moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
EkstraKLASA dla uczniów

Rusza pierwszy w historii Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa". Uczniów klas mundurowych czeka wieloetapowa rywalizacja, a najlepszych wielki finał w styczniu. Organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie: będą transmisje z losowania oraz streaming wybranych pojedynków. Szkoły mogą zgłaszać swoich reprezentantów do 25 listopada.

Zorganizowanie Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pomysł Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przedsięwzięcie jest adresowane do uczniów oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. To dwa programy edukacyjne MON-u, mające na celu m.in. wzmocnienie edukacji obronnej, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. Obecnie w 184 szkołach, w OPW i CWKM uczy się 10 921 uczniów.

Turniej zostanie zorganizowany po raz pierwszy. W założeniu organizatorów ma służyć przede wszystkim integracji uczniów klas mundurowych. – Chcemy też pokazać młodzieży, jak można połączyć edukację z rozrywką. Dla wielu z nich będzie to także szansa na sprawdzenie swojej wiedzy w formie międzyszkolnej rywalizacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

REKLAMA

Turniej ma się składać z kilku etapów. Na początek szkoła, która chce wziąć w nim udział, musi wyłonić trzyosobową reprezentację uczniów. Do 25 listopada jest czas na zgłoszenie uczestników. Potem, za pośrednictwem platformy e-learningowej MON-u, reprezentanci szkół otrzymają materiały do samokształcenia, na postawie których powstanie baza pytań turnieju. – Tematyka obejmie zagadnienia z programu nauczania w klasach mundurowych. Pojawią się więc kwestie związane z np. taktyką, pierwszą pomocą czy terenoznawstwem. Uczniowie będą mieli niemal dwa tygodnie na przygotowania – wymienia ppłk Krzyżanowski.

Eliminacje zostały zaplanowane na 9 grudnia w formie zdalnej. Na pytania testowe uczniowie będą odpowiadać indywidualnie, potem punkty reprezentacji danej szkoły zostaną zsumowane. Do kolejnego etapu i Ekstraklasy Wojskowej wejdzie 16 drużyn z najwyższą liczbą punktów. Następnie rozpoczną się rozgrywki w systemie pucharowym. – Oznacza to, że zespoły Ekstraklasy najpierw wezmą udział w losowaniu swoich przeciwników. Potem, po rozegranym zdalnie „pojedynku”, lepsza drużyna będzie kwalifikowana do kolejnego etapu, a ta słabsza odpadnie z rywalizacji. I tak aż do finału – mówi ppłk Krzyżanowski. Dodaje, że z każdym etapem poziom trudności pytań będzie coraz wyższy.

Choć rywalizacja odbędzie się w formie zdalnej, organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie. – Chcemy pokazać, że rozgrywany w taki sposób turniej, wywodzący się z idei e-sportu, może być równie emocjonujący jak ten odbywający się tradycyjnie. Na pewno nie będzie nudno. Szykujemy specjalną oprawę w mediach społecznościowych, transmisje z losowania i streaming wybranych meczów – mówi ppłk Krzyżanowski.

Mecz finałowy z udziałem dwóch najlepszych reprezentacji uczniów odbędzie się na żywo, prawdopodobnie 25 stycznia. Jak zastrzegają organizatorzy, data ta jednak może się zmienić, bo wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
Reprezentacja, który zwycięży, otrzyma tytuł mistrza Ekstraklasy Wojskowej i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.

Biuro planuje kolejne edycje turnieju. Dlatego puchar w przyszłym roku będzie mógł trafić do kolejnego mistrza Ekstraklasy Wojskowej.

Portal polska-zbrojna.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Proobronni wspierają potrzebujących
 
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Uwaga, lot kontrolowany
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Wymagający sprawdzian podoficerów
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Walka z COVID-19 trwa
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dominatorzy biegów na orientację
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Amerykanie odmładzają F-16
A17 – następcy Kobbenów?
F-16 kończą misję w Estonii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kolejny dzień walki z pandemią
Świąteczne prezenty od AMW
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Obrady ministrów obrony NATO
EkstraKLASA dla uczniów
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Sąd nad systemem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Święto sportowców w mundurach
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Start w nieznane
Gepardy już na Mazurach
Laserowa artyleria US Army
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
NATO broni cyberprzestrzeni
„Orca” na Atlantyku
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Polowe fortyfikacje
Stał prosto, o łaskę nie prosił
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO