moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nauka pobierania wymazów

Jednym z zadań, jakie w czasie walki z pandemią wzięło na siebie Wojsko Polskie, jest obsługa punktów do pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa. Dzięki temu cywilny personel medyczny będzie mógł skupić się na pomocy pacjentom w placówkach służby zdrowia. W całym kraju ruszyły szkolenia personelu takich punktów.

Od soboty na podstawie rozkazu dowódcy generalnego RSZ w kilku instytucjach i jednostkach wojskowych, między innymi w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, 1 Wojskowym Szpitalu Polowym w Bydgoszczy, 2 Wojskowym Szpitalu Polowym we Wrocławiu oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, rozpoczęło się szkolenie żołnierzy, którzy będą stanowić personel punktów wymazowych. Delegowani są na nie żołnierze bez przeszkolenia medycznego, ale mający ukończone kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.

W 2 Wojskowym Szpitalu Polowym we Wrocławiu kurs rozpoczął się 24 października i potrwa do 3 listopada. – W tym czasie na jednodniowych zajęciach przeszkolimy 180 żołnierzy – mówi por. Alicja Pic, asystentka komendanta szpitala do spraw pielęgniarstwa i ratownictwa. W poniedziałek w WSP we Wrocławiu szkoliła się trzecia dwudziestoosobowa grupa żołnierzy – członków przyszłych zespołów wymazowych. Większość to wojskowi z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, byli także żołnierze z 2 Pułku Saperów z Kazunia oraz czterech z wojsk specjalnych.

W części teoretycznej kursu doświadczeni instruktorzy szpitala polowego zapoznawali swoich podopiecznych z ogólnymi wiadomościami na temat SARS-CoV-2. Najwięcej czasu poświęcono jednak na zajęcia praktyczne. Uczono, jak zorganizować punkt pobierania, w jakich odległościach ustawić poszczególne jego elementy, aby cały proces odbywał się sprawnie i – co najważniejsze – bezpiecznie.

Film: Bogusław Politowski/polska-zbrojna.pl

Prowadzący kurs duży nacisk położyli na kwestie bezpieczeństwa osobistego obsługi punktu pobierania wymazów. Omawiano zasady zakładania odzieży ochronnej, okularów, przyłbic oraz rękawiczek, których obsługa takiego punktu musi mieć na sobie aż trzy pary, a wierzchnią zmieniać po przetestowaniu każdego pacjenta. Jeszcze ważniejsza była nauka zdejmowania odzieży ochronnej po wykonanej pracy. Czynność ta jest bowiem bardziej niebezpieczna niż zakładanie odzieży, a nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do zakażenia.

Najtrudniejsza była jednak nauka pobierania wymazów z jamy nosowo-gardłowej. Tego uczyły żołnierzy pielęgniarki szpitala, które mają już na koncie setki wykonanych wymazów. Medyczki dzieliły się doświadczeniem, jak sprawnie wprowadzić do nosa patyczek wymazowy i jakie ruchy należy nim wykonać, aby pobieranie było efektywne. Podpowiadały także co zrobić w przypadku, gdy osoba zgłaszająca się na wymaz ma np. skrzywioną przegrodę nosową.

Po pobraniu próbki każdy patyczek wymazowy musi być odpowiednio zabezpieczony. Uczono więc, jaką ilością płynu trzeba go zalać w probówce, jak ją zamknąć i jak zebrane na punkcie pobierania próbówki przechowywać.

– Dowiedziałam się tutaj wielu nowych rzeczy. Mogłam praktycznie przećwiczyć pobranie wymazu i sposób, w jaki to zrobić, abym była bezpieczna. To z pewnością przyda mi się w pracy w punkcie poboru – ocenia szer. Magdalena Kiewluk, zwiadowca-ratownik z kompanii rozpoznawczej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Po jednodniowym szkoleniu jego uczestnicy wrócili do macierzystych jednostek. Tam mają oczekiwać na decyzje o powołaniu ich do składów wojskowych zespołów pobierających.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
 
Jacht i menażki od wojska
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Kask Weterana do zdobycia!
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Grupy niszczycieli czołgów
Marynarz na „Korfantym”
W drodze do Ameryki
Krwiodawcy w mundurach
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Moździerze dla WOT-u
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Co ze sprawdzianem z WF?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Borsuk pokazał swoje możliwości
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
CBW świętuje
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Żandarmeria świętuje
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Nagroda nie tylko od dowódcy
A Multi-Front Operation
Gorzka parada zwycięstwa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Misje kształtują charakter
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Albatros” wyszedł na morze
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Kurs na dyplomację
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Podoficer, czyli lider
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Tygrysy grasowały także nocą!
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Specjaliści od wsparcia
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Dragon” wskazał cel
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
PKW Turcja już działa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO