moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy prezes zarządu PZL-Świdnik

Leonardo informuje, że pan Jacek Libucha został prezesem zarządu PZL-Świdnik. Marco Lupo, który dodatkowo pełnił tę funkcję ad interim w ostatnich miesiącach, kontynuuje swoją dotychczasową funkcję na stanowisku prezesa Leonardo Polska.

Powołanie nowego zarządu wyznacza kamień milowy dla roli jaką PZL-Świdnik – w wizji Leonardo: polski synonim śmigłowca – może odegrać w dynamicznym środowisku polskiego i międzynarodowego przemysłu lotniczego i obronnego, a także wzmacnia fundamenty dla przyszłości Spółki.

Nowy zarząd wnosi wszechstronne i bogate doświadczenie biznesowe, międzynarodowe oraz wiedzę ekspercką w zakresie wojskowości, która będzie korzystna dla organizacji jak i dla obecnie realizowanych oraz przyszłych projektów firmy.

REKLAMA

Pozwoli to również na utrzymanie solidnego partnerstwa z polskimi instytucjami rządowymi i wojskowymi w zakresie kluczowych wymagań oraz zagwarantuje gotowość ze strony PZL-Świdnik, w ściślej współpracy z Leonardo, dla zaspokajania wszelkich potrzeb wyrażonych przez naszych strategicznych odbiorców, zapewniając jednocześnie istotne wsparcie dla bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego.

PZL-Świdnik od 10 lat jest częścią światowego koncernu Leonardo, cieszącego się wiodącą pozycją w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa, a wkrótce świdnickie zakłady będą obchodzić 70. rocznicę powstania dając początek rozwoju miasta Świdnik. Zakłady PZL-Świdnik są dzisiaj częścią dziedzictwa i tradycji polskiej Doliny Lotniczej.

Unikalna i ugruntowana wiedza PZL-Świdnik będzie mogła być wykorzystana i umocniona dzięki dalszym inwestycjom w technologię z zachowaniem własności intelektualnej w Świdniku, jak również poprzez zwiększanie lokalnej puli talentów i podnoszenie ich umiejętności zawodowych, odgrywanie wiodącej roli w przyszłych programach Sił Zbrojnych, a także doskonaleniu możliwości obsługi klienta i wzmacnianiu współpracy w ramach polskiego łańcucha dostaw i strategicznego partnerstwa z przemysłem krajowym.

Leonardo i PZL-Świdnik mają solidny, gotowy do realizacji plan na przyszłość, który zakłada duży wkład w przyszły wzrost gospodarczy kraju, biorąc pod uwagę, że sektory takie jak lotnictwo, obronność i bezpieczeństwo są głównym motorem zwiększającym zamożność narodową , konkurencyjność i zatrudnienie. Opiera się to na silnej legitymizacji istniejących programów przemysłowych, a także na nowych możliwościach, nad którymi obecnie trwają rozmowy z odpowiednimi władzami krajowymi.

Jacek Libucha - doświadczony menadżer z 20-letnim dorobkiem zawodowym w Polsce i za granicą. Przez ostatnie 12 lat pracował w Boston Consulting Group, gdzie zasiadał w zarządzie i był liderem Praktyki Dóbr Przemysłowych i Energetyki w Polsce. Jego dorobek biznesowy obejmuje bogate doświadczenie w inwestycjach kapitałowych, przekształceniach i optymalizacji procesów przemysłowych dla największych firm na polskim rynku.

Ukończył z tytułem MBA, IESE Business School w Barcelonie. Wcześniej uzyskał dyplom magistra na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Przed karierą biznesową, przez 11 lat służył w Siłach Zbrojnych RP. Był między innymi dowódcą szwadronu szturmowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i wykonywaniu operacji aeromobilnych z użyciem śmigłowców.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, US Coast Guard Academy w New London oraz US Army Ranger School w Georgii. Odznaczony, dwukrotny weteran zagranicznych operacji wojskowych.
Jacek Libucha pochodzi ze Strzyżowa w województwie podkarpackim, jest żonaty, ma dwie córki. Jest wytrawnym podróżnikiem i amatorem sportu.

O PZL-Świdnik:
PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający wiropłaty od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców dla klientów z ponad 40 krajów na świecie. Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z 5 europejskich państw, mogących pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkcji, rozwoju i wsparcia śmigłowców. Firma zatrudnia ok. 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego resortu obrony – 80 proc. śmigłowców dostarczonych MON to wiropłaty produkcji PZL-Świdnik. Firma jest częścią Leonardo od 2010 r.

Produktem flagowym PZL-Świdnik jest W-3 Sokół. Zaprojektowany w latach 80., jest pierwszym w pełni polskim śmigłowcem. Do tej pory został wyprodukowany w ponad 180 egzemplarzach i trafił do kilkunastu krajów na świecie. Najwięcej śmigłowców Sokół użytkowanych jest przez Wojsko Polskie. Maszyny te służą tam m.in. w wersjach transportowych, wsparcia pola walki (Głuszec), ratownictwa morskiego (Anakonda) i transportu VIP. Oprócz tego Sokoły są wykorzystywane w Polsce przez policję, TOPR i Straż Graniczną.

Najmłodszym produktem PZL-Świdnik jest śmigłowiec SW-4 – produkowany w kilku wersjach. To mały i zwinny, jednosilnikowy śmigłowiec z miejscem dla 5 osób. Do Wojska Polskiego trafił jako SW-4 Puszczyk. Młodzi piloci wojskowi ze Szkoły Orląt w Dęblinie uczą się na nim pilotażu.
Ten wiropłat został także wybrany jako baza do rozwoju programu śmigłowca bezzałogowego. Tak powstał SW-4 Solo RUAS, który odnosi sukcesy także w ćwiczeniach międzynarodowych na terenie Wielkiej Brytanii, Włoch i na Morzu Śródziemnym.

Tekst: Dariusz Szulc

red. PZ

autor zdjęć: Leonardo Press Office /PL

dodaj komentarz

komentarze


„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
 
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze spieszą z pomocą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Start w nieznane
Armia donatorów krwi
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojskowi wspierają medyków
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Świąteczne prezenty od AMW
Obrady ministrów obrony NATO
F-16 kończą misję w Estonii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
13 medali żołnierzy na ringu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Święto sportowców w mundurach
Dominatorzy biegów na orientację
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
HackYeah, czyli programiści na start!
Piekło „Pługa”
Sąd nad systemem
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Attention, Controlled Flight
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Proobronni wspierają potrzebujących
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO