moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gepardy już na Mazurach

Rotacja rumuńskiego pododdziału Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Tym razem do Polski przyjechali nie tylko żołnierze, lecz także nowy sprzęt. Samobieżne zestawy przeciwlotnicze na podwoziu gąsienicowym Gepard zastąpiły baterie przeciwlotnicze Oerlikon. Ta zmiana ma zapewnić większą mobilność wojsk, a także zwiększyć zdolności bojowe sojuszników.

Stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową NATO tworzą żołnierze czterech armii. Jej trzon stanowią wojskowi US Army, oprócz nich na Mazurach służą także odpowiadający za działania rozpoznawcze Brytyjczycy, artylerzyści z Chorwacji, a także przeciwlotnicy z Rumunii. Ci ostatni do tej pory korzystali z zestawów przeciwlotniczych Oerlikon GDF-003. Jednak podczas ostatniej rotacji pododdziału do Polski przyjechał nowy sprzęt – są to samobieżne zestawy przeciwlotnicze Gepard.

Gepard, podobnie jak Oerlikon GDF-003, służy do zwalczania nisko lecących celów. Jedną z najważniejszych różnic jest to, iż Oerlikon to system wymagający holowania, Gepardy natomiast są samobieżne. Posiadają dwa działa Oerlikon KDA kalibru 35 mm zamontowane na w pełni obrotowej wieży. Całość opiera się na nieco zmodyfikowanym podwoziu czołgu Leopard. Są także wyposażone w różnego rodzaju radary i dalmierze. Załogę pojazdu tworzy trzech żołnierzy.

REKLAMA

Dlaczego Rumuni zdecydowali się na zmianę sprzętu? Mjr Mirjana Kiš, oficer prasowa Batalionowej Grupy Bojowej, wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o zwiększenie mobilności wojsk. – Gepard, który ma podwozie gąsienicowe, umożliwia przemieszczanie się pododdziału niemal w każdych warunkach terenowych. To na pewno przełoży się zwiększenie interoperacyjności całej Batalionowej Grupy Bojowej NATO – zaznacza.

O tym, że system Gepard wzmocni zdolności sojuszników, jest przekonany także gen. bryg. Bogdan Rycerski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która na co dzień współdziała z Batalionową Grupą Bojową NATO. – Zestawy ciągnione Oerlikon nie mogły operować w każdym terenie, poza tym czasem wymagały wykorzystania stacji zasilania. Gepardy, jako samobieżne zestawy gąsienicowe na podwoziu czołgu Leopard 1, są wyposażone w systemy, które umożliwiają samodzielną obserwację, wykrywanie i prowadzenie celów, są to zatem wozy całkowicie niezależne – mówi. Jednak włączenie do działania nowego sprzętu zawsze wiąże się z wyzwaniami. – Aby Gepardy mogły skutecznie operować podczas ćwiczeń, trzeba je najpierw wdrożyć w cały system szkoleniowy – podkreśla dowódca.

A pierwsze tego typu działania żołnierze mają już za sobą. Podczas jednego ze szkoleń kompania remontowa z 15 Brygady sprawdzała m.in., w jaki sposób w razie awarii sprzęt może być ewakuowany z pola walki. – Musieliśmy przede wszystkim uwzględnić to, że pojazd ma podwozie gąsienicowe. Dlatego podczas tego działania wykorzystaliśmy wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, który także posiada takie podwozie – mówi ppłk Krzysztof Kopka, dowódca batalionu logistycznego 15 BZ. – Cała procedura postępowania w takich przypadkach została sprawdzona, a sama ewakuacja zakończyła się sukcesem – zaznacza.

Teraz rumuńscy żołnierze i ich Gepardy pracują nad budowaniem interoperacyjności z pozostałymi członkami Batalionowej Grupy Bojowej. Takie działania będą prowadzili przez kolejne pół roku, aż do następnej rotacji. Jednak ta będzie dotyczyła tylko wojskowych. Gepardy zostaną w Polsce.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Cpt. Liviu Burtica / Romanian Army

dodaj komentarz

komentarze


Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
 
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Mężny duch dla ratowników
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Afganistan. Czas wracać do domu
12 dni w koszarach
Mistrzowskie zagranie przegranych
Rumuński „Scorpion Spring”
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Jak pływają Rosomaki
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Siły powietrzne czekają na F-35
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Kurs na dyplomację
Kuźnie oficerskich kadr
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Getto walczy
Opiniowanie po nowemu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
„Wolverine Strike” odpiera atak
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Jedyna taka brygada
Udany weekend żołnierzy
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Nowe książeczki wojskowe
Sportowy jubileusz
Polska flaga nad Bolonią
Nagroda nie tylko od dowódcy
Przekazanie władzy w PGZ
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kraby na „Bizonie ‘21”
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Kolejne Herculesy dla wojska
BME pod znakiem „Miecznika”
Course on Diplomacy
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Jak wojsko walczy z pandemią
Sto sekund do zagłady
Nowy karabin z Tarnowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO