moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych

Nauczyciele chcący uczyć w nowo tworzonych oddziałach przygotowania wojskowego będą mogli podnieść swoje kompetencje zawodowe na podyplomowych studiach w Akademii Sztuki Wojennej. Nowy kierunek powstał przy współpracy Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Zajęcia praktyczne dla nauczycieli koordynatorów certyfikowanych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, październik 2020 r. Fot. CSŁiI

Akademia Sztuki Wojennej jest uczelnią wojskowo-cywilną. Zajmuje się m.in. kształceniem wojskowych i cywilnych kadr na potrzeby bezpieczeństwa i obronności. – Zależy nam, by nasi absolwenci dysponowali nowoczesną wiedzą i byli dobrze przygotowani do realizacji zadań nie tylko w strukturach Sił Zbrojnych RP, lecz także administracji publicznej i instytucjach związanych z bezpieczeństwem i obronnością – mówi płk dr hab. Leszek Elak, prorektor ASzWoj. Oferta edukacyjna Akademii jest sukcesywnie rozszerzana. W tym roku nowością są studia podyplomowe adresowane do nauczycieli i osób chcących zostać pedagogami w tzw. klasach mundurowych.

 

Wykształcona kadra

Pierwszy z kierunków – doskonalenie zawodowe w zakresie realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego – powstał przy współpracy Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” Ministerstwa Obrony Narodowej. Adresowany jest do absolwentów studiów nauczycielskich, którzy chcieliby uczyć w nowo tworzonych oddziałach przygotowania wojskowego. To nowa formuła klas mundurowych, które rozpoczęły funkcjonowanie 1 września 2020 roku. Obecnie działa ich w sumie 130.

– Będziemy z roku na rok zwiększać limit tworzonych OPW, a docelowo będzie mogło się w nich kształcić 10 tys. uczniów. Wiąże się to oczywiście z rosnącym zapotrzebowaniem na odpowiednio wykształconą kadrę nauczycielską i instruktorską. Zależy nam, by liczba wyszkolonych przyszłych rekrutów szła w parze z jakością nauczania – mówi gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Kształcenie słuchaczy obejmie dwa semestry w formie weekendowych zjazdów. – Program studiów będzie się składał z czterech modułów, spójnych z programem nauczania młodzieży w OPW. Oznacza to, że nauczyciele będą uczyć się dokładnie tego samego, czego później będą uczyć swoich uczniów – wyjaśnia płk Elak.

W programie znajdą się więc podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego, czyli kwestie dotyczące m.in. musztry, regulaminów wojskowych i dyscypliny, a także elementy szkolenia prawnego oraz logistycznego (budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego, zabezpieczenie logistyczne, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa i BHP). Pedagodzy będą też zgłębiać wiedzę m.in. z zakresu szkolenia bojowego, w tym strzeleckiego, inżynieryjno-saperskiego i obrony przed bronią masowego rażenia. Czekają ich też zajęcia z taktyki, rozpoznania, łączności i terenoznawstwa. Studia zakończą w czerwcu przyszłego roku.

Edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach

Nie jest to jedyna oferta adresowana do grona pedagogicznego. Uczelnia oferuje też studia dla nauczycieli chcących uczyć przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz dla osób, które chciałby zdobyć uprawnienia nauczycielskie w tym zakresie. Dwusemestralne studia na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa dla nauczycieli będą się odbywać w systemie zjazdowym, a do 40% zajęć – metodą e-learningu. Absolwenci będą mogli uczyć tego przedmiotu zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej.

Taki sam kierunek powstał z myślą o tych, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia nauczycielskie w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. W tym przypadku od kandydatów wymagany jest dyplom studiów wyższych na określonych kierunkach. Wśród nich są m.in.: bezpieczeństwo narodowe, wewnętrzne, publiczne, inżynieria bezpieczeństwa, bezpieczeństwo i higiena pracy, obronność, wojskoznawstwo. Oprócz treści dotyczących przedmiotu słuchacze będą też uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach przygotowujących do pracy w zakresie psychologiczno-pedagogicznym i dydaktycznym. Studia potrwają trzy semestry.

Kandydaci, którzy chcą aplikować na jeden z trzech kierunków, mogą już składać wnioski. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu: 261-814-438 (w godz. 8:00–15:00), pisząc na adres e-mail: rekrutacja.aszwoj@akademia.mil.pl lub odwiedzając stronę internetową AszWoj.

Studia są płatne. Przy płatności jednorazowej to 4000 zł, semestralnej – 2020 zł za semestr, a miesięcznej – 515 zł za każdy miesiąc.

Akademia Sztuki Wojennej (do października 2016 roku działała jako Akademia Obrony Narodowej) to spadkobierczyni Wyższej Szkoły Wojennej, która powstała w 1919 roku. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Prowadzi m.in. kursy doskonalące i kwalifikacyjne. Akademia kształci także cywilów na studiach I, II i III stopnia oraz na studiach podyplomowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Krwiodawcy w mundurach
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Borsuk bezwzględnie potrzebny
A Multi-Front Operation
„Albatros” wyszedł na morze
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Moździerze dla WOT-u
Żandarmeria świętuje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Grupy niszczycieli czołgów
Afganistan. Czas wracać do domu
Siła braterstwa
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Kask Weterana do zdobycia!
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Specjaliści od wsparcia
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Jacht i menażki od wojska
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
CBW świętuje
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
PKW Turcja już działa
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Borsuk pokazał swoje możliwości
Misje kształtują charakter
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Course on Diplomacy
Co ze sprawdzianem z WF?
W drodze do Ameryki
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Podoficer, czyli lider
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Gorzka parada zwycięstwa
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Marynarz na „Korfantym”
„Dragon” wskazał cel
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Tygrysy grasowały także nocą!
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO