród laureatów nagrody BohaterON 2020! Terytorialsi zdobyli brązową statuetkę za pomoc niesioną kombatantom w czasie epidemii. BohaterON to wyróżnienia dla tych, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do promocji polskiej historii i postaw patriotycznych. Podczas uroczystej gali podsumowano także akcję wysyłania kartek do powstańców warszawskich.
Nagroda BohaterOn im. Powstańców Warszawskich została przyznana po raz drugi. Ustanowiły ją Fundacja Sensoria oraz Fundacja Rosa, czyli organizatorzy popularnej kampanii BohaterOn – Włącz Historię. Akcja polega na wysyłaniu do powstańców warszawskich kartek płatnych lub wykonanych samodzielnie. To forma podziękowania za ich bohaterstwo, ale też wsparcie finansowe, ponieważ dochód ze sprzedaży pocztówek jest przekazywany na pomoc kombatantom. Podczas tegorocznej kampanii (tak jak poprzednie edycje trwała ona od 1 sierpnia do 2 października) wysłano 2003 kartki (od początku akcji, czyli przez pięć lat zostało ich wysłanych łącznie ponad 800 tys.). W tym roku w ten sposób zebrano 59 170 zł. Gala, która odbyła się 14 grudnia, była zwieńczeniem kampanii. Ze względu na pandemię koronawirusa w uroczystości nie mogli wziąć udziału powstańcy warszawscy. Wypowiadali się oni w spotach nagranych wcześniej w ich domach. Gala była transmitowana on-line.
– Na Wasze kartki i listy czekaliśmy 70 lat. Nie mamy wątpliwości, że warto było walczyć i ryzykować życie, abyśmy mogli żyć w wolnej naszej ukochanej Polsce. Dziś to jeden z ostatnich momentów, gdy możemy opowiedzieć Wam naszą historię. Kiedy już wszyscy odejdziemy na wieczną wartę, prosimy Was, przekazujcie pamięć o powstańcach warszawskich kolejnym pokoleniom – mówiła Hanna Stadnik, sanitariuszka w czasie powstania. – Te kartki mają ogromną moc. To ważne. Potrzebujemy Waszej pamięci, ale też wsparcia – przekonywała w nagranej wypowiedzi. Niestety, kilka tygodni po nagraniu na początku grudnia „Hanka” zmarła.
Do uczestników akcji zwrócił się również Zbigniew Daab „Kapiszon”. – W tym roku otrzymałem od Was bardzo dużo kartek, z całej Polski. Było ich ponad 120, a wszystkie bardzo starannie i osobiście przygotowane. Sprawiły mi wielką przyjemność w czytaniu – podkreślał. Dodał, że jedna z kartek była tak wzruszająca, że oprawił ją w ramki. – Chciałem serdecznie wszystkim podziękować i życzyć, by akcja trwała jak najdłużej – powiedział.
Podczas uroczystości wręczono także nagrody BohaterOn. Statuetkę mogą zdobyć ci, którzy w wyjątkowy sposób przyczynili się do promocji postaw patriotycznych, upowszechniali wiedzę na temat współczesnej historii Polski (1918–1989) lub organizowali akcje wspierające bohaterów walczących o wolną ojczyznę. Kandydatów do nagrody można było zgłaszać od 1 do 31 sierpnia. W tym roku napłynęło aż 300 propozycji, spośród których wybrano 35 nominowanych. Organizatorzy określili siedem kategorii: instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit, firma i pasjonat. W każdej z nich członkowie kapituły nagrody wyłaniają zwycięzców trzech wyróżnień: złotego, srebrnego i brązowego BohaterONa. Jedną statuetkę przyznają internauci – to Złoty BohaterOn Publiczności. W tym roku została przyznana także nagroda specjalna za całokształt działań na rzecz promocji polskiej historii. Statuetka trafiła do Ewy Siemaszko i Władysława Siemaszko za przywracanie pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej oraz pomoc niesioną kombatantom. Dokumentaliści są autorami książki „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945”.
W sumie statuetki otrzymało ponad 20 laureatów (poniżej pełna lista). Wśród nich znaleźli się żołnierze piątego rodzaju sił zbrojnych. Brązowy BohaterON w kategorii instytucja został bowiem przyznany terytorialsom. – Wojska obrony terytorialnej nie tylko bronią, lecz także pamiętają. I za to jest też ta nagroda – tłumaczył dr Jarosław Szarek, prezes IPN i członek kapituły. Dodał, że w WOT służy wspaniała polska młodzież, która pamięta o weteranach, pomaga im i propaguje wiedzę na temat bohaterów polskiej historii. Nagrodę odebrał płk Maciej Klisz, zastępca dowódcy WOT. – Chciałbym bardzo podziękować wszystkim laureatom za ich działania, bo tu nie chodzi o nagrody, lecz o ludzi, którym pomagamy – zauważył płk Klisz. – Jako ten, który nosi na lewym ramieniu odznakę z symbolem Polski Walczącej wiedziałem, że w tym trudnym czasie, jaki nastał, musimy pomagać powstańcom warszawskim – tłumaczył. Pułkownik podkreślił, że BohaterOn to nagroda dla około 27 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.
Dla powstańców oraz laureatów nagrody przedwojenne piosenki w nowej pięknej aranżacji zaśpiewała aktorka i piosenkarka Anna Dereszowska.
KATEGORIA „PASJONAT”
Złoty BohaterON: Anna Szarejko – społeczniczka i pasjonatka historii czasu Powstania Warszawskiego
Srebrny BohaterON: Ferajna z Hoovera – zespół muzyczny
Brązowy BohaterON: Paweł Piechnik – grafik i ilustrator
Złoty BohaterON Publiczności: Zespół Muzyczny „Forteca”
KATEGORIA „NAUCZYCIEL”
Złoty BohaterON: kpt. Sławomir Rafalski – starszy wychowawca Działu Penitencjarnego w Areszcie Śledczym w Suwałkach
Srebrny BohaterON: Barbara Maria Górczewska – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku
Brązowy BohaterON: Anna Ślimak – polonistka w Zespole Szkół w Dobrym Mieście
Złoty BohaterON Publiczności: Paweł Pawłowski – nauczyciel religii w Zespole Edukacyjnym w Brójcach
KATEGORIA „OSOBA PUBLICZNA”
Złoty BohaterON: prof. Andrzej Nowak – historyk, sowietolog, profesor zwyczajny Instytutu Historii PAN
Srebrny BohaterON: Jakub Różalski – niezależny artysta koncepcyjny, grafik i ilustrator
Brązowy BohaterON: Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, producent oraz scenarzysta filmów
Złoty BohaterON Publiczności: Marta Manowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna
KATEGORIA „ORGANIZACJA NON PROFIT”
Złoty BohaterON: Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”
Srebrny BohaterON: Fundacja ORLEN
Brązowy BohaterON: Fundacja Wolność i Demokracja
KATEGORIA „INSTYTUCJA”
Złoty BohaterON: Muzeum Powstań Śląskich
Srebrny BohaterON: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Brązowy BohaterON: wojska obrony terytorialnej
Złoty BohaterON Publiczności: Muzeum Powstań Śląskich
KATEGORIA „DZIENNIKARZ”
Złoty BohaterON: Anna Hałas-Michalska, Polsat News
Srebrny BohaterON: portal PolskieRadio.pl
Brązowy BohaterON: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking
Złoty BohaterON Publiczności: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking
KATEGORIA „FIRMA”
Złoty BohaterON: KGHM Polska Miedź
Srebrny BohaterON: PKO Bank Polski
Brązowy BohaterON: Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO
Złoty BohaterON Publiczności: PKO Bank Polski
autor zdjęć: DWOT
komentarze