moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
EkstraKLASA dla uczniów

Rusza pierwszy w historii Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa". Uczniów klas mundurowych czeka wieloetapowa rywalizacja, a najlepszych wielki finał w styczniu. Organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie: będą transmisje z losowania oraz streaming wybranych pojedynków. Szkoły mogą zgłaszać swoich reprezentantów do 25 listopada.

Zorganizowanie Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pomysł Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przedsięwzięcie jest adresowane do uczniów oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. To dwa programy edukacyjne MON-u, mające na celu m.in. wzmocnienie edukacji obronnej, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. Obecnie w 184 szkołach, w OPW i CWKM uczy się 10 921 uczniów.

Turniej zostanie zorganizowany po raz pierwszy. W założeniu organizatorów ma służyć przede wszystkim integracji uczniów klas mundurowych. – Chcemy też pokazać młodzieży, jak można połączyć edukację z rozrywką. Dla wielu z nich będzie to także szansa na sprawdzenie swojej wiedzy w formie międzyszkolnej rywalizacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

REKLAMA

Turniej ma się składać z kilku etapów. Na początek szkoła, która chce wziąć w nim udział, musi wyłonić trzyosobową reprezentację uczniów. Do 25 listopada jest czas na zgłoszenie uczestników. Potem, za pośrednictwem platformy e-learningowej MON-u, reprezentanci szkół otrzymają materiały do samokształcenia, na postawie których powstanie baza pytań turnieju. – Tematyka obejmie zagadnienia z programu nauczania w klasach mundurowych. Pojawią się więc kwestie związane z np. taktyką, pierwszą pomocą czy terenoznawstwem. Uczniowie będą mieli niemal dwa tygodnie na przygotowania – wymienia ppłk Krzyżanowski.

Eliminacje zostały zaplanowane na 9 grudnia w formie zdalnej. Na pytania testowe uczniowie będą odpowiadać indywidualnie, potem punkty reprezentacji danej szkoły zostaną zsumowane. Do kolejnego etapu i Ekstraklasy Wojskowej wejdzie 16 drużyn z najwyższą liczbą punktów. Następnie rozpoczną się rozgrywki w systemie pucharowym. – Oznacza to, że zespoły Ekstraklasy najpierw wezmą udział w losowaniu swoich przeciwników. Potem, po rozegranym zdalnie „pojedynku”, lepsza drużyna będzie kwalifikowana do kolejnego etapu, a ta słabsza odpadnie z rywalizacji. I tak aż do finału – mówi ppłk Krzyżanowski. Dodaje, że z każdym etapem poziom trudności pytań będzie coraz wyższy.

Choć rywalizacja odbędzie się w formie zdalnej, organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie. – Chcemy pokazać, że rozgrywany w taki sposób turniej, wywodzący się z idei e-sportu, może być równie emocjonujący jak ten odbywający się tradycyjnie. Na pewno nie będzie nudno. Szykujemy specjalną oprawę w mediach społecznościowych, transmisje z losowania i streaming wybranych meczów – mówi ppłk Krzyżanowski.

Mecz finałowy z udziałem dwóch najlepszych reprezentacji uczniów odbędzie się na żywo, prawdopodobnie 25 stycznia. Jak zastrzegają organizatorzy, data ta jednak może się zmienić, bo wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
Reprezentacja, który zwycięży, otrzyma tytuł mistrza Ekstraklasy Wojskowej i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.

Biuro planuje kolejne edycje turnieju. Dlatego puchar w przyszłym roku będzie mógł trafić do kolejnego mistrza Ekstraklasy Wojskowej.

Portal polska-zbrojna.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sto sekund do zagłady
 
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Mistrzowskie zagranie przegranych
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Jak pływają Rosomaki
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowy karabin z Tarnowa
Getto walczy
Udany weekend żołnierzy
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Kolejne Herculesy dla wojska
Rumuński „Scorpion Spring”
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Afganistan. Czas wracać do domu
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Jak wojsko walczy z pandemią
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Jedyna taka brygada
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Course on Diplomacy
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Kraby na „Bizonie ‘21”
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Siły powietrzne czekają na F-35
Przekazanie władzy w PGZ
Sportowy jubileusz
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
BME pod znakiem „Miecznika”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Polska flaga nad Bolonią
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Nagroda nie tylko od dowódcy
Błękitna Armia wyrusza do Polski
„Wolverine Strike” odpiera atak
Opiniowanie po nowemu
Kurs na dyplomację
Mężny duch dla ratowników
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
12 dni w koszarach
Nowe książeczki wojskowe
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO