moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PGZ pomaga walczyć z pandemią

Szpitale tymczasowe w Płocku i Ostrołęce powstają w oparciu o system kontenerowy opracowany przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę ZURAD oraz firmę Modular System. Dodatkowo, realizowane są dostawy zestawów kontenerowych służących do triażu pacjentów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Instalacje te są rozstawiane na terenie placówek medycznych w całym kraju.

Szpital tymczasowy w Płocku powstaje na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego należącego do PKN Orlen. Placówka została zbudowana przy użyciu m.in. systemu kontenerowego opracowanego przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę ZURAD i firmę Modular System . – Wykorzystaliśmy 194 kontenery, każdy o wymiarach dwa i pół metra, na sześć. Zostały one ze sobą połączone, następnie w powstałej konstrukcji wydzieliliśmy sale dla pacjentów, intensywnej opieki medycznej, miejsce do wykonywania rezonansu i zaplecze. Naszym zadaniem było także zamontowanie systemu wentylacji – mówi Piotr Panasiuk, członek zarządu ZURAD Sp. z o.o.

 

REKLAMA

Za pozostałe prace na terenie szpitala odpowiada państwowy koncern – Orlen. Z informacji przekazanych przez firmę wynika, że w szpitalu są już „wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne z dwóch niezależnych źródeł oraz dodatkowe zabezpieczenie – dynamiczny UPS, a także przyłącze wodno-kanalizacyjne z dedykowanym systemem dezynfekcji ścieków medycznych”.

Szpital tymczasowy ma być gotowy na przyjęcie pierwszego pacjenta 1 grudnia, docelowo znajdzie się w nim 200 łóżek dla chorych na COVID-19. Placówka będzie oddziałem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, a za jej utrzymanie techniczne ma odpowiadać PKN Orlen.

Podobna inwestycja – pod nadzorem Orlenu – powstaje także na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Tu także przydatny okazał się system kontenerowy od spółki ZURAD. Pierwsze ze 176 modułów zostały już przetransportowane na miejsce. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ich montaż zakończy się 6 grudnia – zapowiada Panasiuk.

Rozwiązanie ZURAD-u może służyć nie tylko do budowy szpitali, ale także innych pomieszczeń. Jedna z takich konstrukcji stanęła kilka tygodni temu przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Składający się z sześciu kontenerów system stał się pomieszczeniem, w którym przeprowadzana jest procedura triażu zgłaszających się do placówki pacjentów. Wkrótce podobne rozwiązania mają być zastosowane w kilkuset miejscach w całej Polsce.

Spółka ZURAD ma jeszcze jedną propozycję na czas pandemii. Najprawdopodobniej na początku grudnia linię produkcyjną opuszczą pierwsze egzemplarze zdalnie sterowanych robotów RobUV, które firma opracowała wraz z Politechniką Białostocką. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem produktu, do tego, aby mógł być wykorzystywany do odkażania karetek. – Roboty przeznaczone do tego celu, nie będą miały napędu. Każde urządzenie zostanie wstawione do pojazdu, a po zakończeniu procesu dezynfekcji, będzie mogło zostać przeniesione do kolejnego – mówi Piotr Panasiuk. – Prototyp powinien powstać do połowy grudnia – zapewnia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: orlen.pl, ZURAD

dodaj komentarz

komentarze


Dama odeszła do historii
 
Kutno w sieci LogHubs
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Pandemię pokonamy szczepieniami
Symulator Orlika w Dęblinie
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Obrady ministrów obrony NATO
Daglezje na większe przeprawy
Dołącz do zawodowców
Wojsko – plan na życie
Pustynna burza wokół Husajna
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Nurkowie w głębinach
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze testują nauczycieli
WBH upublicznia swoje archiwa
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Na straży niebieskiej linii
Na rozgrzewkę – zapasy
Trudny egzamin przed misją
Co musi umieć kierowca czołgu
Kuźnie oficerskich kadr
Laserowa artyleria US Army
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Telefon dla seniora
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Amerykanie odmładzają F-16
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komandosi znad Garigliano
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Żydzi od Andersa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kwalifikacja odbędzie się …
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w mundurówce?
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ferie z gwiazdami sportu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
We Never Stop
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jest Warszawa
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny rok na misjach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Malutka na poligonie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kierunek: Litwa
Krotony w akcji
155 mm dla US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO