moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukwiały na trałowcach?

Pokaz związany z możliwością wykorzystania pojazdów podwodnych Ukwiał na trałowcach projektu 207P przeprowadzili w Świnoujściu specjaliści z Politechniki Gdańskiej. Urządzenia miałyby zostać przeniesione z niszczycieli min stopniowo wycofywanych ze służby. Decyzja należy do Inspektoratu Marynarki Wojennej.

Próby zostały przeprowadzone we współpracy z 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. Oprócz specjalistów z Gdańska wzięła w nich udział załoga trałowca ORP „Drużno”. Na jego pokład tymczasowo trafił system zwalczania min morskich Ukwiał, przeniesiony z niszczyciela min ORP „Mewa”. – Składa się on z następujących elementów: pojazdu podwodnego, wciągarki kabloliny, systemu nawigacyjnego oraz przenośnych konsoli operatora – wymienia Aleksander Gierkowski z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej Politechniki Gdańskiej.

Same próby odbyły się w dwóch miejscach: świnoujskim porcie oraz na poligonie morskim, gdzie wcześniej marynarze rozmieścili ćwiczebne miny – denną i kotwiczną. Sterowany przez operatora pojazd schodził pod wodę i podkładał pod nie ładunek wybuchowy Toczek, również w wersji ćwiczebnej. – Przy okazji zaprezentowaliśmy możliwości pojazdu podwodnego Głuptak. Operator może nim sterować z tej samej konsoli, którą wykorzystuje w wypadku pojazdu Ukwiał – wyjaśnia Gierkowski. Próby, jak zapewnia, wypadły pomyślnie. – Z technicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować system na pokładach trałowców. Musiałby on przejść jedynie niewielkie modyfikacje – dodaje. Inne rozwiązanie zakłada, że Ukwiał byłby przechowywany w porcie, załogi pobierałyby go zaś na czas wykonywania określonych zadań.

REKLAMA

Z Ukwiałów korzystają obecnie załogi niszczycieli min projektu 206FM. Okręty powoli jednak dożywają swoich dni. – ORP „Mewa” został wycofany ze służby pod koniec grudnia ubiegłego roku i przekazany do Agencji Mienia Wojskowego. W tej chwili w linii pozostają ORP „Flaming” i ORP „Czajka”. Niebawem jednak i na nich załogi opuszczą banderę po raz ostatni – przyznaje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W przypadku „Flaminga” powinno się to stać jeszcze przed końcem tego roku.

Według Aleksandra Gierkowskiego systemy Ukwiał z tych okrętów warto wykorzystywać nadal, mimo to że pracują one już od ponad 20 lat. – Jest to praktykowane w wielu marynarkach, które dysponują większym niż Polska budżetem. Sprawdzony sprzęt często przenosi się z wycofywanych okrętów na inne, nawet te nowo budowane – przekonuje. W przypadku Ukwiałów decydujące słowo należy jednak do gestora, czyli Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej. Przedstawiciel tej instytucji brał udział w pokazie. Na razie jednak Inspektorat nie wypowiedział się jeszcze, czy pomysł będzie realizowany.

System Ukwiał został skonstruowany w 1995 roku. Do użycia wszedł cztery lata później. Służy do niszczenia min morskich wykrytych wcześniej, na przykład przez okrętową stację hydroakustyczną. Trzonem systemu jest pojazd podwodny o wadze ponad 170 kilogramów. Może on schodzić na głębokość 200 metrów, w płaszczyźnie poziomej zaś operować 400 metrów od okrętu. Z pokładem połączony jest za pomocą kabloliny, dodatkowo ma dwie kamery. Pojazd przenosi ładunek wybuchowy Toczek, który operator może podłożyć pod minę, a potem – już po oddaleniu się Ukwiała na bezpieczną odległość – zdalnie go zdetonować. Politechnika Gdańska wyprodukowała w sumie dziewięć pojazdów (które są częścią kompletnego systemu Ukwiał), do dzisiaj pracuje siedem. – Dodatkowo w magazynach mamy znaczną liczbę elementów zapasowych. Dużą ich część można jeszcze wykorzystać – podsumowuje Gierkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Katedra Projektowania Okrętów i Robotyki Politechniki Gdańskiej

dodaj komentarz

komentarze


Star Army
 
Czy będą podwyżki?
Szef MON odwiedził USA
Wzmocnione siły na granicy
Ogień na alpejskich szczytach
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Duch Invictus jest, czas na formę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Time for Miecznik
Legia Akademicka po raz piąty
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kobiety a pokój
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Saper robi przejście
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciemne strony Facebooka
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Raki dla podhalańczyków
O bezpieczeństwie państw NATO
W jedynym słusznym kierunku
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Inwestycje Stoczni Wojennej
Dron dla hydrografów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Advantages of Efficient Organization
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Dron z LAW-u
Eto, pies na misje
Kraby dla podhalańczyków
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Course on Diplomacy
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
AZOR – podwodny specjalista
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO