moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne powołania ochotników do służby u terytorialsów

Dzisiaj i jutro kolejnych 450 ochotników rozpocznie szkolenie w ośmiu Brygadach Obrony Terytorialnej. Blisko 300 z nich rozpocznie szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą, pozostali przejdą szkolenie wyrównawcze. W części brygad ochotnicy zanim rozpoczną szkolenie zostaną poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Tydzień temu w szeregi WOT wstąpiło ponad 300 ochotników obecnie są oni na półmetku szkoleń podstawowych. Obecny zaciąg zwiększy potencjał formacji o kolejnych 450 żołnierzy. Z danych przekazanych przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe wynika, że w całym kraju 1199 ochotników oczekuje na wydanie kart powołania, a 3747 kandydatów kończy proces administracyjny związany z powołaniem do służby.

Tylko w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej jest możliwość pełnienia tzw. terytorialnej służby wojskowej. Od najbardziej powszechnej w naszym kraju – zawodowej służby wojskowej różni się ona tym, że można ją pełnić kontynuując dotychczasową aktywność zawodową i inną, gdyż szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się w systemie weekendowym. Należy jednak pamiętać, że ochotnicza służba w WOT ma formę służby stałej, co oznacza, że żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł. Stawki te nie podlegają opodatkowaniu. Żołnierze WOT podczas swojej służby nabywają szereg kompetencji zawodowych i specjalistycznych, przydatnych w wojsku oraz w życiu cywilnym.

REKLAMA

450 ochotników przekroczy dzisiaj i jutro bramy koszar w Białymstoku, Suwałkach, Zamościu, Jarosławiu, Słupsku, Zgierzu, Skwierzynie, Lesznie, Gliwicach, Brzegu i Szczecinie. Po zakończonym szkoleniu zostaną żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i rozpoczną służbę w jednostkach, najbliższych ich miejscu zamieszkania.

Szkolenia, które dzisiaj rozpoczną rekruci będą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, to oczywiście wynik panującej pandemii. Także sam proces powołanie będzie inny niż dotychczas. Część dowódców brygad zdecydowała się bowiem na przeprowadzenie u wszystkich ochotników testów na COVID-19. W większości przypadków będą to testy antygenowe. Jeżeli wykażą wynik pozytywny, to dana osoba będzie skierowana na test PCR.

W trakcie szkolenia nowi terytorialsi będą musieli sprostać sanitarnym wymaganiom: żołnierze mają obowiązek zakrywania nosa i ust, kontakt żołnierzy jest ograniczony tylko do zmniejszonych grup szkoleniowych, do których delegowani są ci sami instruktorzy, zmniejszona jest też liczba osób na salach żołnierskich, odpowiednie procedury obowiązują na stołówkach. Duża waga będzie przywiązywana do higieny i dezynfekcji.

Pierwszego dnia ochotnicy przejdą test sprawnościowy – nie można go nie zdać, ma on na celu jedynie ocenę potencjału kandydata. Rekrutom zostanie też wydane umundurowanie i wyposażenie (w tym plecak, śpiwory, karimata oraz bielizna). W pierwszym lub drugim dniu po powołaniu otrzymają broń, z którą nie będą rozstawać się przez cały dzień i całą noc – będzie to polski karabinek MSBS GROT.

W trakcie szkolenia będą strzelać, uczyć się poruszania w terenie (na podstawie map, kompasu, określonych warunków pogodowych) – w marszu ubezpieczonym (czyli jak się poruszać, żeby nie być zauważonym, jak nie wpaść w zasadzkę, jak się bronić, jak atakować), opanują także zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie.

Dzisiaj i jutro rozpoczynające się szkolenia podstawowe, tzw. „szesnastki” zakończone zostaną przysięgami wojskowymi – wyjątkowym wydarzeniem dla żołnierza i jego bliskich, w dniach 5 i 6 grudnia.

*****

Z początkiem października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzony jest nabór do formacji, odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 26 tys. żołnierzy, w tym ponad 22 tys. ochotników. Struktury formacji są budowane już we wszystkich województwach. Obecnie w strukturze WOT jest 15 brygad OT oraz dwa Centra Szkolenia (w Zegrzu i Toruniu). WOT od marca br. bardzo aktywnie angażuje się we wsparcie działań państwa w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polowe fortyfikacje
 
Świąteczne prezenty od AMW
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Gepardy już na Mazurach
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Uwaga, lot kontrolowany
EkstraKLASA dla uczniów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Proobronni wspierają potrzebujących
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Laserowa artyleria US Army
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Święto sportowców w mundurach
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Obrady ministrów obrony NATO
Start w nieznane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Sąd nad systemem
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
NATO broni cyberprzestrzeni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Walka z COVID-19 trwa
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Kolejny dzień walki z pandemią
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
A17 – następcy Kobbenów?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dominatorzy biegów na orientację
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Wymagający sprawdzian podoficerów
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Orca” na Atlantyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO