moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”

Bardziej precyzyjny i odpowiadający wyzwaniom współczesnej armii – taki ma być nowy „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Prace nad zmianami w dokumencie regulującym wewnętrzną działalność wojska rozpoczęła grupa robocza powołana przez gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Nowelizacja ma być gotowa na przełomie 2021/22 roku.

„Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP” to zbiór postanowień, nakazów i zakazów regulujący wewnętrzną działalność sił zbrojnych, w tym codzienne funkcjonowanie jednostek i instytucji wojskowych oraz działalność żołnierzy w czasie wykonywania zadań służbowych. Dokument uszczegóławia przepisy zawarte w aktach wyższego rzędu, takich jak np. Konstytucja RP, ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a także w rozporządzeniach i decyzjach MON.

Obecna wersja regulaminu obowiązuje od stycznia 2014 roku. Zawiera on 19 rozdziałów w czterech działach dotyczących: podstawowych uwarunkowań służby wojskowej, organizacji życia żołnierskiego w jednostce, działalności służbowej w jednostce i garnizonie oraz obowiązujących dokumentów.

REKLAMA

Teraz, po kilku latach obowiązywania, dokument przejdzie kolejną nowelizację. – To odpowiedź na potrzeby płynące zarówno od żołnierzy, jak i dowódców jednostek, którzy zgłosili swoje uwagi w związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w środowisku wojskowym. Zmieniają się struktura, zadania, organizacja armii, przepisy muszą za tym podążać – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego WP. To właśnie w tej instytucji została powołana grupa robocza, która ma zająć się nowelizacją. W jej składzie, oprócz stanowiących trzon oficerów Sztabu Generalnego WP, znalazło się kilkunastu przedstawicieli Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej ŻW, Inspektoratu Wsparcia SZ, Dowództwa WOT oraz Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Jak przyznaje ppłk Zgryziewicz, na obecnym etapie prac trudno jeszcze mówić o kierunkach zmian. Analizie poddawana jest zarówno treść obowiązującego regulaminu, jak również sugestie zmian zgłoszone przez jednostki wojskowe i komórki organizacyjne resortu obrony narodowej. – Wstępne założenia są takie, że nowelizacja będzie polegała na doprecyzowaniu obowiązujących uregulowań z uwzględnieniem doświadczeń wynikających z dotychczasowego stosowania zapisów regulaminu. Wszystkim zależy, by nowy dokument precyzyjnie i jednoznacznie odpowiadał potrzebom i wyzwaniom nowoczesnych Sił Zbrojnych RP – mówi oficer.

Zmiany mają być gotowe na przełomie 2021/2022 roku.

Ostatnie zmiany w „Regulaminie” zostały wprowadzone siedem lat temu. 14 stycznia 2014 r. na mocy decyzji MON został wprowadzony znowelizowany „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Dokument wprowadził m.in. zapisy dotyczące mobbingu, obowiązek oddawania honorów kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego oraz całkowity zakaz wnoszenia alkoholu na teren wojskowy. W „Regulaminie” pojawił się też całkiem nowy rozdział dotyczący przypadków i zasad używania m.in. broni palnej przez żołnierzy wojskowych organów porządkowych wchodzących w skład służby garnizonowej i służby wewnętrznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Jakie zmiany w mundurówce?
IBCS dla Polski
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko walczy z COVID-19
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kutno w sieci LogHubs
Saperzy zimą otworzą ogień
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Hartowanie spadochroniarzy
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
WBH upublicznia swoje archiwa
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny rok na misjach
Najlepsi wśród „górali”
Symulator Orlika w Dęblinie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Co musi umieć kierowca czołgu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Na straży niebieskiej linii
Taktyka w Górach Izerskich
Obrady ministrów obrony NATO
Żydzi od Andersa
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nurkowie w głębinach
Jest Warszawa
Dama odeszła do historii
Ferie z gwiazdami sportu
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Powstali przeciw carskiej potędze
Kwalifikacja odbędzie się …
Armia Fight Night znów w akcji
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
„Tarzan” wróci do domu
Komandosi znad Garigliano
Kuźnie oficerskich kadr
Wojsko – plan na życie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dołącz do zawodowców
Na rozgrzewkę – zapasy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
155 mm dla US Army
Agenci wywiadu na bobslejach
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Daglezje na większe przeprawy
Trudny egzamin przed misją
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pustynna burza wokół Husajna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO