moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Gepard’ 20” na Mazurach

Pierwszy etap szkolenia rozpoczął się jeszcze w jednostce, później trzeba było pokonać 700-kilometrową trasę, by wreszcie na poligonie w Orzyszu rozpocząć działania taktyczne i ogniowe. Żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej wzięli udział w dwutygodniowych ćwiczeniach „Gepard’ 20”. Na Mazurach współpracowali z terytorialsami oraz mundurowymi z innych służb, m.in. Straży Granicznej.

„Gepard’ 20” to ćwiczenia taktyczne, w których byli zaangażowani żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a konkretnie z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich oraz z pododdziałów rozpoznawczych i logistycznych. Na poligon w Orzyszu zabrali między innymi transportery Rosomak, samobieżne moździerze Rak, a także zestawy przeciwlotnicze Hibneryt.

 

REKLAMA

Najpierw pokonać 700-kilometrową trasę, później przeciwnika

– Tak naprawdę nasze ćwiczenia zaczęły się jeszcze w jednostce w Wędrzynie, kiedy przygotowywaliśmy sprzęt do transportu. W większości był on przerzucany na platformach kolejowych – opisuje mjr Dawid Butlak. Żołnierze i sprzęt mieli do pokonania 700 kilometrów. Dlaczego ćwiczenia 17 BZ zorganizowano na poligonie tak odległym od macierzystej jednostki? Major Butlak wyjaśnia, że celem takiego działania było sprawdzenie zarówno umiejętności logistycznych, jak i tego, jak żołnierze radzą sobie w nieznanym terenie. Do konieczności operowania w nieznanym rejonie może dojść chociażby podczas działań określanych jako podprogowe, czyli niebędących jeszcze konfliktem konwencjonalnym, lecz już poprzedzających wybuch konfliktu zbrojnego.

Szkolenie na poligonie w Orzyszu umożliwiało także współpracę z innymi służbami mundurowymi w tym rejonie. Żołnierze z 17 Brygady działali w porozumieniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej, straży pożarnej i przedstawicielami lokalnych władz. – To dlatego, że inspiracją do stworzenia scenariusza ćwiczeń były wydarzenia, jakie kilka lat temu miały miejsce na Ukrainie. Aby zapobiegać takim incydentom, bardzo ważne jest uszczelnienie granicy, a także współpraca z innymi służbami. Bo tylko działając ramię w ramię, będziemy mogli zapobiec tego typu zagrożeniom – tłumaczy oficer z 17 BZ.

Podczas ćwiczeń „Gepard ‘20” rolę do odegrania mieli także terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. Ich zadaniem było przekazanie wojskom operacyjnym informacji dotyczących ukształtowania terenu, newralgicznych punktów na trasach przejazdu czy lokalizacji infrastruktury krytycznej.

Do natarcia!

Po dotarciu do ośrodka w Orzyszu żołnierze mieli chwilę na odtworzenie zdolności bojowej. Później ruszyli na poligon. Pierwsze zadanie – zluzować żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej, którzy prowadzili działania obronne. – Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń żołnierze z 17 BZ mieli przejąć od nas rejon odpowiedzialności. Jednak, aby cały proces mógł się odbyć, musieliśmy ich ubezpieczyć – mówi ppłk Adam Krysiak z 15 Brygady.

Ważnym elementem ćwiczeń „Gepart’ 20” były zajęcia ogniowe, które odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Strzelania sytuacyjne oraz kierowanie ogniem w natarciu prowadzono z użyciem m.in. Rosomaków, Raków i zestawów przeciwlotniczych Hibneryt. – Podczas zajęć poligonowych ćwiczyliśmy także wiele elementów działań, takich jak natarcie, ale sprawdzaliśmy też procedury, np. związane z ewakuacją ludzi i sprzętu z pola walki – dodaje major Butlak.
W każdym miejscu, w jakim podczas ćwiczeń przebywali żołnierze, organizowany był pokaz sprzętu wojskowego, tak aby mieszkańcy regionu mogli się z nim zapoznać.

Po zakończeniu szkolenia na mazurskim poligonie żołnierze wyruszyli w drogę powrotną. Transport operacyjny do Wędrzyna trwał dwa dni.

– Cele ćwiczeń „Gepard’ 20” zostały osiągnięte, a żołnierze udowodnili, że są przygotowani do wykonywania zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem – ocenił płk Wojciech Ziółkowski, który pełni obowiązki dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze spieszą z pomocą
 
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Armia donatorów krwi
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Piekło „Pługa”
Start w nieznane
HackYeah, czyli programiści na start!
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Attention, Controlled Flight
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Święto sportowców w mundurach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Świąteczne prezenty od AMW
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojskowi wspierają medyków
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Ukraiński kurs na Zachód
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Proobronni wspierają potrzebujących
Dominatorzy biegów na orientację
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Sąd nad systemem
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
13 medali żołnierzy na ringu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO