moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Masz zagraniczny medal? Wypożycz go!

Zagraniczne ordery i odznaczenia przyznawane żołnierzom Wojska Polskiego trafią na wystawę! Centrum Weterana chce zorganizować taką ekspozycję, by pokazać, jak bardzo sojusznicy ceną profesjonalizm Polaków służących m.in. w międzynarodowych misjach. Organizatorzy apelują do żołnierzy, by wypożyczyli na wystawę nadane im zagraniczne wyróżnienia.

Kmdr ppor. Dariusz Demski z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (z prawej) wypożyczy na wystawę medal, który otrzymał w 2015 roku, gdy służył w amerykańskiej bazie wojskowej w Gamberi (w ramach I zmiany Resolute Support Mission w Afganistanie).

Ekspozycja została zatytułowana „Ordery i odznaczenia zagraniczne nadawane żołnierzom WP”, a jej otwarcie zaplanowano na marzec 2021 roku. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które jest organizatorem wystawy, liczy, że uda się na niej zaprezentować około stu eksponatów. Mają to być zarówno medale nadawane honorowo, np. Army Achievement Medal (Medal Sił Lądowych za Osiągnięcie) czy Legion of Merit (Legia Zasługi), jak i odznaczenia powszechniejsze, np. medal kampanii afgańskiej czy medal za walkę z terroryzmem. – Chcemy pokazać, że żołnierze Wojska Polskiego podczas zagranicznych operacji byli doceniani przez inne państwa oraz armie sojusznicze – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana.

Polacy dostawali wyróżnienia od wojsk sojuszniczych (głównie od Amerykanów i Brytyjczyków za walkę z terroryzmem), a także od państw na terenie, których stacjonowali. Pułkownik Szczepan Głuszczak dodaje, że być może na wystawę trafią także medale pamiątkowe organizacji międzynarodowych – ONZ, NATO i UE – nadawane żołnierzom Wojska Polskiego i pracownikom wojska za udział w misjach.

REKLAMA

Wystawy nie uda się jednak zorganizować z takim rozmachem bez wsparcia samych wojskowych. – Zwracamy się z apelem do żołnierzy, którzy otrzymali zagraniczne odznaczenie, o ich wypożyczenie – mówi Andrzej Korus, kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji w Centrum Weterana.

We współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej każde odznaczenie zostanie sfotografowane i opisane. – W 2022 roku chcemy wydać na ich temat album – zapowiada Andrzej Korus. Będzie wśród nich m.in. Legion of Merit Officer (Oficerska Legia Zasługi), który otrzymało dotychczas tylko kilku Polaków, w tym gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Woźniak. Dostał on także Order Świętego Księcia Daniela Moskiewskiego, który przyznała mu rosyjska Cerkiew prawosławna. Oba odznaczenia zgodził się wypożyczyć na wystawę.

Na ekspozycji znajdzie się także medal, który na III zmianie PKW Afganistan otrzymał płk Grzegorz Krawczyk. Wraz z kilkoma żołnierzami został on wówczas oddelegowany na pół roku jako dowódca CIMIC do kompanii amerykańskiej. – Jeździliśmy razem na patrole, braliśmy udział w konwojach, dostarczaliśmy Afgańczykom pomoc humanitarną – wspomina. Po sześciu miesiącach służby dostał amerykański Medal Sił Lądowych za Osiągnięcie. Doceniono dobrą współpracę polskiego oficera oraz sprawną realizację wspólnych projektów pomocowych.

Kmdr ppor. Dariusz Demski z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wypożyczy na wystawę medal, który otrzymał w 2015 roku, gdy służył w amerykańskiej bazie wojskowej w Gamberi (w ramach I zmiany Resolute Support Mission w Afganistanie). Był oficerem łącznikowym między dowódcą PKW RS płk. Wojciechem Marchwicą a dowódcą TAAC-E (Train Advise Assist Command-East) gen. bryg. Christopherem Bentleyem. – Wówczas w brygadzie wojsk amerykańskich była zaledwie garstka Polaków. Zostaliśmy potraktowani jak równorzędni partnerzy. Codziennie wspólnie z żołnierzami armii USA wykonywaliśmy zadania doradczo-szkoleniowe – mówi oficer. Dowództwo TAAC-E przyznało kmdr. ppor. Dariuszowi Demskiemu amerykański Medal Pochwalny Sił Lądowych za „fachową wiedzę i oddanie służbie oraz za szczególne osiągnięcia świadczące o wielkich zasługach dla United States Forces –Afghanistan and the Polish Army”.

– Nasza akcja trwa od kilku dni, a zgłosiło się już ponad 30 osób, mamy także ponad 18 tysięcy odsłon na Facebooku – mówi Andrzej Korus. Do Centrum zwrócili się także żołnierze, którzy dostali odznaczenia przyznane przez międzynarodowe organizacje pozarządowe, np. Światowy Związek Żołnierzy Pokoju czy Towarzystwo Przyjaźni Izraelsko-Polskiej. Ale to temat na kolejną wystawę.

Osoby, które chciałby wypożyczyć na wystawę swoje odznaczenia, mogą kontaktować się z Andrzejem Korusem, tel. 727 400 976, korus@ron.mil.pl.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. COM-DKM

dodaj komentarz

komentarze


Więcej cywilów z szansą na kaprala
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pandemię pokonamy szczepieniami
Symulator na szerokie wody
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
155 mm dla US Army
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
We Never Stop
WBH upublicznia swoje archiwa
Laserowa artyleria US Army
Buzdygany dla najlepszych
Międzynarodowy Elbląg
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Wojsko – plan na życie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kuźnie oficerskich kadr
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Malutka na poligonie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Krotony w akcji
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w mundurówce?
Symulator Orlika w Dęblinie
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Co musi umieć kierowca czołgu
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Obrady ministrów obrony NATO
Kierunek: Litwa
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Armia Fight Night znów w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Ukraiński kurs na Zachód
Ferie z gwiazdami sportu
Żołnierze testują nauczycieli
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Pustynna burza wokół Husajna
Dama odeszła do historii
Daglezje na większe przeprawy
Kutno w sieci LogHubs
Na rozgrzewkę – zapasy
Na straży niebieskiej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO