moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali

Sześć złotych medali, dwa srebrne i brązowy wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego na mistrzostwach kraju seniorów w biegach przełajowych. W rywalizacji indywidualnej tytuły mistrzowskie zdobyło czworo z nich, w tym kpr. Marcin Lewandowski. Natomiast w czempionacie seniorów sztangistów żołnierze wywalczyli po trzy krążki złote i srebrne oraz brąz.


Szer. Bartłomiej Adamus – mistrz Polski w kategorii do 89 kg

Przełajowcy już po raz 92. ścigali się o medale mistrzostw Polski. Na trasie w Kwidzynie wszystkie tytuły mistrzowskie w rywalizacji indywidualnej wywalczyli żołnierze. W biegu na 8 km po raz piąty z rzędu wygrał st. szer. Tomasz Grycko z Uczniowskiego Klubu Sportowego Bliza Władysławowo. W rywalizacji na dystansie o połowę krótszym triumfował kpr. Marcin Lewandowski (Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz). Z kolei wśród kobiet złote medale zdobyły: na 6 km – szer. Aleksandra Brzezińska (Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń) i na 4 km – szer. Paulina Kaczyńska (Pomorze Stargard).

W pogoni za Krzyszkowiakiem

REKLAMA

W Kwidzynie o rekord postarał się st. szer. Tomasz Grycko. Zdobywając złoty medal, przeszedł do historii polskiej lekkoatletyki jako pierwszy zawodnik, który na przełajowych trasach był niepokonany pięć razy z rzędu. Żołnierz poprawił wyczyn Józefa Nojiego, który zdobył cztery tytuły mistrzowskie w latach 1936–1939. W najbliższych latach podopieczny trenera Piotra Oberziga może pobić kolejny rekord – złotych medali na mistrzostwach kraju w crossie. Więcej niż pięć udało się zdobyć tylko jednemu biegaczowi – Zdzisławowi Krzyszkowiakowi z bydgoskiego Zawiszy. Mistrz olimpijski z Rzymu (1960 rok) w biegu na 3000 m z przeszkodami wywalczył sześć tytułów mistrza Polski w biegach przełajowych: w 1954 roku, 1957, 1958, 1960, 1961 i 1962.

St. szer. Tomasz Grycko w biegu po piąty tytuł wyprzedził o 11 sekund Kamila Jastrzębskiego (Szkolny Klub Biegowy Kraśnik) i o 42 sekundy kpr. Błażeja Brzezińskiego (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Złoty oraz srebrny medalista od samego początku biegu nadawali ton rywalizacji. Szybko oderwali się od reszty zawodników i z okrążenia na okrążenie powiększali nad nimi przewagę. Grycko długo czaił się za plecami Jastrzębskiego. Zaatakował podczas ostatniej rundy. – Obrałem dobrą taktykę. W odpowiednim momencie oderwałem się od najgroźniejszego rywala. Bardzo się cieszę ze zwycięstwa – mówi st. szer. Tomasz Grycko. Pięciokrotny mistrz przyznał, że w biegach po złoto trafił mu się tylko jeden bardziej wymagający rywal od Jastrzębskiego. – Trudniej było mi wywalczyć złoto przed dwoma laty, gdy na trasie musiałem pokonać Krystiana Zalewskiego – dodaje szeregowy, który wicemistrza Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami wyprzedził w Żaganiu o 7 sekund.

Drugi złoty medal w rywalizacji mężczyzn wywalczył w Kwidzynie kpr. Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 m wyprzedził na finiszu o 2 sekundy Patryka Kozłowskiego (Radomskie Ludowe Towarzystwo Lekkoatletyczne) i o 6 sekund Oliwiera Mutwila (Budowlani Częstochowa). Żołnierz reprezentujący również bydgoski Wojskowy Zespół Sportowy zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski w crossie. Z kolei w poprzednim starcie w przełajowym czempionacie przed czterema laty wywalczył w Żaganiu srebrny medal.

W biegu kobiet na 6 km szer. Aleksandra Brzezińska długo biegła na czele stawki wraz z szer. Anną Bańkowską (Podlasie Białystok), która broniła tytułu wicemistrzowskiego. Podczas przedostatniej rundy skutecznie zaatakowała Brzezińska. Na mecie o 19 s wyprzedziła Bańkowską i o 24 s Weronikę Lizakowską (Remus Kościerzyna). Nowa mistrzyni kraju w Kwidzynie wywalczyła swój pierwszy tytuł mistrzowski w crossie wśród seniorek. W tej kategorii wiekowej była też brązową medalistką w 2018 roku. 6 grudnia dojdzie do rewanżowego pojedynku Brzezińskiej z Bańkowską, walczyć będą bowiem w Oleśnie o medale mistrzostw Polski w maratonie.

Z kolei w biegu kobiet na 4 km szer. Paulina Kaczyńska triumfowała z czasem 12 min 42 s. Na mecie o 3 sekundy wyprzedziła broniącą tytułu mistrzowskiego Beatę Topkę (Talex Borzytuchom) i o 10 sekund Sylwię Indekę (Ludowy Klub Sportowy Pszczyna). Zwyciężczyni od samego początku biegu narzuciła ostre tempo. Na trzeciej pętli miała już około 80 m przewagi nad goniącymi ją rywalkami. W dalszej fazie biegu Kaczyńska zwolniła. Utrzymała jednak bezpieczną przewagę nad konkurentkami i zdobyła pierwsze w swojej karierze seniorskie złoto w crossie. W poprzednich startach na przełajowych trasach wywalczyła zaś dwa brązowe medale: w 2016 roku i w 2019.

Poza medalami w rywalizacji indywidualnej żołnierze wywalczyli też dwa złote medale i srebrny w klasyfikacji drużynowej (wliczano do niej punkty zdobyte przez trzech zawodników i trzy zawodniczki – pod uwagę brano najwyższe miejsca uzyskane w biegach na obu dystansach). Złoto wśród mężczyzn zdobyli przełajowcy z CWZS Zawisza (kpr. Marcin Lewandowski, kpr. Błażej Brzeziński i szer. Krzysztof Gosiewski), a srebro reprezentanci Prefbetu Śniadowo Łomża (kpr. Mateusz Demczyszak oraz Przemysław Dąbrowski i Mateusz Niemczyk). Z kolei złoty medal w rywalizacji kobiet wywalczyły zawodniczki Podlasia Białystok (wraz z szer. Anną Bańkowską punktowały Paulina Mikiewicz-Łapińska i Izabela Parszczyńska).


Szer. Adrian Zieliński – zwycięzca w kategorii do 96 kg

Walka na pomoście

Sztangiści o medale mistrzostw Polski seniorów walczyli w Biłgoraju. Podobnie jak w Kwidzynie czołowe role odegrali w nich reprezentanci CWZS Zawisza Bydgoszcz, którzy w łącznej klasyfikacji drużynowej czempionatu, uwzględniającej wyniki kobiet i mężczyzn, zajęli drugie miejsce. Bydgoszczanie przegrali jedynie trzema punktami ze sztangistami Budowlanych Opole, a aż o 30 oczek wyprzedzili reprezentację Uczniowskiego Klubu Sportowego Impuls Warszawa. – Tak niewiele zabrakło nam do zwycięstwa. 128 oczek zdobyli seniorzy, a 47 seniorki. Z kolei dla Budowlanych mężczyźni wywalczyli 153 punkty, a kobiety 47 – mówi st. chor. sztab. Waldemar Gospodarek, koordynator podnoszenia ciężarów w Wojsku Polskim i członek zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Na czempionacie sztangistów za wyniki drużynowe nie przyznaje się jednak medali, jak ma to miejsce u przełajowców. Za to w rywalizacji indywidualnej żołnierze wywalczyli po trzy złote i srebrne krążki oraz brązowy. Na najwyższym stopniu podium stanęli: szer. Bartłomiej Adamus – w kategorii do 89 kg, szer. Adrian Zieliński – kategoria do 96 kg (obaj CWZS Zawisza Bydgoszcz) i szer. rez. Piotr Kudłaszyk – kategoria do 73 kg (LKS Budowlani-Całus Nowy Tomyśl). Tytuły wicemistrzowskie zdobyli: szer. rez. Małgorzata Wiejak – kategoria do 76 kg (CWZS Zawisza Bydgoszcz), szer. rez. Agata Zbrożek – kategoria do 64 kg (Slavia Ruda Śląska) i szer. Łukasz Łęgowski – kategoria do 81 kg (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Natomiast jedyny brązowy medal wywalczyła szer. Eliza Wcisłak – kategoria do 71 kg (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw seniorów według punktacji Sinclaira (stosunek podniesionego ciężaru do masy ciała) został Arkadiusz Michalski z Budowlanych Częstochowa. Mistrz kraju w wadze superciężkiej uzyskał 419,64 pkt. Drugie miejsce wywalczył najlepszy z żołnierzy szer. Bartłomiej Adamus. Zawiszanin, który na co dzień służy w bydgoskim Wojskowym Zespole Sportowym, zdobył 416,48 pkt. Z kolei najlepszą zawodniczką czempionatu seniorek uznano Marlenę Polakowską (Iskra Piotrowice) – w punktacji Sinclaira uzyskała 266,56 pkt. Z żołnierek najwyżej sklasyfikowano – na dziewiątej pozycji – szer. rez. Małgorzatę Wiejak (246,00 pkt.).


Mistrzowie Polski z obstawą, od lewej: st. chor. sztab. Waldemar Gospodarek, szer. Adrian Zieliński, szer. Bartłomiej Adamus i mł. chor. Piotr Wysocki

W ocenie mł. chor. Piotra Wysockiego, szkoleniowca z bydgoskiego WZS i Zawiszy oraz asystenta trenera kadry narodowej seniorów, znakomicie spisał się w Biłgoraju szer. Bartłomiej Adamus. – Zrobił wszystko, co mógł. Wynikiem 357 kg w dwuboju ustanowił rekord życiowy oraz pobił rekordy Polski w kategoriach do lat 20 i 23. W rwaniu uzyskał 160 kg, a w podrzucie 197 kg – podsumowuje szkoleniowiec. Trener szer. Adamusa żałuje, iż jego podopieczny nie miał okazji zaprezentować swojej wysokiej formy podczas zawodów Pucharu Unii Europejskiej na Malcie. – Niestety, zostały one odwołane. Szkoda, bo Bartek mógł w nich pokazać swą moc – mówi trener i za próbę bicia rekordu Polski w podrzucie chwali także szer. Adriana Zielińskiego. – Tym razem nie udało mu się podrzucić 209 kg. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że niedawno wznowił treningi, pokazał się z dobrej strony – dodaje chorąży.

SZUS

autor zdjęć: Polski Związek Podnoszenia Ciężarów / Daniel Dołęga, arch. WZS Bydgoszcz

dodaj komentarz

komentarze


18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
 
Pandemię pokonamy szczepieniami
Ferie z gwiazdami sportu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Obrady ministrów obrony NATO
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Żołnierze testują nauczycieli
Wojsko – plan na życie
Agenci wywiadu na bobslejach
Jest Warszawa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Nurkowie w głębinach
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kwalifikacja odbędzie się …
Pustynna burza wokół Husajna
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Telefon dla seniora
Ukraiński kurs na Zachód
Malutka na poligonie
Dama odeszła do historii
We Never Stop
Dołącz do zawodowców
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kierunek: Litwa
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kutno w sieci LogHubs
Komandosi znad Garigliano
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Daglezje na większe przeprawy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
Amerykanie odmładzają F-16
Co musi umieć kierowca czołgu
Na straży niebieskiej linii
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Armia Fight Night znów w akcji
Symulator Orlika w Dęblinie
Trudny egzamin przed misją
Na rozgrzewkę – zapasy
Kuźnie oficerskich kadr
WBH upublicznia swoje archiwa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żydzi od Andersa
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Trudny rok na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO