moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierska pomoc w czasie pandemii

Żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, uczelnie wojskowe i centra szkolenia angażują się w walkę pandemią. Ze skutkami COVID-19 walczy już ponad 6500 wojskowych. Żołnierze wspierają medyków w szpitalach, pobierają wymazy i oddają krew. – Od marca do końca listopada oddali już prawie 11500 l tego cennego płynu – informuje minister Mariusz Błaszczak.

Na froncie walki z pandemią jest ponad 6500 wojskowych. Z tego ponad połowę oddelegowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a ponad 2800 żołnierzy – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Z pomocą od wielu tygodni spieszą także wojskowi z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz akademii wojskowych z Warszawy i Wrocławia.

Walkę z koronawirusem wspiera także ponad 800 żołnierzy z jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. – Każdego dnia pomocy udzielają wojskowi z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a także muzycy w mundurach z orkiestr wojskowych z całego kraju – wylicza Joanna Dzieniszewska z Wydziału Prasowego DGW. – Wspierają nas również żołnierze oddziałów zabezpieczenia, którzy dostarczają między innymi środki ochrony osobistej, środki chemiczne, sprzęt i środki do dekontaminacji. Ponadto przedmioty umundurowania i wyekwipowania, sprzęt kwaterunkowy – dodaje rzeczniczka. Żołnierze jednostek podległych DGW działają także wspólnie z terytorialsami oraz żołnierzami jednostek operacyjnych w ramach grup dezynfekcyjnych. Wspierają medyków oraz dostarczają ciepłe posiłki seniorom i kombatantom.

Podobne zadania stoją przed wojskowymi z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Ponad 200 pancerniaków każdego dnia jest zaangażowanych w walkę z pandemią. Żołnierze pomagają w szpitalach, gdzie odpowiadają między innymi za wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy w kierunku Sars-Cov-2, jak również przeprowadzają dezynfekcję pojazdów, sprzętu medycznego i pomieszczeń.

Na tym polu nie słabnie także zaangażowanie 12 Brygady Zmechanizowanej. Prawie 200 żołnierzy każdego dnia pomaga w walce z COVID-19, a kolejnych stu jest utrzymywanych w gotowości. – Nasi żołnierze odciążają personel medyczny w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie, Policach, Barlinku, Dębnie, Pyrzycach, Gryfinie i Połczynie-Zdroju. Poza tym pomagamy w budowie szpitala tymczasowego na Pomorzanach w Szczecinie – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Brygady. – Pobieramy wymazy, wykonujemy różnego rodzaju prace administracyjno-biurowe w placówkach medycznych. Od kilku miesięcy na terenie 12 BZ dyżuruje wojskowa karetka z ratownikami, która wspiera szczecińskie pogotowie ratunkowe. Nasi medycy odpowiadają na wezwania nie tylko pacjentów z COVID-19 – dodaje rzecznik.

Oficer podkreśla, że pomoc medykom nie jest jednostronna. Żołnierze 12 Brygady oraz pracownicy wojska w ramach programu monitorowania i prewencji COVID-19 w województwie zachodniopomorskim zostali wczoraj poddani testom na obecność koronawirusa. Personel medyczny z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie odwiedził koszary 12 BZ i zbadał niemal 300 osób. – W pierwszym etapie pobierano próbki krwi, aby oznaczyć ewentualną obecność przeciwciał wczesnych oraz późnych przeciw Sars-CoV-2 – wyjaśnia kpt. Łukaszewski. – Biorąc pod uwagę nasze duże zaangażowanie w walkę z pandemią, wiedza ta będzie kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania jednostki.

Zgodnie z najnowszymi danymi tylko wczoraj żołnierze wykonali niemal 9000 wymazów, co stanowi 23% wszystkich pobranych w Polsce próbek. Wojskowi pobierają materiał do badań w 13 punktach typu Test&Go, utworzonych przy 251 szpitalach oraz między innymi w DPS-ach czy domach osób objętych kwarantanną. Te czynności wykonuje 305 zespołów wymazowych.

Żołnierze są obecni w 690 szpitalach, w tym w 376 placówkach zajmują się aktualizacją elektronicznego systemu ewidencji medycznej. Wspierają też budowę 17 placówek tymczasowych oraz prace administracyjne w 157 stacjach sanepidu. Pomagają także w 31 domach pomocy społecznej oraz ponad 720 seniorom i kombatantom.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, DGW, 18 DZ, st. szer. Piotr Pytel, 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


Na tronie mistrza bez zmian
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Co nowego w przepisach?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Amerykański szogun
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Koniec bezkarności floty cieni?
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniejsza obrona granic Litwy
W cieniu dumy floty
Odpalili K9 Thunder
PKW „Noteć” – koniec misji
Miliardy na logistykę i łączność
Nowe Daglezje na nowy rok
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Wojsko kontra śnieżyce
USA: chcemy Grenlandii
Powrót do przeszłości Westerplatte
Góral z ORP „Gryf”
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Piątka z czwartego wozu
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
The Era of Polish IFVs
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Dyplomatyczna gra o powstanie
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Przyszłość obrony i odstraszania
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pancerniacy jadą na misję
Oskarżony Maduro
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Snowboardzistka i pływacy na medal
Niebo pod osłoną
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO